Connect
To Top

ASUS STRIX R9 380X. Dobra karta za rozsądne pieniądze?

W szybkim teście chcielibyśmy przedstawić Wam ASUS STRIX R9 380X. Czy chipset ten wypełni lukę pomiędzy 380-tką a 390-tką? Oraz najważniejsze – czy będzie groźnym rywalem dla GTX 960 i GTX 970? Sprawdźmy to!

R9 380X – dla kogo?

Wydany pod koniec ubiegłego roku chipset AMD wydaje się być dobrą propozycją dla osób, które chcą kupić solidną konstrukcję w rozsądnej cenie. Czy chipset 380X będzie odpowiednim wyborem? Nasz testowany egzemplarz kosztuje około 1200 zł, a więc jak na kartę graficzną przystało – rozsądnie. Widać więc, że AMD dobrze wypełniło lukę pomiędzy słabszym Radeon 380, który to kosztuje około 800-900 zł, a R9 390 za którego musimy zapłacić o 200 zł więcej niż za R9 380X.

Kilka słów o samym chipsecie. Oczywiście został on podkręcony w przypadku ASUS STRIX, którą mieliśmy okazję testować. Zegar taktowany jest następująco: 1050 MHz w trybie OC i 1030 MHz w trybie gracza. 4 GB pamięci GDDR5 taktowane jest zegarem 5700 MHz (interfejs 256-bit). Oczywiście mamy tu OpenGL 4.4 oraz PCI Express 3.0.

ASUS STRIX R9 380X OC

STRIX, czyli gamingowy motyw sowy jest z ASUS-em już od dłuższego czasu. Przez naszą redakcję przewinęło się naprawdę sporo produktów z tej serii i zawsze główną cechą była jakość wykonania. Jak jest w tym przypadku?

ASUS znów zachwyca nas świetnym chłodzeniem DirectCU II, które świetnie odprowadza ciepło w przypadku testowanej karty R9 380X. W spoczynku, np. podczas przeglądania stron WWW chłodzenie praktycznie nie wydawało z siebie żadnych dźwięków. Wentylatory uruchamiają się dopiero po przekroczeniu 60 stopni Celsjusza. Co ciekawe nawet przy mocnym obciążeniu karta jest cicha i nie nagrzewa się zbytnio – podczas maksymalnego wysiłku uzyskaliśmy temperaturę osiągającą około 65 stopni Celsjusza.

Karta nie grzeszy ilością slotów na zewnętrzne źródła wideo. Mamy do dyspozycji dwa porty DVI, jeden HDMI i DisplayPort. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to karta średniej półki dlatego pewne ograniczenia w stosunku do droższych modeli musiały być zachowane. Nie jest to z naszej strony uznane za wadę – zdecydowanie taki zestaw wystarczy w zupełności do domu, gdzie korzystamy najczęściej z jednego, ewentualnie dwóch, a już w ostateczności trzech monitorów.

Sama karta jest oczywiście bardzo ładna, jak na STRIX przystało. Ładny, czarny laminat świetnie komponuje się z chłodzeniem tworząc nie tylko wydajny sprzęt, lecz taki, który cieszy również oko. W przypadku oferowanej przez ASUS karty otrzymujemy także specjalne oprogramowanie GPU Tweak II z XSplit Gamecaster oraz Gaming Booster. Aplikacja usuwa zbędne procesy, przydziela automatycznie zasoby tak, abyśmy mogli się bezproblemowo cieszyć z rozrywki podczas grania w gry. Praktycznie jednym kliknięciem wyłączamy efekty wizualne systemu, wyłączamy automatycznie usługi czy procesy systemu, a także defragmentujemy pamięć – wszystko praktycznie bez zaawansowanej  znajomości komputera. Prawda, że fajne?

Testy praktyczne

Karta przeszła standardowe testy wydajności – zaczynając od benchmarków, a na grach kończąc. Nie zabrakło oczywiście testów głośności i temperatury, którą już wcześniej zdradziliśmy. Bez dalszego zbędnego przedłużania, sprawdźcie wykresy i oceńcie sami co potrafi ASUS STRIX R9 380X OC.

r9380x1 r9380x2 r9380x3 r9380x4 r9380x5 r9380x6

Podsumowanie

Uważamy, że Radeon R9 380X to model bardzo udany – zarówno za sprawą dobrej jakości wykonania naszego konkretnego egzemplarza dostarczonego przez firmę ASUS, a także dzięki świetnemu stosunkowi ceny do wydajności. Kto powinien zakupić R9 380X? Przede wszystkim osoby, które chcą pograć na wysokich detalach w nowe gry, jednak nie posiadają dużego budżetu na kartę. Czy polecamy? Zdecydowanie! Chipset ten świetnie wypełnia lukę pomiędzy GTX 970, a Radeonem 380. Jeśli masz kartę starszej generacji, np. R9 270X i chciałbyś odświeżyć swojego PC’ta to wybór jest chyba oczywisty.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × 5 =

More in Karty graficzne

%d bloggers like this: