Connect
To Top

ASUS Radeon R9 390X Strix 8G – kolejna ciekawa propozycja ASUS.

Bohaterem dzisiejszej recenzji będzie ciekawy akcelerator graficzny od firmy ASUS. Jest to model Radeon R9 390X Strix 8G. Sprawdzimy jak wygląda, jak został wykonany oraz jak radzi sobie w testach praktycznych. Jest to produkt za który przyjdzie nam zapłacić ok. 2000zł. Czy jest to kwota adekwatna do oferowanej jakości karty? Sprawdźmy to!

https://i1.wp.com/www.asus.com/media/global/products/YxuaC97HYdQpeOet/cifwmp9AB4WNGr8p_setting_000_1_90_end_500.png?w=620&ssl=1

https://i1.wp.com/www.asus.com/media/global/products/YxuaC97HYdQpeOet/gbEcS4I6wyb0ymQ5_setting_000_1_90_end_500.png?w=620&ssl=1

Karta z zewnątrz

Firma ASUS słynie z tego, ze jej produkty cieszą oko każdego gracza. Tak też jest i w tym przypadku. Obudowa została wykonana naprawdę solidnie, to samo tyczy się trzech czarnych wentylatorów odpowiedzialnych za chłodzenie karty oraz całej reszty elementów widocznych na zewnątrz.  Obudowa standardowo ma kolor czarno-czerwony. W skład układu chłodzenia wchodzą także umiejscowione nieco pod obudową, grube 10-milimetrowe rurki miedziane. Pod ładną i solidną osłoną znajdziemy dość spory, aluminiowy radiator. Tył karty również może się pochwalić wysoką jakością wykonania. Widnieje tam duża płytka usztywniająca z logo producenta. Referencyjny laminat także został zmodyfikowany przez ASUSa. Przez to sekcja zasilania została nieco wzmocniona. Zasilanie dostarczane jest poprzez dwa ośmiopinowe złącza PED. Oprócz tego na krawędzi karty możemy zobaczyć podświetlane logo producenta, które nadaje charakteru całości i ładnie wygląda, kiedy karta jest już zamontowana. Zestaw wyjść w tej karcie jest dość standardowy. Model został wyposażony w  trzy pełnowymiarowe złącza DisplayPort oraz po jednym DVI i HDMI 2.0. Jeśli chodzi o układ chłodzenia Radeon R9 390X Strix 8G  jest to autorska konstrukcja firmy ASUS. W jej skład wchodzą trzy wspomniane wentylatory, ich średnica mierzy 90 milimetrów. Oprócz nich znajdzie się także aluminiowy radiator oraz połączone do niego rurki cieplne odprowadzające ciepło.

https://i0.wp.com/www.asus.com/media/global/products/YxuaC97HYdQpeOet/K0nTsuPomLrgDtDB_setting_000_1_90_end_500.png?w=620&ssl=1

https://i2.wp.com/www.asus.com/media/global/products/YxuaC97HYdQpeOet/2N87YdZZGLoX6j8G_setting_000_1_90_end_500.png?w=620&ssl=1

Testy

Czas przejść do najważniejszej rzeczy jeśli chodzi o sens zakupu kart graficznych. Jest to oczywiście ich wydajność. ASUS Radeon R9 390X Strix 8G wykazała się już jeśli chodzi o wygląd i jakość wykonania, tak samo jest z jej wydajnością. Mimo tej ceny karta poradzi sobie w każdej obecnie popularnej produkcji, której grafika jest naprawdę wymagająca. Dzięki temu kupując ASUS Radeon R9 390X Strix 8G będziemy mieli pewność, że każda gra będzie działać i to z dobrym wynikiem jeśli chodzi o płynność. Model ten przetestowaliśmy w Wiedźminie 3: Dziki Gon, który zachwyca nie tylko grafiką, ale szeregiem technologii, które ulepszają masę efektów oraz fizykę. Oprócz tego użyliśmy programu 3Dmark 11 i gry Battlefield Hardline. Wydajność tego sprzętu jest zobrazowana na poniższych wykresach:

Głośność i temperatura

Czas na kulturę pracy ASUS Radeon R9 390X Strix 8G. Jest to bardzo ważna, rzecz by nasz sprzęt działał po cichu i nie przegrzewał się zbyt często i zbyt mocno. Często zdarza się, że dana karta jest naprawdę wydajną konstrukcją jednak układ chłodzenia nie spełnia do końca swych obowiązku i całość nie należy do najcichszych. Jak pod tym względem wygląda opisywany przez nas produkt? Możemy powiedzieć, że nie jest źle, ale istnieją na rynku karty w podobnej cenie, które wypadają pod tym względem nieco lepiej.

Zacznijmy może od ciśnienia akustycznego. Głośność sprawdziliśmy podczas obciążenia karty oraz podczas spoczynku. Kiedy karta działała w stresie i miała „pełne ręce” roboty poziom ten wynosił 43 dBa, podczas spoczynku wartość ta spadła na poziom 33. Jest to wynik normalny, głośność nie jest za wysoka w porównaniu do innych kart z tej półki cenowej wygląda to tak:

Przejdźmy teraz do nie mniej ważnej rzeczy jaką jest temperatura karty. Tak samo jak w głośności tak i tu dokonaliśmy dwóch pomiarów: podczas obciążenia oraz w spoczynku. W stresie temperatura karty wynosiła 34 stopnie Celsjusza co jest naprawdę niezłym wynikiem. Kiedy włączyliśmy grę i karta pracowała na pełnych obrotach temperatura wzrosła do 87 stopni Celsjusza.

Podsumowanie

Przyszedł czas na ostatni nagłówek w dzisiejszej, krótkiej recenzji karty ASUS Radeon R9 390X Strix 8G. Naszym zdaniem jak na cenę 2000zł model ten wypadł całkiem nieźle. Ma on naprawdę dobry wygląd, jakość wykonania także stoi na wysokim poziomie. To samo można powiedzieć o kulturze pracy i co najważniejsze o wydajności tej karty, która może nie miażdży konkurencji, ale jest naprawdę przyzwoita.

Nazwa produktu

Ocena ogólna

Nagrody dodatkowe

ASUS R9 390X Strix    

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × two =

More in Karty graficzne

%d bloggers like this: