Connect
To Top

Co kupić? Porównanie kart graficznych od 500 – 800 zł.

W dzisiejszej recenzji postaramy się jak najlepiej ocenić dla was kilka kart graficznych z przedziału cenowego od 600 zł od 800 zł. Przetestowaliśmy osiem kart od różnych producentów po czym porównaliśmy wszystkie na wykresach. Każda karta została przetestowana w pięciu najnowszych grach, które sprawiają problemy każdym akceleratora graficznym. Oprócz tego porównaliśmy ich głośność pracy oraz temperaturę podczas obciążenia i bez niego. Wykorzystaliśmy także program 3DMark 11, który przydzielił każdej karcie daną liczbę punktów.

 

ASUS GeForce GTX 750 Ti STRIX

Na pierwszy ogień wychodzi świeżutki model karty od firmy Asus. Jest to karta o nazwie ASUS GeForce GTX 750 Ti STRIX, która wykorzystuje inteligentne chłodzenie, oraz dość dobrze radzi sobie w grach. Karta może zainteresować graczy, którzy zwracają dużą uwagę na wygląd i jakość wykonania swojego sprzętu.

 

Zawartość pudełka

Karta wraz z różnymi dodatkami została zapakowana w dość klasyczne dla firmy Asus pudełko. Zobaczymy tu naturalnie wszystkie oznaczenia karty, oraz specyficzne trzy czerwone rozdarcia na pudełku. W środku znajdziemy oczywiście samą kartę ASUS GeForce GTX 750 Ti STRIX, a poza tym instrukcje obsługi oraz płytę ze sterownikami potrzebnymi do prawidłowego działania tego urządzenia.

karta graficzna ASUS GeForce GTX 750 Ti STRIX

– instrukcja obsługi,

– płyta ze sterownikami.

 

Dane  techniczne

 • rdzeń: Maxwell GM107
 • procesory strumieniowe: 640
 • taktowanie rdzenia: 1124/1202 MHz
 • pamięć wideo: 2 GB GDDR5 128-bit
 • taktowanie pamięci: 5400 MHz
 • złącza zasilające: brak
 • wyjścia wideo: DVI, HDMI, DisplayPort
 • chłodzenie: DirectCU II

Wygląd i jakość wykonania

Jak już wcześniej wspomnieliśmy gracze, którzy zwracają dużą uwagę na wygląd i jakość wykonania swojego sprzętu będą zachwyceni kartą ASUS GeForce GTX 750 Ti STRIX. Cała konstrukcja ma bardzo gamingowy design, jak przystało na Asusa kolorystyka obudowy tej karty to dwa kolory, które występują najczęściej na ich kartach graficznych, jest to oczywiście czerń oraz czerwień. Z przodu konstrukcji zobaczymy oczywiście obudowę karty oraz jeden z elementów układu chłodzenia, czyli dwa niewielkie, stylowe wentylatory. Po środku wiatraków jest czerwona nalepka z ciekawym i ładnym wzorem. Jeśli chodzi o obudowę jest ona w większości czarna. Jej kształty są kanciaste i wyglądają bardzo atrakcyjnie i zachęcająco. Na górnej krawędzi obudowy znalazł się napis „STRIX”, oraz kilka otworów. Nie zabrakło także logo producenta, które zostało umiejscowione w lewym dolnym rogu. Jeśli chodzi o wentylatory, oba z nich są takiej samej wielkości i takiego samego kształtu. Oprócz tego, że karta cieszy oko można śmiało powiedzieć, że została wykonana z najwyższej klasy materiałów. Niczego innego nie mogliśmy się spodziewać po tak znanej firmie jak ASUS, dlatego też mamy gwarancje najwyższej jakości. Warto wspomnieć o tym, że karta została zaopatrzona w następujące złącza: są to DVI, HDMI oraz DisplayPort. Karta ASUS GeForce GTX 750 Ti STRIX jako nieliczna z testowanych na rzecz tego artykułu kart nie potrzebuje dodatkowego zasilania. Akcelerator ten łączy się z płytą główną za pomocą szybkiej magistrali PCI Express 3.0. Warto też dodać, że ASUS GeForce GTX 750 Ti STRIX to niewielka i zgrabna konstrukcja, długość całej konstrukcji to ok. 25 cm. Tak więc nawet posiadacze małych skrzynek nie muszą się martwić o pomieszczenie tego sprzętu.

Budowa karty

Zacznijmy od tego co widzimy na pierwszy rzut oka. Układ chłodzenia w karcie ASUS GeForce GTX 750 Ti STRIX sprawuje się bardzo dobrze. Został on tak zaprogramowany, że wentylatory w tej konstrukcji włączają się tylko wtedy gdy temperatura układu graficznego przekroczy 65 stopni Celsjusza. Można zatem oczekiwać, że karta będzie pracować praktycznie bezgłośnie, bo rdzeń Maxwell GM107 jest wyjątkowo chłodny i ciężko go rozgrzać do takiej temperatury. Jest to nie wątpliwie duży plus całej tej konstrukcji. Oprócz wentylatorów w skład układu chłodzenia wchodzi także aluminiowy radiator oraz dwie rurki cieplne odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła. Całość bazuje na procesorze graficznym Maxwell GM107 z 640 rdzeniami CUDA. Układ został przyspieszony ze standardowych 1020 MHz w trybie standardowym i 1085 MHz w trybie Boost, do odpowiednio 1124 MHz i 1202 MHz. Ponadto na pokładzie znalazły się 2 GB pamięci GDDR5 o 128-bitowym interfejsie – w tym przypadku taktowanie pozostało nietknięte i wynosi 5400 MHz.

Głośność i temperatura

Nadszedł czas na to abyśmy opisali głośność oraz temperaturę tej karty na tle innych także przetestowanych. ASUS GeForce GTX 750 Ti STRIX jeśli chodzi o temperaturę wypada najgorzej, ale można to logicznie wytłumaczyć. Układ chłodzenia jaki zastosowano w tej konstrukcji został tak zaprogramowany, że dwa wentylatory zaczynają się kręcić dopiero po osiągnięciu temperatury 65 stopni Celsjusza, jest to dość trudne i nawet podczas stresu karta nie osiągnęła takiej temperatury. Tak więc jej wyniki są największe dlatego, że wykorzystuje ona tylko rurki odprowadzające ciepło oraz radiator, ale plusem tego jest o wiele cichsza praca tej karty. Bez obciążenia temperatura karty wyniesie ok. 40 stopni Celsjusza. Kiedy jednak gramy lub w inny sposób ją obciążamy wynik ten rośnie do 58 stopni.

W przeciwieństwie do temperatury głośność tej karty wypada najlepiej ze wszystkich testowanych przez nas urządzeń. Dzięki dobremu i inteligentnemu układu chłodzenia karta jest bardzo cicha, gdyż jej dwa wentylatory praktycznie nie pracują. Podczas spoczynku karta emituje fale akustyczne równe 26 dBa. Kiedy karta jest pod obciążeniem głośność jej pracy rośnie do 32 dBa. Jak wcześniej wspomnieliśmy jest to najcichszy model kart, które są bohaterkami tego artykułu.

Testy

Jeśli chodzi o to jak karta sprawuje się w grach to śmiało możemy powiedzieć, że należy umiejscowić ją po środku. Tą tezę mogą potwierdzić tylko wykresy, które wspaniale obrazują to jak dana karta spisała się w danym tytule. Każdą z kart przetestowaliśmy w pięciu grach, są to świeże tytułu, które wymagają dość dużo. Wśród nich znalazł się: Sniper Elite III: Afrika, Battlefield 4, Grid Autosports, Far Cry 3 oraz Watch Dogs. Wszystkie te gry posiadają dobrą oprawę graficzną oraz rozwiniętą fizykę co jest dodatkowym obciążeniem dla każdej karty. Karta ASUS GeForce GTX 750 Ti STRIX poradziła sobie dobrze. Oprócz tego wszystkie karty zostały przetestowane przez program 3Dmark 11, który sprawdził jak radzą sobie z danymi wyzwaniami po czym przyznał każdej z nich odpowiednią ilość punktów. Karta ASUS GeForce GTX 750 Ti STRIX tym razem jest siódmą z kolei kartą pod tym względem.

Podsumowanie testu karty ASUS GeForce GTX 750 Ti STRIX

Karta ASUS GeForce GTX 750 Ti STRIX jest niewątpliwie nowością. Przyciąga ona swoim wyglądem oraz tym jak został skonstruowany jej układ chłodzenia. Całość kosztuje w tym momencie 595 zł więc jest to jedna z tańszych kart ze wszystkich, które przetestowaliśmy na rzecz tej recenzji.

Plusy:

Minusy:

+ wygląd i jakość wykonania,

+ układ chłodzenia,

+ niski poziom generowanego ciśnienia akustycznego,

+ cena.

– średnia wydajność.

 

 

 

ZOTAC GeForce GTX 750 Ti

Przejdźmy do kolejnej bohaterki naszego artykułu. Tym razem padło na konstrukcję firmy ZOTAC, która nie tylko ładnie wygląda, ale także spisuje się  w grach. Karta została fabrycznie podkręcona i zastosowano na niej autorskie chłodzenie.

 

Zawartość pudełka

Całość została zapakowana w niewielkie pudełko dość charakterystyczne dla producenta tej karty. W skład zawartości tego pudełka wchodzi oczywiście sama karta ZOTAC GeForce GTX 750 Ti, ale oprócz niej płyta ze sterownikami potrzebnymi do prawidłowego działania karty, instrukcja obsługi, kabel zasilający oraz przejściówka DVI->D-Sub.

Zawartość pudełka:

– karta graficzna ZOTAC GeForce GTX 750 Ti,

– płyta ze sterownikami,

– instrukcja,

– przewód zasilający,

– przejściówka DVI->D-Sub.

 

Specyfikacja

Parametry techniczne

Producent chipsetu

NVIDIA

Typ chipsetu

GeForce GTX 750

Typ chłodzenia

aktywny

Szyna pamięci

128-bitowa

Rodzaj pamięci

DDR5

Zainstalowana pamięć wideo

2048 MB

Częstotliwość RAMDAC

400 MHz

Taktowanie rdzenia

1033 MHz

1111 MHz

Taktowanie pamięci (rzeczywiste)

1350 MHz

Taktowanie pamięci (efektywne)

5400 MHz

Maksymalna rozdzielczość obrazu

4096 x 2160 pikseli

Złącza zewnętrzne

Typ złącza magistrali

PCI-E 16x

Złącze DVI

2 szt.

Złącze Mini HDMI

1 szt.

Cechy dodatkowe

Obsługiwane standardy

DirectX 11.2

OpenGL 4.4

Obsługa technologii AMD CrossFire/CrossFireX

Nie

Obsługa technologii NVIDIA SLI

Nie

Obsługa wielu monitorów

Tak

Obsługa HDCP

Tak

Low-profile (karta niskoprofilowa)

Nie

Śledzie Low-profile w zestawie

Nie

Obsługiwane funkcje

NVIDIA GPU Boost

NVIDIA Adaptive V-Sync

NVIDIA PhysX

NVIDIA CUDA

NVIDIA 3D Vision Surround Ready

NVIDIA G-Sync

Minimalna zalecana moc zasilacza

400 Wat

Dodatkowe informacje

Taktowanie bazowe 1033MHz

Taktowanie boost 1111MHz

Szerokość

144,78 mm

Głębokość

111,15 mm

 

Wygląd i jakość wykonania

Karta ZOTAC GeForce GTX 750 Ti jest małą konstrukcją. Mimo wszystko powinna ona przypaść do gustu każdemu graczowi. Całość został otoczona czarną, metalową obudową, na jej lewej stronie zobaczymy logo producenta. Oprócz tego na przodzie znajdziemy także dwa, pomarańczowe wentylatory, które nie różnią się od siebie kształtem ani rozmiarem i wyglądają bardzo ładnie, ich średnica wynosi 70mm. Większość kart firmy ZOTAC jest utrzymana w kolorystyce czarno pomarańczowej, tak też jest i w tym przypadku i nie ukrywajmy, że takie połączenie wygląda naprawdę dobrze. Oprócz tego, że karta cieszy oko można śmiało powiedzieć, że została wykonana z najwyższej klasy materiałów. Obudowa jakiej użyto w tej karcie jest bardzo porządnie wykonana z metalu i nie ma tutaj mowy o żadnych uszkodzeniach technicznych. ZOTAC GeForce GTX 750 Ti została wyposażona w następujące złącza: dwa złącza DVI, HDMI, DisplayPort, oraz złącze zasilające 6-pin. Akcelerator ten łączy się z płytą główną za pomocą szybkiej magistrali PCI Express 3.0. Jak już na początku wspomnieliśmy karta jest bardzo mała i zgrabną konstrukcją. Gracze, którzy posiadają małą obudowę nie muszą się martwić o miejsce jakie muszą przeznaczyć na umieszczenie tej karty, jej długość to niecałe 20 cm.

Budowa karty

Standardowo zacznijmy od opisania układu chłodzenia, który widnieje na samym przodzie tej konstrukcji. Tak więc karta ZOTAC GeForce GTX 750 Ti została zaopatrzona w autorski układ chłodzenia, który składa się z dwóch wentylatorów, które już wcześniej opisywaliśmy. W skład tego układu wchodzi także aluminiowy radiator, który jest dość płaski, ale dług, dodatkowo jest on połączony z rurką cieplną odpowiedzialną za odprowadzanie ciepła ze sprzętu. Na laminacie rozmieszczono 2048 MB pamięci operacyjnej w kościach firmy Hynix. Proces technologiczny tej karty to 28 nanometrów, jej liczba tranzystorów to 1,87 mld. Taktowanie karty ZOTAC GeForce GTX 750 Ti wynosi 1020/1350 MHz. . Ponadto na pokładzie znalazły się 2 GB pamięci GDDR5 o 128-bitowym interfejsie.

Głośność i temperatura

Jeśli chodzi o temperaturę karty ZOTAC GeForce GTX 750 Ti wypadła ona zdecydowanie najlepiej. Widać tutaj skutki użycie przez twórców autorskiego układu chłodzenia, który spisuje się na medal i uzyskujemy dzięki niemu naprawdę niskie temperatury. W spoczynku karta uzyskała temperaturę równą 32 stopniom Celsjusza, jest to naprawdę dobry wynik, który przyciągnie niejednego wymagającego pod tym względem gracza. Kiedy karta zostanie obciążona jej temperatura wzrośnie o ok. 20 stopni Celsjusza, czyli będzie wynosiła 52 stopnie Celsjusza, to także jest bardzo dobry wynik.

Głośność karty ZOTAC GeForce GTX 750 Ti także zadowala. Szum wytworzony przez jej działanie jest słyszalny tylko po mocnym obciążeniu, ale to i tak nie jest dość duża wartość ciśnienia akustycznego. Podczas spoczynku karta emituje fale akustyczne równe 37 dBa. Kiedy karta jest pod obciążeniem głośność jej pracy rośnie do 40 dBa. Jest to także dobry wynik, graczy lubiący ciche podzespoły będą zadowoleni w stu procentach z osiągów tego sprzętu.

Testy

Jak każda karta tak i ZOTAC GeForce GTX 750 Ti została przez nas przetestowana w najnowszych grach, które już wcześniej wymienialiśmy. Od razu widać, że kart firmy Zotac wypadła lepiej w testach niż ta wcześniej opisywana od ASUSA. Ma ona lepsze wyniki w niemal każdej grze, ale warto zauważyć to, że program 3Dmark 11 postanowił przyznać jej nieco mniej punktów od karty ASUS GeForce GTX 750 Ti STRIX, która w tym wypadku jest tylko nieco lepsza. Faktem jest, że otrzymała ona najmniejszą ilość punktów w teście przy pomocy programu 3Dmark 11.

Podsumowanie testu karty ZOTAC GeForce GTX 750 Ti

Karta ZOTAC GeForce GTX 750 Ti jest tanią, ale dobrą propozycją dla graczy, którzy dysponują dość niskim budżetem, który chcą przeznaczyć na kartę graficzną. Może nie ma najlepszej wydajności, ale bez wątpienia uniesie najnowsze produkcje na może nie najwyższych, ale na wysokich ustawieniach graficznych, które tez potrafią cieszyć oko. Oprócz tego karta charakteryzuje się bardzo niską temperaturą podczas pracy co też jest niewątpliwie dużym plusem całej tej konstrukcji. Widać tutaj skutki użycia układu chłodzenia własnej roboty przez twórców.

Plusy:

Minusy:

+ jakość wykonania oraz wygląd,

+ niskie temperatury zarówno podczas spoczynku jak i podczas obciążenia,

+ niska cena.

– wydajność tej karty mogłaby być nieco lepsza.

 

 

Gigabyte GeForce GTX 750 Ti

Karta firmy Gigabyte na tym samym chipsecie co wcześniej opisywane. Karta Gigabyte GeForce GTX 750 Ti jest już trzecią opisywaną przez nas kartą w tym artykule. Jak wypada na tle innych ? Jak spisała się w grach i czy jest warta uwagi? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

 

Zawartość pudełka

Całość została zapakowana w ładne pudełko z ciekawą grafiką, oprócz tego na pudełku umieszczono szereg oznaczeń oraz krótki opis karty. Jeśli chodzi o jego zawartość to zobaczymy tutaj oczywiście samą kartę Gigabyte GeForce GTX 750 Ti, ale oprócz tego krótką instrukcję obsługi, płytę ze sterownikami potrzebnymi do prawidłowego działania sprzętu oraz kabel zasilający.

Zawartość pudełka:

– karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 750 Ti,

– instrukcja obsługi,

– płyta ze sterownikami,

– przewód zasilający.

 

Specyfikacja

Model                                                                 Gigabyte GeForce GTX 750 Ti

Rdzeń                                                                 

Maxwell GM107
Procesory strumieniowe                          640
Taktowanie rdzenia                                    1215/1294 MHz
Pamięć wideo                                                  2 GB GDDR5 128-bit
Taktowanie pamięci         5400 MHz
Załącza zasilające   6-pin   

Wyjścia video                                                 

DVI-D, DVI-I, 2x HDMI
Chłodzenie                                                       WindForce 2X

 

Wygląd i jakość wykonania

Cała konstrukcja nie należy do dużych, ale mimo tego jej wykonanie jest bardzo dobre, a sam wygląd ma swój urok. Na przodzie standardowo widzimy jeden z elementów układu chłodzenia, czyli dwa plastikowe wentylatory o tej samej wielkości i o tym samym kształcie, który wygląda bardzo dobrze.  Obudowa karty została wykonana z dobrego i wytrzymałego tworzywa o kolorze czarnym. Na środku wentylatorów umieszczone zostały nalepki z logiem producenta. Oprócz tego, że karta cieszy oko można śmiało powiedzieć, że została wykonana z najwyższej klasy materiałów. Warto też wspomnieć o tym, że karta Gigabyte GeForce GTX 750 Ti została wyposażona w następujące złącza: dwa złącza HDMI, jedno DVI-D oraz DVI-I. Akcelerator ten łączy się z płytą główną za pomocą szybkiej magistrali PCI Express 3.0. Całość jest dość mała, jej długość to 204 mm, grubość to 42mm, a szerokość 144 mm. Dlatego też użytkownicy posiadający niedużą obudowę nie muszą się martwić o to, że karta nie zmieści się w ich skrzynce.

Budowa karty

Zacznijmy od układu chłodzenia WindForce 2X. W jego skład wchodzą dwa wentylatory, które dobrze spełniają swoje obowiązki i skutecznie chłodzą całą konstrukcję. Oprócz tego zobaczymy tu także niewielki, ale solidny aluminiowy radiator, oraz miedzianą rurkę cieplną, która odpowiedzialna jest za odprowadzanie ciepła z karty graficznej. Układ chłodzenia jest bardzo dobry, a jego wyniki potwierdzają tylko wykresy, na których ten model karty ma jedną z najniższych temperatur zarówno podczas obciążenia jak i bez niego. Technologia produkcji tego akceleratora to 28 nanometrów. Na laminacie tej karty zostało umieszczone 2 GB pamięci VRAM taktowanej zegarem 5400 MHz, z 128-bitową interfejsem pamięci. Oprócz tego zobaczymy tutaj także 640 rdzeni CUDA. Cała ta konstrukcja pozwala na pracę na czterech monitorach, a ich maksymalna rozdzielczość cyfrowa wynosi 4096 X 2160(via 2 HDMI).

Głośność karty i jej temperatura

Jak już wcześniej wspomnieliśmy układ chłodzenia WindForce 2X w karcie Gigabyte GeForce 750 Ti spisuje się bardzo dobrze. Wyniki temperatur tej karty zarówno podczas obciążeni jak i w spoczynku są bardzo niskie i karta jest jedną z najchłodniejszych konstrukcji z naszego testu. Najlepszym tego potwierdzeniem są wykresy, które porównują ten model z pozostałymi przetestowanymi przez nas za rzecz tej recenzji. W spoczynku konstrukcja ta uzyskała temperaturę równą 33 stopniom Celsjusz, jest to bardzo dobry wynik, który zachęci do kupna niejednego gracza. Kiedy karta jest obciążona przez gry lub przez inne wymagające aplikacje jej temperatura podnosi się o 20 jednostek, czyli jej wartość wyniesie 53 stopnie Celsjusza.

Czas przejść do kolejnej ważnej rzeczy jaka jest głośność pracy tej karty graficznej, nie jeden gracz zwraca uwagę na to z jaką głośnością pracuje jego komputer. Najwięcej hałasu powodują najczęściej wentylatory oraz sama karta, która wytwarza ciśnienie akustyczne, które często przeszkadza w pracy na komputerze. Głośność tej karty jest bardzo niska zarówno podczas obciążeniu jak i bez niego. Kiedy karta pracuje w spoczynku jej głośność wyniesie ok 33 dBa, jest to bardzo dobry wynik, dzięki któremu urządzenie to jest prawie niesłyszalne. Kiedy obciążymy kartę jej głośność wzrośnie o jedyne 3 dBa, czyli wyniesie równe 36 dBa, to również jest dobry wynik, dzięki któremu praca z komputerem wyposażonym w tą kartę będzie komfortowa.

Testy

Jak każda karta tak i Gigabyte GeForce GTX 750 Ti została przez nas przetestowana w najnowszych grach, które już wcześniej wymienialiśmy. Jeśli chodzi o wyniki w wymagających tytułach, karta Gigabyte GeForce GTX 750 Ti spisała się tylko troszkę lepiej od swoich dwóch poprzedniczek wcześniej opisywanych. Widać to szczególnie na przykładzie gry Sniper Elite III: Afrika gdzie wynik kart różniło tylko kilka klatek na sekundę, ale w każdej produkcji to Gigabyte GeForce GTX 750 Ti było o krok przez ZOTAC GeForce GTX 750 Ti oraz pierwszą przez nas opisywaną ASUS GeForce GTX 750 Ti STRIX. Oprócz tego podobną sytuacje możemy zaobserwować w przypadku programu 3Dmark 11, który dał tej karcie 5992 punkty.

Podsumowanie

Karta Gigabyte GeForce GTX 750 Ti jest bardzo dobrą kartą, która pozwoli nam na granie w najnowszy tytuły z całkiem dobrymi i wysokimi ustawieniami graficznymi. Może nie uciągnie poszczególnych gier na maksymalnych detalach, ale i tak granie z tą kartą może cieszyć nasze oko. Całość kosztuje ok. 500 zł więc jest to jeden z tańszych modeli testowanych przez nas.

Plusy:

Minusy:

+ wygląd oraz jakość wykonania,

+ niskie temperatury zarówno podczas obciążenia jak i bez niego,

+ niska cena.

– większych nie dostrzegliśmy.

 

 

Gigabyte HD 7790 2GB

Czas na kartę z chipsetem AMD, do tej pory opisywaliśmy karty Nvidia, które dodatkowo miały takie same chipsety, teraz jednak czas na Radeona, który nie jest wcale dużo gorszy od swoich poprzedniczek. Czas na kolejną kartę firmy Gigabyte, będzie to akcelerator Gigabyte HD 7790 2GB.

 

Zawartość pudełka

Całość została zapakowana w pudełko, które na przodzie ma ciekawą grafikę jakby oka jakiegoś robota. Oprócz tego mamy tutaj oczywiście informacje o karcie, którą znajdziemy w środku tego pudełka. Oprócz niej we wnętrzu znalazła się płyta ze sterownikami, które są wymagane do prawidłowego działania karty. Poza tym zobaczymy tutaj instrukcję obsługi oraz kabel zasilający.

Zawartość pudełka:

– karta graficzna Gigabyte HD 7790 2GB,

– płyta ze sterownikami,

– instrukcja obsługi,

– przewód zasilający.

Specyfikacja

 • rdzeń: Bonaire
 • procesory strumieniowe: 896
 • taktowanie rdzenia: 1075 MHz
 • pamięć: 2 GB GDDR5 128-bit
 • taktowanie pamięci: 6000 MHz
 • złącza zasilające: 6-pin
 • wyjścia wideo: DVI-D, DVI-I, HDMI, DisplayPort
 • chłodzenie: WindForce 2X

 

Wygląd i jakość wykonania

Przejdźmy do nagłówku, który jest dość ważnym kiedy chodzi o sprzęt tego typu. Mimo tego, że karta często jest schowana za obudową dobrze by było żeby ładnie wyglądała, wygląd jest ważny dla sporej ilości graczy. Oprócz tego opiszemy tutaj jakość wykonania. Wygląd karty Gigabyte HD 7790 2GB jest dość prosty. Na przodzie zobaczymy oczywiście jeden z elementów układu chłodzenia, są to oczywiście wentylatory, które zostały wykonane z błyszczącego plastiku. Wentylatory są jednakowe i nie różnią się niczym. Obudowa tej karty jest bardzo skromna. Dostajemy tu tak jakby tylko otoczkę wentylatorów, gdyż obudowa ta nie zakrywa innych części tej karty. Mogło to być bardziej dopracowane. Oprócz tego możemy tutaj dodać, że na środku każdego z wentylatorów producent umieścił nalepki ze swoim logiem. Do wykonania wentylatorów oraz samej obudowy użyto tworzyw sztucznych, i jak wcześniej wspomnieliśmy ochrona karty przed uszkodzeniami technicznymi jest dość marna. Karta Gigabyte HD 7790 2GB została zaopatrzona w następujące złącza: DVI-D, DVI-I, HDMI oraz DisplayPort. Akcelerator ten łączy się z płytą główną za pomocą szybkiej magistrali PCI Express 3.0. Oprócz tego znajdziemy tutaj 6-pinowe gniazdo zasilające. Karta ta jest większa od poprzednio opisywanych modelów, jej długość to ok. 30 cm, ale to i tak nie jest dużo.

Budowa karty

Standardowo zaczniemy tutaj od opisania ważnej rzeczy jaką jest układ chłodzenia. W karcie Gigabyte HD 7790 2GB twórcy zastosowali swój autorski system nazwany WindForce 2X, składa się on z aluminiowego radiatora, miedzianej rurki cieplnej oraz dwóch dużych wentylatorów. Nie zabrakło również niewielkiego radiatora na sekcji zasilania, który dodatkowo ochładza konstrukcję. Warto tutaj od razu zaznaczyć, że karta jeśli chodzi o temperaturę znajdzie się po środku wykresu. Karta Gigabyte HD 7790 2GB pracuje z taktowaniem 1075 MHz dla układu graficznego i 6000 MHz dla pamięci. Na niebieskiej płytce drukowanej znalazło się miejsce dla rdzenia Bonaire z 896 jednostkami cieniującymi, a także 2 GB pamięci GDDR5 o 128-bitowym interfejsie. Warto również wspomnieć, iż konstrukcja ta oferuje komponenty zgodne z technologią Ultra Durable 2.

Głośność i temperatura karty

Jak wspomnieliśmy w poprzednim nagłówku układ chłodzenia użyty w karcie Gigabyte HD 7790 2GB to autorskie rozwiązanie WindForce 2X, składa się on z dwóch wentylatorów, aluminiowego radiatora oraz z miedzianej rurki cieplne, która odpowiedzialna jest przede wszystkim za odprowadzanie ciepła z całej konstrukcji. W spoczynku konstrukcja ta uzyskała temperaturę równą 41 stopniom Celsjusz, jest to średni wynik, warto tu zaznaczyć, że bywały lepsze i gorsze karty pod tym względem. Kiedy karta jest obciążona przez gry lub przez inne wymagające aplikacje jej temperatura podnosi się o 16 jednostek, czyli jej wartość wyniesie 57 stopnie Celsjusza.

Przejdźmy teraz do ciśnienia akustycznego jakie jest generowane podczas spoczynku jak i obciążenia karty Gigabyte HD 7790 2GB. Najwięcej hałasu powodują najczęściej wentylatory, które w tym przypadku są dość duże. Mimo tego karta nie jest aż tak głośna, a gracz usłyszy jej prace dopiero przy jej obciążeniu. Głośność tej karty jest bardzo niska zarówno podczas obciążeniu jak i bez niego. Kiedy karta pracuje w spoczynku jej głośność wyniesie ok 37dBa, jest to bardzo dobry wynik, dzięki któremu urządzenie to jest prawie niesłyszalne. Kiedy obciążymy kartę jej głośność wzrośnie o jedyne 2 dBa, czyli wyniesie równe 39 dBa, to również jest dobry wynik, dzięki któremu praca z komputerem wyposażonym w tą kartę będzie komfortowa.

Testy

Przyszedł czas na najważniejszą kwestię która jest wyznacznikiem tego czy karta jest sprzętem godnym polecenia czy wręcz przeciwnie. Są to oczywiście testy, które sprawdzą jak karta Gigabyte HD 7790 2GB poradziła sobie z poszczególnymi, wymagającymi grami. Jeśli chodzi o tą kwestię karta ta wypadła dość marnie. Kiedy odpaliliśmy na niej Battlefield’a 4 na ustawieniach graficznych Ultra mogliśmy grać w 38 klatkach na sekundę, nie jest to dobry wynik. Wynik z programu 3Dmark 11 też nas nie zaskoczył, karta otrzymała 5584 punktów. Zresztą spójrzcie sami na wykresy.

Podsumowanie

Karta Gigabyte HD 7790 2GB jest średnią karta, która nie grzeszy zbyt dużą wydajnością. Jednym jej plusem jest nadal niezawodny autorski układ chłodzenia WindForce 2X. Twórcy mogli także postarać się o lepszą obudowę i kilka innych zauważalnych szczegółów. Za ten model gracz będzie musiał zapłacić 650 zł.

Plusy:

Minusy:

+ dobry układ chłodzenia,

– wydajność tej karty mogłaby być lepsza,

– marna obudowa, która tak naprawdę niczego nie chroni.

 

 

Gigabyte R9 270X OC

Przyszedł czas na trzeciego już przedstawiciela firmy Gigabyte. Tym razem jest to model Gigabyte R9 270X OC, który różni się od pozostałych nie tylko wyglądem, ale też osiągami. Model ten jest bardzo wydajną kartą jak na ten przedział cenowy. Widać to nie tylko po tym ile klatek na sekundę uzyskał w grach, ale wynik programu 3Dmark 11 wyraźnie pokazuje przewagę tej karty nad swoimi rywalkami.

 

Zawartość pudełka

Karta Gigabyte R9 270X OC tak jak każda inna została ładnie zapakowana w pudełko z podobną grafiką jaką widzieliśmy w przypadku, poprzednio opisywanej Gigabyte HD 7790 2GB. Na pudełku nie zabrakło wszelakiego rodzaju oznaczeń oraz informacji dotyczącej samej karty. We wnętrzu zobaczymy oczywiście akcelerator graficzny, ale oprócz tego płytę ze sterownikami potrzebnymi do prawidłowego działania urządzenia, poza tym znajdzie się tutaj instrukcja obsługi oraz kabel zasilający.

Zawartość pudełka:

– karta graficzna Gigabyte R9 270X OC,

– płyta ze sterownikami,

– instrukcja,

– przewód zasilający.