Connect
To Top

Czym jest technologia FTTH?

FTTH to skrót od Fiber to the home, czyli nic innego jak usługa, która oferuje nam szerokopasmowe usługi teleinformatyczne takie jak Internet telewizja czy VoIP. Czy obecnie często reklamowany Internet światłowodowy to dobra opcja dla użytkownika prywatnego?

FTTH czyli Internet światłowodowy

Coraz częściej możemy zauważyć reklamy, które informują o bardzo szybkim Internecie. FTTH, czyli światłowód może oferować prędkość nawet do 600 Mbps. Internet FTTH od Orange to jedna z opcji, które są prezentowane użytkownikom prywatnym. Warto jednak dowiedzieć się o co chodzi w takim rozwiązaniu i, co najważniejsze, czy ta usługa może być nam oferowana. Jeśli przedstawiona przez nas prędkość Internetu już teraz Was zachwyciła polecamy sprawdzenie, czy np. usługa od Orange jest dostępna w Waszym mieście. Niestety na chwilę obecną z FTTH mogą korzystać jedynie mieszkańcy dużych miejscowości. Wróćmy jednak do samej technologii.

Sieć światłowodowa oferuje naprawdę świetną prędkość. Przykładowo film Full HD (o rozmiarze 4,5 GB) możemy pobrać w zaledwie 1,5 minuty. Nie trudno więc wywnioskować z jaką szybkością uruchamiałyby się strony WWW czy filmy, np. na YouTube. Wspomniany wcześniej operator, czyli Orange w swojej ofercie informuje, że Internet światłowodowy gwarantuje 100 Mb/s. W praktyce jest to naprawdę ciekawa opcja, ponieważ unikniemy rozczarowania podczas np. oglądania transmisji meczu.

Internet FTTH to przyszłość?

Internet FTTH to przyszłość?

Internet FTTH – jak wygląda taka instalacja?

Internet światłowodowy oferowany np. przez Orange nie wymaga zmiany przewodów w naszym mieszkaniu. Jak więc to wygląda? Postaramy się wyjaśnić. FTTH można podzielić na trzy odcinki: sieć dosyłową, pionową i poziomą. Zacznijmy od pierwszej. Sieć dosyłowa realizuje transmisję danych. Jest ona doprowadzona do tak zwanego Splittera w budynku wielorodzinnym od punktu dostępowego. Splitter ma za zadanie podzielenie sygnału pomiędzy poszczególnych klientów. Kolejny odcinek to sieć pionowa. Znajduje się ona wewnątrz budynku i poprowadzona jest pomiędzy piętrami. Przewody światłowodowe rozprowadzane są w tym przypadku w specjalnie przygotowanych kanałach. Ostatnia sieć, czyli pozioma jest poprowadzona na poszczególnych piętrach do mieszkania usługobiorcy. Kończy się ona zazwyczaj gniazdkiem światłowodowym. Do pełni szczęścia, czyli możliwości korzystania z szybkiego Internetu światłowodowego wystarczy nam router. Oczywiście taki, który oferuje odpowiednią przepustowość. Jego wybór jest bardzo ważny, ponieważ przez źle dobrane urządzenie nie wykorzystamy pełnego potencjału sieci FTTH.

Czy warto wybrać internet światłowodowy?

Odpowiedź na to pytanie powinna być oczywista. Jeśli mamy taką możliwość z pewnością technologia FTTH to rozwiązanie przyszłościowe. Aby zapewnić w naszym gospodarstwie domowym dobrą przepustowość łącza i stabilny dostęp do Internetu musimy posiadać szybkie połączenie. Zastanówmy się ile obecnie urządzeń korzysta z sieci? Przynajmniej jeden komputer, smartfony, coraz częściej również telewizor. Sprzętu jest sporo, co ciekawe sporo osób zaczyna decydować się na system monitoringu, który również wymaga dostępu do Internetu. Jak widać Internet FTTH to przyszłość. Osoby, które monitorują sytuację na rynku zdają sobie również sprawę z tego, że jakość dostępnych materiałów jest coraz lepsza. Kamery, które nagrywają w 4K są coraz tańsze. Można również zaobserwować trend przenoszenia rozrywki do rozwiązań chmurowych. Korzystacie z płyt z muzyką lub chodzicie do wypożyczalni filmów wideo? Zapewne większość z Was muzyki słucha przez Spotify, ogląda filmy dzięki serwisom VOD. Konieczność korzystania z łącza internetowego coraz szerzej wkracza na rynek gier. Tryb pojedynczego gracza jest wypierany przez rozwiązania multiplayer.

Jak widać, szybki dostęp do Internetu jest potrzebny, dlatego też technologia FTTH jest przyszłością. Mamy nadzieję, że dostępność tej usługi będzie coraz większa dzięki czemu praktycznie cały nasz kraj będzie mógł wybrać Internet światłowodowy. Oby tak było.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twelve − six =

More in Poradniki

%d bloggers like this: