Connect
To Top

ADATA SU800 256GB – test SSD w rozsądnej cenie

SSD kiedyś było wyznacznikiem high-endu. Tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na zakup takiego dysku. Dziś, kiedy technologia rozwija się w błyskawicznym tempie ceny SSD są coraz niższe, dzięki czemu praktycznie każdy może już posiadać taki magazyn danych w swoim komputerze. Do naszej redakcji dotarł dysk ADATA SU800 256GB. Czy dobra cena idzie w parze z dobrymi wynikami testów? Sprawdźmy to!

Zawartość opakowania, wygląd oraz jakość wykonania

Sprzęt, jak na budżetowy przystało posiada bardzo skromną zawartość opakowania, co widać na poniższym zdjęciu. Oprócz bohatera testu, czyli ADATA SU800 otrzymujemy także kartę gwarancyjną oraz podkładkę o grubości 2 mm. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że liczy się każda złotówka jednak mogłyby znaleźć się w zestawie choćby śruby.

p1190468

Sam dysk posiada naprawdę ładny wygląd. Zapewne i tak większość z Was będzie go widziała zaledwie kilka razy: podczas montażu i ewentualnego sprzątania wnętrza obudowy. Wolimy jednak dokładnie się mu przyjrzeć, aby potencjalni klienci wiedzieli z jakim urządzeniem będą mieli do czynienia.

Czarna obudowa wydaje się być solidną. Powinna więc uchronić elektronikę przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Na froncie producent umieścił swoje logo oraz nazwę modelu. Na tylnej części znajdziemy naklejkę z informacjami o ADATA SU800. Nie zabrakło rzecz jasna gniazda zasilania i SATA. W tym przypadku jest to interfejs SATA III (6.0 Gb/s). Dysk waży zaledwie 48 gram. Jego wymiary to długość: 100 mm, szerokość 69,85 mm, natomiast grubość to 7 mm. Krótko mówiąc, to typowy 2,5-calowy dysk, który bez problemu zmieści się w większości kieszeni notebooków, o obudowach stacjonarnych PC już nie wspominamy.

p1190471

ADATA SU800 – specyfikacja techniczna

Zdajemy sobie sprawę, że większość z Was interesuje bardziej to, co kryje się pod obudową. A więc bohater naszego testu wyposażony jest w kontroler Silicon Motion 2258. Nie jest to high-end, aczkolwiek do zastosowań domowych, dla niewymagających użytkowników zdecydowanie wystarczy. Przesiadka z klasycznego HDD z pewnością sprawi, że zauważymy mocny przyrost wydajności naszego systemu operacyjnego. Dysk oferuje maksymalną prędkość odczytu na poziomie 560 MB/s, natomiast zapis maksymalny to 520 MB/s. Typ pamięci jaki został użyty do zbudowania tego magazynu danych to 3D TLC NAND.

Po podłączeniu dysku do komputera otrzymujemy informację o dostępnych 238,47 GB miejsca na dane. Warto również dodać, że producent chwali się niezawodnością MTBF na poziomie 2 000 000 godzin.

p1190470

Testy praktyczne

Dysk ADATA SU800 został sprawdzony za pomocą kilku benchmarków, które są dobrze znane w środowisku testowym. Porównaliśmy go do kilku innych modeli, w tym do testowanego niedawno ADATA Premier SP550. Dysk został także sprawdzony pod względem szybkości kopiowania plików. Wyniki znajdują się na wykresach poniżej.

crystaldiskmarkadatasu880kopiowanieadatasu880

Podsumowanie

Testowany przez nas dysk ADATA SU800 to bardzo udana konstrukcja. Sprzęt ten oferuje dobrą wydajność w przystępnej cenie. Jak widać w testach praktycznych model ten spisuje się świetnie, dlatego też warto rozważyć jego wybór, jeśli planujemy zakup dysku typu SSD.

p1190467

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 2 =

More in Pamięci masowe

%d bloggers like this: