Connect
To Top

Test ADATA Premier SP550 240 GB.

Żyjemy w czasach bardzo szybkich. Wszystko chcemy „na już”, „na teraz”. Tak też jest w kwestii nowych technologii – system, poszczególne aplikacje mają się włączać w mgnieniu oka. Za jak najszybsze wykonywanie poszczególnych operacji odpowiada także dysk. Skutecznym przyspieszeniem naszego komputera jest zakup SSD. Czy to kosztowna operacja? Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii, sporej konkurencji i innych czynników ceny dysków są coraz bardziej przyziemne. Ciekawą propozycją jest ADATA Premier SP550 240 GB. Czy model ten kusić może nie tylko ceną ale też dobrymi wynikami testów? Sprawdźmy to!

ADATA Premier SP550

ADATA stosunkowo od niedawna oferuje SSD dlatego też obecnie nie jest bezpośrednim producentem komponentów dysku. Być może kiedyś się to zmieni. Co ciekawe jednak, producent bardzo chce zachęcić do zakupów oferując swoje modele w bardzo atrakcyjnych cenach. Przykładowo testowany przez nas dysk SSD ADATA Premier SP550 o pojemności 240 GB kupimy za około 260-280 zł, a więc stosunkowo niewiele.

Dzięki temu, że testowany model jest tani jego zakupem będą zainteresowani przede wszystkim właściciele komputerów bądź notebooków, którzy niskim kosztem chcą zmodernizować swój sprzęt. Akurat w przypadku ADATA Premier SP550 240 GB będzie to możliwe, ponieważ rozmiar (2,5”) idealnie pasować będzie do praktycznie wszystkich modeli notebooków oraz obudów komputerowych PC. Warto również poinformować iż producent dołącza do zestawu Acronis True image HD, który pomoże przesiąść się ze starego dysku twardego.

Producent oferuje trzy lata gwarancji, która ograniczona jest zapisem 90 TB danych, a więc naprawdę dużo.

ADATA Premier SP550 - dysk dla osób, które chcą zaoszczędzić.

ADATA Premier SP550 – dysk dla osób, które chcą zaoszczędzić.

Co kryje obudowa?

Nie jest to co prawda high-end jeśli chodzi o SSD, jednak ADATA Premier SP550 240 GB ma parametry dobre, które sprawią, że naprawdę poczujemy przyspieszenie. Dysk ten bazuje na kontrolerze Silicon Motion SM2256, kościach SK Hynix 16 nm TLC NAND oraz 256 MB pamięci podręcznej Nanya 256 MB DDR3L-1600. Oczywiście interfejs to SATA III 6 GB/s, a producent zastosował takie technologie jak S.M.A.R.T., TRIM, DEVSLP, LPDC ECC.

Deklarowany odczyt to 560 MB/s, a zapis 510 MB/s – mówimy o maksymalnych wynikach. Jeszcze czas na wagę: 68 g, i wymiary: 100,45 x 69,85 x 7 mm.

productGallery4446

Testy praktyczne

Bohater naszego testu został sprawdzony w kilku benchmarkach oraz oczywiście podczas kopiowania plików. Poniżej przedstawiamy wykresy, które obrazują jak dysk sprawdzał się w porównaniu z innymi modelami dostarczonymi przez konkurencję.

adatassd1 adatassd2 adatassd3 adatassd4

productGallery4454

Podsumowanie

Naszedł czas podsumowania tego szybkiego testu dysku firmy ADATA. Czy to dobra opcja? Jak widać po testach, wydajnością bohater artykułu nie grzeszy, aczkolwiek kusi bardzo niską ceną. Jeśli więc chcemy zmodernizować komputer, który służy nam już przez dłuższy czas i nie zamierzamy wydawać sporej ilości gotówki na magazyn danych to ADATA Premier SP550 będzie bardzo dobrym wyborem. Jeśli jednak zależy nam na wydajności to lepiej zastanowić się nad innym modelem.

techon4-6

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighteen + 15 =

More in Pamięci masowe

%d bloggers like this: