Connect
To Top

Administrowanie serwerami – czy warto skorzystać z tej usługi?

Każda strona internetowa umieszczona jest na serwerze – dzięki temu dostępna jest dla innych użytkowników sieci. Do zadań administratora należy poprawne skonfigurowanie serwera oraz bieżące monitorowanie jego pracy. Te działania wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia i mają ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo osób, które odwiedzają stronę.

Strona w sieci – domena i serwer

Aby założyć własną stronę internetową, potrzebujesz dostępu do dwóch usług: domeny oraz hostingu. Domena jest to adres, pod którym dana strona funkcjonuje w sieci. Adres składa się z dwóch elementów – nazwy głównej, tworzonej przez osobę rejestrującą domenę, oraz rozszerzenia, czyli końcówki, takiej jak .pl, com.pl, .eu, .com, .biz czy .org. Nazwa domeny powinna być krótka i łatwa do zapamiętania –zwiększa to liczbę potencjalnych użytkowników strony. Poza domeną potrzebujesz również hostingu, czyli dostępu do serwera. Jest to podłączony do sieci dysk, na którym umieszczone są wszystkie pliki tworzące stronę internetową. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku usług hostingowych są serwery współdzielone i serwery dedykowane. Pierwsza rozwiązanie ta polega na tym, że strona internetowa umieszczona jest na jednym serwerze z innymi stronami. Hosting współdzielony sprawdza się w przypadku witryn generujących mniejszy ruch. Popularniejsze witryny umieszczane powinny być natomiast na serwerach dedykowanych. Z takiego serwera korzysta tylko jedna strona internetowa i może w pełni wykorzystać jego możliwości. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj hostingu się zdecydujesz, każdy serwera wymaga odpowiedniego administrowania.

 

Administrowanie serwerami

Administrowanie to ogół czynności podejmowanych w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania serwera. Właściwe zarządzanie serwerem ma ogromny wpływ na działanie znajdującej się na nim witryny. Od tego, czy serwer jest właściwie skonfigurowany, zależy m.in. szybkość ładowania się strony. Ten parametr w znacznym stopniu wpływa na komfort użytkowania witryny. Odpowiednia ochrona serwera gwarantuje z kolej bezpieczeństwo przekazywanych przez internautów danych, takich jak hasła, loginy czy numery kart kredytowych. Właściwe ustawienie parametrów serwera powoduje również, że umieszczona na nim strona jest lepiej widoczna dla wyszukiwarek internetowych. Skuteczne zarządzanie hostingiem wymaga dużego doświadczenia i profesjonalnej wiedzy. Powierzanie tego zadania osobom bez odpowiedniego przygotowania może mieć fatalne skutki. Należy pamiętać o tym, że każda przerwa w działaniu strony powoduje wymierne straty finansowej dla jej właściciela. Jeszcze większe problemy może spowodować utrata danych, które przechowywane są na serwerze. Aby nie dopuścić do takich sytuacji, warto skorzystać z pomocy firm świadczących profesjonalne usługi administrowania serwerami. Pracownicy takich firm dbają o prawidłowe umieszczenie strony na serwerze i właściwe skonfigurowanie wszystkich usług, takich jak poczta e-mail czy szyfrowanie danych. Firmy administrujące serwerami oferują również bieżące monitorowanie pracy serwera, aktualizowanie jego oprogramowania oraz tworzenie kopii zapasowych danych umieszczonych na serwerze. Służą również pomocą w razie nagłych wypadków, takich jak awarie czy ataki hakerskie.

 

Wsparcie dla klientów Nazwa.pl

Korzystając z domeny i hostingu oferowanego przez nazwa.pl, możesz liczyć na techniczne wsparcie wykwalifikowanych specjalistów. Jest to wygodne połączenie wszystkich trzech usług, koniecznych do prowadzenia własnej strony internetowej. Jakiego rodzaju wsparcie techniczne możesz otrzymać od pracowników nazwa.pl?

 • Konfiguracja domeny i serwera –odpowiednie przeprowadzenie tej operacji umożliwia uruchomienie strony www oraz kont pocztowych umieszczonych na serwerze.
 • Konfiguracja certyfikatu SSL –najważniejszą funkcją certyfikatu SSL jest ochrona informacji przesyłanych między osobą odwiedzającą daną stronę internetową a serwerem, na którym strona się znajduje. Dzięki szyfrowaniu danych połączenie jest zabezpieczone przed „podsłuchaniem” przez osoby trzecie. Certyfikat SSL chroni prywatne dane użytkowników strony, takie jak numery kart płatniczych, loginy i hasła.
 • Konfiguracja konta pocztowego na serwerze –w ramach tej usługi istnieje możliwość zlecenia przekierowaniach maili na inne konta pocztowe oraz ustawieniach autorespondera.
 • Przywrócenie wiadomości e-mail –usługa ta daje możliwość przywrócenia wiadomości e-mail w przypadku ich utraty lub usunięcia z serwera.
 • Udostępnienie logów POP3/SMTP/IMAP –wgląd do logów poczty wychodzącej i przychodzącej daje możliwość weryfikacji, czy dana wiadomość e-mail została wysłana lub doręczona.
 • Konfiguracja filtra antyspamowego – odpowiednie ustawienie filtra antyspamowego uchroni użytkowników skrzynek pocztowych umieszczonych na serwerze przed otrzymywaniem niepożądanych i niebezpiecznych wiadomości.
 • Udostępnienie kopii danych z serwera z ostatnich 48 godzin – usługa ta pozwala odzyskać utracone z serwera dane.
 • Udostępnienie slowlogów, acceslogów i errorlogów.
 • Aktualizacja skryptu PHP.
 • Konfiguracja rekordów DNS domeny.
 • Utworzenie aliasu pocztowego na serwerze.
 • Zmiana powierzchni serwera przeznaczonej dla bazy danych.

 

Artykuł sponsorowany.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × four =

More in Informacje Prasowe

%d bloggers like this: