Connect
To Top

AirLive SmartCube 300W – rzut okiem na inteligentną kamerę

Firma AirLive znana jest z produkcji ciekawych rozwiązań sieciowych. Nasza redakcja otrzymała do testów kamerę, która ma wiele ciekawych funkcji. Zapraszamy do lektury krótkiego artykułu z którego dowiecie się, czy warto ją zakupić.

Zawartość opakowania

Kamera AirLive SmartCube 300W dostarczona jest w opakowaniu, które z zewnątrz zawiera bardzo dużo informacji. Dzięki temu klient przed zakupem będzie wiedział z czym ma do czynienia. Co ważne, krótką specyfikację znajdziemy również w języku polskim.

Po otworzeniu opakowania ukazuje się nam zestaw: główny bohater testu, czyli kamerka, przewód LAN, zasilacz, instrukcję obsługi oraz zestaw montażowy. Trzeba przyznać, że przewód internetowy jest trochę za krótki i zapewne większość osób, które będą korzystać z kamery za pośrednictwem kabla będą zmuszone zakupić trochę dłuższy. Na szczęście kamera umożliwia komunikację bezprzewodową, która jest o wiele wygodniejsza. Krótko mówiąc: zestaw zawiera wszystko, co potrzebne.

Wygląd AirLive SmartCube 300W

Kamera jest praktycznie cała wykonana z białego plastiku. Jest masywna, nie mieliśmy odczucia, jakoby to było urządzenie z niższej półki.

Na froncie najważniejszy element, czyli obiektyw. Jest to matryca 1/3” CMOS z rozdzielczością 3Mpix (2048×1536). Ważnym elementem są diody LED IR. Jest ich dokładnie 10 i pozwalają nagrywać materiał w zupełnych ciemnościach. Ich zasięg wynosi do 15 metrów.

Tuż pod obiektywem umieszczono czujnik ruchu PIR. Po lewej stronie znajdziemy trzy diody informujące o stanie działania urządzenia. Znajdziemy także otwory: mikrofonu i głośnika.

Z prawej strony umieszczono slot kart pamięci. Co ciekawe, jest to standard MicroSDXC, a więc możemy zainstalować kartę o maksymalnej pojemności 2 TB.

Z tyłu umieszczono gniazdo LAN RJ-45 oraz gniazdo zasilania. Mamy spore uwagi do przycisku Resetu/WPS. Bardzo ciężko go wcisnąć i trudno sprawdzić, czy rzeczywiście już go użyliśmy.

Jest też oczywiście mocowanie kamery – podstawkę instalujemy na trzech śrubach i łączymy ją z uchwytem – jest to bardzo prosta operacja. Co ważne, można precyzyjnie ustawić kamerę, a mocowanie jest bardzo stabilne. Nie ma wręcz opcji, aby kamera samoczynnie zmieniła kąty.

Kamera w praktyce

Samo podłączenie kamery do routera jest bardzo łatwe. Wystarczy kliknąć przycisk WPS na sprzęcie sieciowym, którego używamy a oba urządzenia powinny się połączyć. Drugą opcją jest podłączenie przewodowe. Po pobraniu aplikacji na smartfony (iOS, Android) lub na PC-ta mamy dostęp do monitoringu. O ile aplikacja na telefony jest bardzo ładna, o tyle ta na Windowsa pokazuje, jak dawno nie była aktualizowana (wygląd a’la Windows XP). Nie jest to wada, a kwestia estetyki. Poniżej przedstawiamy zrzuty ekranowe na których widać zarówno aplikację na komputer jak i smartfona.

Jakość obrazu, który oferuje kamera jest bardzo dobry. Zarówno w dzień jak i w nocy. Wszystko działa płynnie, nie ma efektu znacznego rozmycia. Po prostu jest tak, jak być powinno i to chwalimy.

 

Ciekawe technologie

Bohater testu, kamera AirLive SmartCube 300W to nie tylko urządzenie do monitoringu. Urządzenie posiada wiele ciekawych funkcji, które postawramy się tutaj przedstawić. Przykładowo wbudowany głośnik i mikrofon pozwala na rozmowę z naszym gościem. Kiedy ktoś podejdzie do drzwi, czujnik ruchu poinformuje nas o tym włączając sygnał dźwiękowy. Urządzenie potrafi zliczyć np. liczbę klientów, którzy odwiedzili nasz sklep danego dnia. Jest także zdolne do rozpoznawania twarzy. Na koniec dnia wysyła raport w którym przedstawia dokładne statystyki.

Urządzenie potrafi także wykryć przekroczenie granic, które wcześniej sobie ustaliliśmy. Po wykryciu uruchomi alarm kiedy ktoś przekroczy zaznaczoną strefę. Model ten wyposażony jest także w czujniki: temperatury oraz wilgotności. To bardzo przydatna funkcja np. dla osób, które zajmują się prowadzeniem szklarni. W przypadku, gdy temperatura przekroczy ustaloną wartość otrzymamy powiadomienie.

Czy łatwo uruchomić te wszystkie funkcje? Tak, aczkolwiek trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ musimy wszystko dokładnie zaplanować. Na szczęście aplikacja jest bardzo intuicyjna dlatego też bez problemów poradzi sobie z tym nawet laik.

Podsumowanie

Czas podsumować szybki test kamery AirLive SmartCube 300W. Trzeba przyznać, że to urządzenie z bardzo dużą liczbą dodatkowych funkcji. Dzięki temu będziemy mogli bardzo dokładnie monitorować to, co dzieje się w pomieszczeniach i nie mówimy tu tylko o standardowym przekazie audio-wideo, lecz także o wspomnianej wcześniej np. temperaturze czy wilgotności.

Cena urządzenia oscyluje w granicach 160 Euro. Czy to dużo? Uważamy, że nie ponieważ otrzymujemy rozbudowane narzędzie, które sprawi, że możemy czuć się chociaż trochę bezpieczniejsi.

1 Comment

  1. Pingback: Nagroda dla SmartCube 300W od portalu TechON.pl – rekomendacja | Airlive Smartcube 300W

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × four =

More in Audio Foto Wideo

%d bloggers like this: