Connect
To Top

ASUS Strix GTX 950 – świetna karta za rozsądne pieniądze?

Często stajemy przed wyborem odpowiedniego sprzętu, który będzie posiadał dobre parametry jednakowo znacznie nie obciąży naszego budżetu. W przypadku kart graficznych wybór ten jest naprawdę skomplikowany – z jednej strony chcielibyśmy mieć możliwość grania w najnowsze produkcje, z drugiej jednak chcemy mieć pieniądze na pozostałe komponenty, które także wymagają inwestycji. Pomóc może nam w tym przypadku nowy model od Nvidii. Mowa o GTX 950, który ma dziś swoją premierę. Czy karta za około 800 zł może być złotym środkiem jeśli chodzi o kupno karty graficznej? Sprawdźmy co oferuje ten model. Dodatkowo w recenzji będziecie mogli przeczytać kilka zdań na temat nowego oprogramowania GeForce Experience. Pozostaje nam tylko zaprosić Was do lektury tekstu. Startujemy!

 

 

ASUS Strix GTX 950 – ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA, WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

Do naszej redakcji dotarła karta firmy ASUS, model z serii Strix. Motyw sowy, znany już dobrze z innych produktów ASUS’a, który pojawia się na froncie opakowania informuje nas, iż nie będziemy mieli styczności z referencyjną kartą, a będzie to model wyróżniający się na tle konkurencji. Tak też się dzieje i w tym przypadku szczególnie za sprawą chłodzenia DirectCU II o którym przeczytacie w dalszej części artykułu. Spoglądając na opakowanie możemy dostrzec nie tylko informacje o cichych wentylatorach, lecz także o wsparciu dla Windows 10 za sprawą działających bibliotek DirectX 12. Oprócz tego producent dostarcza oprogramowanie GPU TWEAK II, które w łatwy sposób podkręci podzespoły karty, która stanie się jeszcze wydajniejsza. Niestety zawartość naszego opakowania była uboga – oprócz sterowników i instrukcji nie otrzymaliśmy nic (wiadomo, była też karta). Zapewne dlatego, że był to model testowy.

 

 

Przejdźmy do wyglądu właściwego bohatera naszej recenzji. Trzeba przyznać, że karta, a konkretnie jej chłodzenie jest bardzo ładne – w sumie jak zawsze jeśli mówimy o Strix’ach. Czarny laminat idealnie komponuje się z również czarną osłoną radiatora i dwóch wentylatorów. Czerwone dodatki są, aczkolwiek bardzo stonowane co sprawia, że całość wygląda bardzo minimalistycznie, a zarazem efektownie. DirectCU II, czyli chłodzenie karty nie wystaje znacznie poza laminat, mieści się w dwóch śledziach dlatego karta nie zajmie dużo miejsca w obudowie. Karta wymaga dodatkowego, 6-PIN’owego zasilania co nie jest już niczym szczególnym. Co ciekawe, jeśli nie podłączymy do gniazda niezbędnego przewodu dwie diody LED informują nas o tym świecąc na czerwono, natomiast jeśli karta otrzyma zasilanie kolor zmienia się – jest biały. Oczywiście za pomocą SLI możemy połączyć kartę z drugim modelem uzyskując lepsze wyniki w aplikacjach. Na śledziu znalazły się dwa porty DVI, jeden HDMI oraz jeden DisplayPort – wszystkie pełnowymiarowe. Oprócz tego dwa małe otwory zapewniające przepływ powietrza na poszczególnych elementach. Tył karty nie jest w żaden sposób zabezpieczony przed przypadkowym uszkodzeniem, jednak w tym przedziale cenowym nie jest to żadna nowość.

 

DirectCU II, czyli chłodzenie karty praktycznie nigdy nas nie zawiodło zarówno jeśli chodzi o efektywność jak i kulturę pracy. Tak też jest w przypadku GTX’a 950. Co ciekawe chłodzenie pomimo tego, że jest bardzo ciche podczas pracy, włącza się w naprawdę ostatecznej konieczności. Przez cały czas wentylatory są wyłączone, natomiast uruchamiają się wtedy, kiedy procesor karty zbliża się do ustawionego poziomu temperatury. Miedziane rurki cieplne zostały zaprojektowane tak, aby o 40% lepiej odprowadzać ciepło. Zwiększono także obszar rozpraszania ciepła, co pomoże w lepszym (według producenta o 220%) schładzaniu poszczególnych elementów. Sprawne i efektowne chłodzenie jest podstawą w tego typu konstrukcjach, które można łatwo podkręcać (np. za pomocą dołączanego przez ASUS’a oprogramowania GPU TWEAK II). W przypadku testowanego przez nas modelu chłodzenie DirectCU II znów wywarło na nas pozytywne wrażenie – tak trzymać ASUS!

 

 

NVIDIA GeForce GTX 950

Karta, którą otrzymaliśmy do testów od firmy ASUS posiada jeden, bardzo ważny o ile nie najważniejszy aspekt. Wyposażona jest w nowy chipset GTX 950 (architektura Maxwell), który to w dniu dzisiejszym ma swoją premierę. Zacznijmy od tego, że karta cenowo stoi pomiędzy GTX 960, a GTX 750 Ti. Sugerowana cena tego modelu wynosi 159 dolarów, jednak jak wiadomo musimy uwzględnić kurs dolara w naszym kraju, a także podatki, które sprawiają, że GTX 950 według Nvidii powinien kosztować 789 zł.

Najnowszy GPU opiera się na architekturze Maxwell i wspiera biblioteki DirectX 12. Sprawia to, że karta będzie mogła wykorzystać pełne możliwości jakie oferować będą najnowsze gry. Architektura ta jest trzy razy wydajniejsza od tej znanej z GTX 650. Co ciekawe karta generuje naprawdę mało ciepła. 90W TDP to bardzo dobry wynik co przekłada się na ciszę o której pisaliśmy sprawdzając działanie DirectCU II.

Karta wyposażona jest w 2 GB pamięci RAM GDDR5, której prędkość wynosi 6600MHz. Zegar procesora pracuje z częstotliwością 1024MHz, w trybie boost 1188MHz. Są to dane GPU w wersji podstawowej. Co ciekawe, inżynierowie sprawdzili możliwości zegara w trybie overclockingu. GTX 950 osiągnął 1400MHz bez konieczności zmiany chłodzenia czy napięć.

GTX 950 oferuje oczywiście wcześniej wspomniany tryb pracy SLI. Pomoże to w generowaniu lepszej wydajności (za sprawą połączenia dwóch kart). Model ten posiada 768 rdzeni CUDA i 6 jednostek SM. Nasz model jest fabrycznie przetaktowany przez producenta co widać na poniższej specyfikacji. Zegar został podniesiony do 1329MHz, lub w trybie OC do 1355MHz – mówimy o trybie boost, ponieważ w standardzie otrzymujemy 1140MHz dla trybu gracza i 1165MHz w trybie OC. Zegar pamięci pracuje z częstotliwością 6610MHz czyli znacznie większą niż referencyjna karta.

 

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Poniżej przedstawiamy dwie tabele. Pierwsza to specyfikacja ogólna dotycząca referencyjnego modelu, natomiast druga dotyczy testowanej przez nas karty – ASUS GTX 950 w wersji Strix.

Graphics Processing Clusters

2

Streaming Multiprocessors

6

CUDA Cores (single precision)

768

Texture Units

48

ROP Units

32

Base Clock

1024 MHz

Boost Clock

1188 MHz

Memory Clock

3300 MHz

Memory Data Rate

6.6 Gbps

L2 Cache Size

1024K

Total Video Memory

2048MB GDDR5

Memory Interface

128-bit

Total Memory Bandwidth

105.6 GB/s

Texture Rate (Bilinear)

49.2 GigaTexels/sec

Fabrication Process

28 nm

Transistor Count

2.94 Billion

Connectors

3 x DisplayPort 1.2

1 x HDMI 2.0

1 x Dual-Link DVI

Form Factor

Dual Slot

Power Connectors

One 6-pin

Recommended Power Supply

350 Watts

Thermal Design Power (TDP)

90 Watts

Thermal Threshold

95° C

 

Model name

STRIX-GTX950-DC2OC-2GD5-GAMING

Graphics Engine

NVIDIA® GeForce® GTX 950

Bus Standard

PCI Express® 3.0

OpenGL

OpenGL® 4.5

Video Memory

2GB GDDR5

GPU boost clock

OC Mode : 1355 MHz

Gaming Mode: 1329 MHz

GPU base clock

OC Mode : 1165 MHz

Gaming Mode: 1140 MHz

CUDA cores

768

Memory Clock

6610 MHz

Memory Interface

128 bit

DVI Output

1x Native DVI-I

1x Native DVI-D

HDMI Output

1x Native HDMI 2.0

HDCP compliant

YES

DisplayPort

1x Native DisplayPort 1.2

Accessory Bundled

1x STRIX Laser Sticker

Software Bundled

ASUS GPU Tweak II & Driver

Dimension

The card size is 22 *12.5 *4 cm

The card size is 8.7 *4.9 *1.6 inches

 

NVIDIA GeForce EXPERIENCE

Kolejną nowością, która jeszcze nie została udostępniona (sprawdzimy ją we wrześniu ponieważ wtedy pojawi się wersja beta aplikacji) jest oprogramowanie Nvidia GeForce Experience w nowej odsłonie. Posiada ono kilka ciekawych dodatków o których warto napisać. Producent chwali się, że za pomocą aplikacji pobrano 250 milionów razy sterowniki, oprogramowanie obsługuje 250 gier (chodzi o optymalizację ustawień), natomiast 65 milionów użytkowników zainstalowało Experience. Sprawia to, że aplikacja jest ulepszana co widać przy premierze GTX 950.

Za pomocą slajdów z prezentacji postaramy się pokrótce opisać program, a konkretniej jego najciekawsze funkcje.

Po pierwsze oczywiście GeForce Experience optymalizuje ustawienia gier tak, aby uzyskać jak największą liczbę FPS przy okazji zmniejszając czas dostępu, który jest bardzo ważny w grach typu MOBA. Teraz gracze mają możliwość wyboru ustawień gry: albo wszystkie opcje w maksymalnej jakości obrazu, albo duża liczba klatek z małym opóźnieniem.

Kolejną ciekawostką jest udostępnianie swoich gamingowych dokonań. Możemy zapisywać swoje poczynania i udostępniać je w rozdzielczości 4K w 60-ciu klatkach. Co ciekawe, jest to naprawdę łatwe. Wystarczy odpowiednio przyciąć nagrany film, dodać tytuł i wrzucić gotowe wideo do YouTube. Kolejną opcją GeForce Experience jest szybka transmisja do Twitch’a. Możemy nadawać zarówno nasz pulpit lub grę z pełna akceleracją GPU.

Najlepszą jednak nowością w GeForce Experience jest zaproszenie kolegi do streamingu i wspólne rozgrywki! Jak to wygląda w praktyce? Powiedzmy mamy problem z przejściem jakiegoś etapu gry, jednak nasz kolega już go pokonał i chce nam pomóc. A więc wysyłamy mu zaproszenie i kolega bez konieczności posiadania naszej gry może nam pomóc przejść dany etap z którym my sobie nie możemy poradzić. Można zagrać oczywiście w trybie współpracy czyli razem. Możemy pokazać znajomym nową grę, którą właśnie zakupiliśmy i zachęcić ich do wspólnej zabawy – opcji jest naprawdę dużo co obrazują poniższe slajdy.

 

 

ASUS GTX 950 STRIX – TESTY PRAKTYCZNE

Czym byłaby recenzja bez testów praktycznych, prawda? Czas sprawdzić na co możemy liczyć jeśli zakupimy GTX 950 od ASUS’a, który kosztuje około 779 zł brutto.

Po pierwsze karta jest naprawdę wydajna jak na ten przedział cenowy. Niestety w dniu premiery nie publikujemy porównania z innymi modelami, aczkolwiek obiecujemy, że doczekacie się takowego w niedługim terminie.

Bardzo ciekawym faktem jest dobre dopracowanie DirectCU II czyli chłodzenia karty. Nie osiągała ona podczas grania nawet 45 stopni. Wentylatory pracowały tak cicho, że były ledwo słyszalne! Jeśli chodzi o wyniki w grach czy benchmarku, wyglądają one następująco:

 

PODSUMOWANIE

Kupić, nie kupić – oto jest pytanie. Uważamy, że zakup GTX 950 ma sens, szczególnie, że model ASUS’a wypada naprawdę dobrze w grach, jest wręcz niesłyszalny i kosztuje niewielkie pieniądze. Karta ta posiada naprawdę dobre wyniki i jej zakup ma sens. Jeśli poszukujesz GPU poniżej tysiąca złotych i chciałbyś na nim komfortowo pograć w najnowsze tytuły to GTX 950 jest kartą dla ciebie. Mówimy to zdecydowanie, ponieważ model ten wywarł na nas bardzo pozytywne wrażenie – zarówno jeśli chodzi o kulturę pracy jak i jej wydajność. Krótko mówić – opłacalność zakupu ASUS GTX 950 Strix stoi na naprawdę wysokim poziomie. Chwalimy zarówno NVIDIę za świetny GPU oparty na architekturze Marvell jak i ASUSa za przygotowanie świetnej karty z rewelacyjnym chłodzeniem.

Nazwa produktu

Ocena ogólna

Nagrody dodatkowe

ASUS GTX 950 Strix    

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 2 =

More in Karty graficzne

%d bloggers like this: