Connect
To Top

Corsair Carbide 200R

Minął już ponad rok od premiery obudowy Corsair 200r, która jest przeznaczona dla odbiorców z mniej zasobnym portfelem. Czy najtańsza obudowa ze stajni amerykańskiego producenta ma szansę powalczyć w tym segmencie cenowym? Sprawdźmy! 

Corsair 200r należąca do serii Carbide jest konstrukcją midi tower o wymiarach 43cm x 21cm x 50cm (wys, szer, dł). Obudowa odznacza się dość prostym i eleganckim wyglądem, została wykonana ze stali i tworzywa ABS w czarnym kolorze. Wewnątrz jest możliwość montowania płyt w formacie mATX lub ATX. 

 

Opakowanie 

Corsair 200r została zapakowana w standardowy, szary karton. Na przodzie jak i tyle pudełka mamy grafikę z wyglądem obudowy, a także wyszczególnione wszystkie jej elementy.

 

 

 

 

Po bokach mamy wymienioną podstawową specyfikację obudowy jak i jej opis. Wewnątrz pudełka znajdziemy instrukcję obsługi (niestety na próżno szukać tam informacji w j. polskim) wraz z 5 opaskami zaciskowymi, kompletem śrubek i podkładek antywibracyjnych dla wentylatorów. Całość została zabezpieczona za pomocą 2 płyt ze styropianu oraz przeźroczystą folią. Niestety w środku nie znajdziemy speakera, a także przejściówki USB 3.0 -> 2.0 co może być ważną informacją dla posiadaczy starszych płyt, którzy nie posiadają takiego złącza. Koszt takiej przejściówki to dodatkowe 30zł.

 

 

 

Wygląd zewnętrzny

Front obudowy jest dość skromny. Producent dał nam do dyspozycji 2 porty USB 3.0, gniazdo słuchawkowe i mikrofonowe oraz przycisk power i reset. Pod spodem mamy możliwość instalacji 3 urządzeń 5,25′. Po bokach przedniego panelu zostały wycięte otwory, przez które jest zasysane powietrze do obudowy.

 

Na samym dole obudowy widnieje logo producenta – całość zachowana jest w eleganckim stylu.

 

 

Bok jak i góra obudowy posiada 2 otwory wentylacyjne dla wentylatorów 120 lub 140 mm wraz z podkładkami antywibracyjnymi.  Niestety otwory nie są wyposażone w filtry przeciwkurczowe.

Z tyłu został zainstalowany 120mm wentylator, natomiast pod spodem mamy do dyspozycji 7 slotów na karty rozszerzeń i dość sporą kratkę wentylacyjną na całą długość slotów.

 

 

 

 

Na dole znajdziemy standardowe miejsce na zasilacz.

Pod spodem obudowy znajdziemy 2 otwory wentylacyjne: jeden dla zasilacza, a drugi dla dodatkowego śmigła 120 lub 140mm. Niestety znajdziemy tu tylko jeden filtr który niweluje przedostawanie się kurzu do zasilacza. Filtr możemy wyciągnąć bez potrzeby przewracania obudowy na bok.

 

Wygląd wewnętrzny

Wnętrze pomalowane jest czarnym lakierem. Jakość powłoki lakierniczej stoi na wysokim poziomie, lecz w testowanej obudowie występują pewne mankamenty.  Jak widać na poniższym zdjęciu obok kołków dystansowym znajduje się gruba warstwa lakieru, która nie wygląda zbyt dobrze.

 

 

W tatce wycięto 4 otwory do aranżacji okablowania i jeden – dużo większy, który służy do instalacji chłodzenia bez potrzeby wyciągania płyty z obudowy. Obudowa pomieści chłodzenia do 160mm wysokości, więc nie zainstalujemy tutaj bardzo wydajnych coolerów.

Na górze obudowy mamy możliwość instalacji 2 wentylatorów 120/140mm, których niestety producent nie dołączył w zestawie.

Corsair 200r posiada 6 śledzi na karty rozszerzeń, przy czym należy zaznaczyć, że instalowane są one za pomocą szybkośrubek, co w tym segmencie cenowym jest dość rzadko spotykane.

 

 

 

Na dole mamy standardowe miejsce na zasilacz, pod którym znajduję się filtr. Obok możemy zainstalować kolejny wentylator

 

 

Obudowa posiada 3 sloty na napędy 5,25′ , 4  na urządzenia 3,5′ i 4 sloty na dyski 2,5′, które instalujemy w plastikowej klatce nad dyskami HDD. Dyski i napędy instalujemy przy użyciu systemu beznarzędziowego.  Niestety zabrakło tutaj podkładek antywibracyjnych, które niwelowałyby wibracje dysku podczas pracy.

 

Po ściągnięciu przedniego panelu ujrzymy  jeden – 120mm wentylator a także przyciski power, reset i porty usb. Niestety nie zainstalujemy w tym miejscu już więcej smigieł.

 

 

 

Za tacką płyty głównej mamy możliwość przeprowadzenia przewodów – niestety odległość od tacki do krawędzi obudowy to tylko 16mm, ale bez problemu powinniśmy sobie poradzić z aranżacją okablowania.

Wszystkie przewody od przedniego panelu są koloru czarnego.

 

 

 

Wentylatory

Wentylacją obudowy zajmują się dwa 120mm wentylatory o oznaczeniu AT1225M125. Wentylatory podłączane są do płyty głównej za pomocą 3 pinowego złącza.

 

 

Niestety podczas obciążenia zestawu słychać terkotanie jednego z wentylatorów. Być może jest to wada fabryczna tylko tej konkretnie testowanej obudowy.

 

 

Platforma testowa

 

Płyta główna

 

ASRock 970 PRO 3


Procesor

AMD Phenom II x4 955

  

 

Pamięci RAM

 

Corsair Vengeance 8GB 1600MHz

 

  

 

Dysk

 

WD Blue 500GB

 

 

Karta graficzna

 

Gainward GTX 650 ti Boost 1GB

  

 

Zasilacz

 

Corsair VS 550W

 

 

 

Obudowa

 

Corsair 200r

 

 

 

 

Testy

Procedura testowa obudowy opiera się na monitorowaniu temperatur wszystkich podzespołów znajdujących się w środku w spoczynku jak i w stresie.  Do obciążenia procesora jak i karty graficznej stosowaliśmy program OCCT. Aby sprawdzić temperaturę dysku w stresie kopiowaliśmy plik o rozmiarze 15GB.

  

 

 

 

 

Dane techniczne

Producent

 • Corsair

Typ obudowy

 • Midi Tower

standard

 • micro-ATX
 • ATX

ilość kieszeni 5.25

 • 3 szt.

ilość kieszeni 3.5 wewn.

 • 4 szt.

ilość kieszeni 2.5 wewn.

 • 4 szt.

złącza na przednim panelu

 • audio
 • 2x USB 3.0

zainstalowane komponenty

 • 2 wentylatory 120mm

dostępne opcje

 • 4 wentylatory 120/140mm

rodzaj materiału

 • stal SECC, plastik ABS

szerokość

 • 210 mm

wysokość

 • 430 mm

głębokość

 • 497 mm

kolor

 • czarny

 

 

Podsumowanie

Corsair 200r jest ciekawą konkurencją dla budżetowych propozycji zalmana z3/z5/z9 czy silentium pc m23/m40. Obudowa ma elegancki, prosty wygląd, posiada wiele rozwiązań, których nie można się doszukać u konkurencji w tym segmencie cenowym – mowa tu o systemie montażu dysków czy o  niewyłamywanych śledziach. Niestety są i minusy – przede wszystkim ochrona przed kurzem, której prościej mówiąc nie ma, słaba jakość powłoki lakierniczych przy dystansach czy kultura pracy zastosowanych wentylatorów.

Obudowa jak na swoje możliwości jest wyceniona dość dobrze (200 zł) i na pewno znajdzie swoich nabywców.  Na pewno obudowa znajdzie zastosowanie w budżetowych zestawach komputerowych i z czystym sumieniem możemy ją polecić.

 

Plusy:

 • wygląd
 • cena
 • beznarzędziowy montaż dysków
 • USB 3.0

Minusy:

 • słaba ochrona przed kurzem
 • przeciętna jakość zastosowanych wentylatorów

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eleven + two =

More in Obudowy

%d bloggers like this: