Connect
To Top

Alior Bank znalazł sposób na całkowite szyfrowanie transakcji

Specjaliści z Alior Banku opracowali i stworzyli urządzenie kryptograficzne, które zabezpiecza przelewy dokonywane w Internecie. Obsługa SherLOCK’a jest bardzo prosta, ale znaczenie ogromne – skutecznie szyfruje transakcje i chroni je nawet przed złośliwym oprogramowaniem, które potrafi wykraść dane i pieniądze.

Specjaliści z Alior Banku opracowali i stworzyli urządzenie kryptograficzne, które zabezpiecza przelewy dokonywane w Internecie. Wystarczy kabel USB, by podłączyć je do komputera i potem postępować według instrukcji wyświetlanej na ekranie tego urządzenia. Jego obsługa jest więc bardzo prosta, ale znaczenie ogromne – skutecznie szyfruje transakcje i chroni je nawet przed złośliwym oprogramowaniem, które potrafi wykraść dane i pieniądze.

SherLOCK, bo tak nazywa się opatentowane przez Alior Bank urządzenie, wygląda jak najprostszy telefon komórkowy – ma wyświetlacz, dzięki któremu każda zatwierdzana transakcja jest widoczna dla klienta, oraz klawiaturę. Po podpięciu go do komputera system automatycznie rozpoznaje urządzenie jako kartę sieciową.

SherLOCK posiada wbudowany bezpieczny chip kryptograficzny, który szyfruje i skutecznie zabezpiecza klucz prywatny klienta przed skopiowaniem i nieuprawnionym użyciem. I działa to niezależnie od poziomu bezpieczeństwa komputera klienta.

Żeby zrobić szyfrowany przelew, na ekranie urządzenia wyświetli się informacja o koncie, na które chcemy wysłać pieniądze. Następnie urządzenie poprosi o jego weryfikację przez wpisanie kilku cyfr rachunku kontrahenta, a całą transakcję potwierdzimy wstukując na nim nasz PIN – opowiada Paweł Ogonowski, Menedżer Zespołu Bezpieczeństwa Sieci w Alior Banku.

Dla klienta cała operacja jest więc prosta. – Wierzymy, że zaproponowane rozwiązanie jest dużym krokiem w kierunku podniesienia bezpieczeństwa środków klientów bankowości internetowej – dodaje Ogonowski.

Koncepcja bezpiecznego urządzenia kryptograficznego powstała w 2015 roku. Pierwszy prototyp SherLOCK’a, poddany różnym testom i modyfikacjom, powstał w połowie 2016 r. Kolejne dwa prototypy urządzenia powstały pod koniec 2016 i 2017 roku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + nineteen =

More in Oprogramowanie - news

%d bloggers like this: