Connect
To Top

Druk offsetowy UV – czym jest i dlaczego warto go wybrać?

Druk offsetowy jest jednym z najczęściej stosowanych rodzajów druku. Charakteryzuje się wysoką jakością wydruków oraz niskim kosztem wykonania jednej kopii przy dużych nakładach. Druk offsetowy cieszy się największą popularnością zwłaszcza w branży reklamowej, gdzie wykorzystywany jest do produkcji wysokiej jakości materiałów reklamowych. Czym charakteryzuje się druk offsetowy zwykły i druk offsetowy UV i jakie są ich możliwości?

Druk offsetowy – czym jest?

Oba rodzaje druku offsetowego, a więc zwykły i druk offsetowy UV, to technologie druku płaskiego. W praktyce oznacza to, że zarówno elementy drukujące, jak i niedrukujące matrycy znajdują się na tej samej wysokości. Podłoże materiału drukowanego pokrywa się farbą drukarską, która następnie musi zostać odpowiednio utrwalona na wybranej powierzchni.

Wyróżniamy dwie metody utrwalania farby na powierzchni wydruku. Pierwszą z nich jest tzw. hot-stamping. Metoda ta polega na wchłanianiu farby przez podłoże przy użyciu wysokiej temperatury utrwalania. Druga metoda cold-stampingu z kolei nie wykorzystuje do utrwalania wydruku wysokiej temperatury. W tym przypadku farba utrwalana jest bowiem na podłożu na zimno, poprzez wsiąkanie w podłoże i jej utlenianie.

Tradycyjny druk offsetowy pozwala na drukowanie tylko na podłożach wsiąkliwych, czyli np. na papierze. Osoby, które chciałyby nanieść wydruki na podłoża niewsiąkliwe (np. PCV, folię, czy plastik) powinny z kolei wybrać druk offsetowy UV.

 

Druk offsetowy UV – czym różni się od zwykłego druku offsetowego?

Druk offsetowy UV to z kolei rodzaj druku offsetowego, który polega na nanoszeniu na powierzchnię farby i jej utrwalaniu za pomocą specjalnych lamp emitujących promieniowanie UV. Jego oddziaływanie powoduje polimeryzację farby oraz jej utrwalenie na powierzchni drukowanej.

Dzięki temu druk offsetowy UV pozwala na naniesienie nadruku na dowolny rodzaj powierzchni, w tym także na podłoża, na które farba nie może zostać naniesiona tradycyjną metodą druku offsetowego. Druk offsetowy UV pozwala więc na pokrycie farbą drukarską takich powierzchni, jak folie samoprzylepne, tworzywa sztuczne PP, PET, PCV oraz wiele innych powierzchni twardych. Druk offsetowy UV może być także uszlachetniony w dowolny sposób, np. przy użyciu lakierów wybiórczych UV, termodruku lub tłoczeń.

Wszystko te cechy waz z wysoką jakością wydruku, zastosowaniem nowoczesnych technologii oraz możliwością wykonania wydruków wielkonakładowych sprawia, ze druk offsetowy UV w Grupa 3 Druk cieszy się ogromną popularnością oraz znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach. Wykorzystuje się go m. in. do wykonywania wysokiej jakości opakowań, etykiet, naklejek i innych rodzajów produktów reklamowych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × 2 =

More in Informacje Prasowe

%d bloggers like this: