Connect
To Top

Dziś dzień bezpiecznego Internetu. Jesteś bezpieczny w sieci?

W dniu dzisiejszym znów przeczytacie artykuł „na luzie”, który tym razem nie będzie dotyczył sprzętu a oprogramowania. Konkretnie zajmiemy się zabezpieczeniami, ponieważ dziś dzień bezpiecznego Internetu. Czy Ty jesteś świadomy co możesz spotkać w sieci? Czy wiesz jakie treści mogą poznać najmłodsi?

 

 

Dzień bezpiecznego Internetu? A co to jest?

DBI ustanowiony został przez Komisję Europejską i jest obchodzony w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Dzień ten jest inicjatywą mającą na celu zwrócenie uwagi na bardzo ważną kwestię jaką jest bezpieczny dostęp dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Krótko mówiąc chodzi właściwie o to, aby młodzież nie była narażona na niebezpieczeństwa w trakcie korzystania z Internetu. Czterdzieści krajów Europy obchodziło go pierwszy raz 6 lutego 2007. W naszym kraju organizatorem wydarzenia jest fundacja „Dzieci niczyje” oraz NASK. Każdego roku organizatorzy starają się zachęcić szkoły oraz organizacje pozarządowe i firmy do realizowania przez luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych internautów.

Wszystkie działania, które będą podejmowane w ramach DBI będą realizowane pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet.”. Należy pamiętać, że każdy z nas ponosi w pewnym stopniu odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Oczywiście Internet to nie tylko niebezpieczne dla najmłodszych treści. Należy także podkreślić to, że w sieci znajduje się wiele ciekawych informacji, które można wykorzystać w celach edukacyjnych.

Dzień bezpiecznego Internetu to także ciekawa motywacja dla kreatywnych osób. Najlepsze inicjatywy mają szanse zdobyć uznanie organizatorów i wygrać atrakcyjne nagrody (pięć najlepszych inicjatyw zdobędzie telewizory Samsung Smart TV) ufundowane przez partnerów DBI w Polsce. Co ciekawe liczba inicjatyw w tym roku jest naprawdę spora, wynosi 1021 pomysłów. Zapraszamy do zapoznania się regulaminem konkursu oraz do zgłaszania lokalnych inicjatyw za pośrednictwem internetowego formularza. Organizatorzy tego ważnego dla wszystkich internautów dnia chcą pokazać także, że my wszyscy możemy przyczynić się do tego, że Internet stanie się miejscem bezpiecznym i pozytywnym.

 https://i0.wp.com/www.saferinternet.pl/images/artykuly/dbi/bannery/2015/dbi2015_poziom.png?resize=620%2C319

W warszawskim Multikinie w Złotych Tarasach odbędzie się w dniu dzisiejszym (10.02.2015) konferencja dla przedstawicieli sektora edukacyjnego oraz profesjonalistów, którzy na co dzień pracują z dziećmi. Spotkanie to otworzy minister Urszula Augustyn, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Pełnomocnik Rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach. Podczas konferencji przewidziany jest panel dyskusyjny podczas którego eksperci będą opowiadali o skutecznym zapewnieniu młodym ludziom bezpiecznego dostępu do Internetu. W dyskusji wezmą udział prof. Maciej Tanaś z Akademii Pedagogiki Specjalnej, Monika Pieniek z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange, Zuzanna Polak z Dyżurnet.pl (NASK), Marek Kosycarz, dyrektor ds. Odpowiedzialności Społecznej Microsoftu. Tegoroczne obchody DBI w Polsce objęte zostały honorowymi patronatami przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

 

 

Czy jesteś bezpieczny w sieci?

Wydawać by się mogło, że świadomie przeglądając strony Internetowe wiemy, że nic złego stać się nam nie może. Niestety, nic bardziej mylnego. Korzystanie z „gołego” systemu, który nie jest aktualizowany, a także nie posiada odpowiedniego oprogramowania antywirusowego to jak igranie z ogniem. Może przez pewien czas będziemy posiadali czysty, niezawirusowany system, jednak wystarczy wejść na niewinnie wyglądającą stronę internetową, kliknąć przez przypadek w reklamę i rozpoczniemy pobieranie niechcianych aplikacji, które będą w tle wykradać nasze jakże cenne dane. Pomijam nawet kwestię utraty zdjęć, dokumentów czy awarii całego systemu. Chodzi mi głównie o kradzież haseł, szczególnie tych ważnych – do kont bankowych. Kto z nas chciałby się obudzić, zalogować się do banku i dowiedzieć się, że nasze konto jest właśnie wyzerowane przez nieznanego nam osobnika. Chyba nie ma takiej osoby, prawda? Dlatego też polecam zakup niezbędnego oprogramowania antywirusowego. W skali roku wydatek rzędu 100 złotych nie jest duży, a może uratować nas przed niechcianymi niespodziankami. Co ciekawe, coraz bardziej rozwijający się rynek mobilny (chodzi mi o smartfony) zachęca projektantów złośliwego oprogramowania do tworzenia aplikacji, które ułatwią kradzież naszych danych. Chyba większość z Was czytała o wyciekach haseł, zdjęć czy innych ważnych rzeczy, które były czyjąś prywatną własnością. I chyba nikt by nie chciał przeżyć czegoś takiego na własnej skórze dlatego warto się zabezpieczyć.

 

Co kupić?

Istnieją dwie najpopularniejsze wersje oprogramowania antywirusowego: klasyczna oraz Internet Security. Zwykłego antywirusa możemy zakupić już za 79,99 (np. G DATA AntiVirus 2015 w sieci Alsen) w wersji pudełkowej. Oczywiście w tej cenie otrzymujemy roczną licencję na jedno stanowisko. Jeśli posiadamy więcej komputerów w gospodarstwie domowym to warto zastanowić się nad zakupem tzw. pakietu, przykładowo AntiVirus G DATA dla trzech komputerów kosztuje 99,99, czyli zaledwie 20 zł więcej. Taka aktywna ochrona przed wirusami chroni komputery przed złośliwym oprogramowaniem wykorzystującym luki bezpieczeństwa w zainstalowanych programach i dodatkach np. do przeglądarek internetowych.

AntiVirus 2015 UPGRADE 2PC 1ROK BOX

Jeśli już jesteśmy przy oprogramowaniu firmy G DATA to można sprawdzić także bardziej rozbudowaną wersję programu, czyli: Total Protection, która dodatkowo posiada moduł Sejf zabezpieczający nasze dane. Taki produkt nie jest drogi, a różnica w cenie jest znikoma, ponieważ kosztuje on 87,95 zł (również według cennika Alsen).

TotalProtection 2015 UPGRADE 3PC 1Y BOX

Kolejną i chyba najbardziej lubianą przeze mnie opcją jest Internet Security. Ta wersja oprogramowania antywirusowego skierowana jest głównie do osób, które bardzo często i dużo korzystają z Internetu. Jak sama nazwa mówi otrzymujemy kompleksowe zabezpieczenie przed wirusami, trojanami oraz hakerami, ponieważ tworzy ona zaporę sieciową. Krótko mówiąc na przykładzie G DATA Internet Security producent przekazuje nam oprócz antywirusa także zaporę firewall, która odstraszy osoby chcące wykraść nasze jakże cenne dane. Licencja roczna na jedno stanowisko kosztuje 99,99 zł jednak według mnie jest to niezbędne, a wręcz podstawowe oprogramowanie, które powinno być zainstalowane w naszych komputerach.

InternetSecurity 2015 UPGRADE 1PC 1Y BOX

Jeśli posiadacie smartfony z Androidem, który jak wiadomo jest bardzo popularnym systemem w telefonach powinniście pomyśleć o zakupie antywirusa, np. G DATA Internet Security for Android. Aplikacja ta nie jest droga, a zabezpieczy nasz telefon przed wieloma przykrymi zdarzeniami. Oprócz ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, szkodliwymi aplikacjami i innymi zagrożeniami z Internetu, nasza aplikacja chroni przed fatalnymi konsekwencjami zgubienia lub kradzieży sprzętu. Smartfon może zostać zlokalizowany dzięki nadajnikowi GPS, a dane przechowywane w jego pamięci mogą zostać zdalnie wykasowane chroniąc je przed dostępem osób niepowołanych. Ulepszona ochrona przed phishingiem oraz nowy skaner antywirusowy działający w oparciu o chmurę obliczeniową. Potrafi unieszkodliwić nawet najnowsze zagrożenia, oferując tym samym pełną ochronę dla urządzeń mobilnych.

InternetSecurity for Android 1 DEV 1 Rok

 

Myśl, analizuj, ciesz się bezpiecznym surfowaniem.

Najważniejszą rzeczą o jakiej powinniśmy pamiętać podczas surfowania w sieci jest myślenie i analizowanie. Nie przeglądajmy stron, które wydają się być nam podejrzane. Nie klikajmy w reklamy typu „to właśnie ty zostałeś wytypowany i wygrywasz” – nie oszukujmy się, ale przecież taki sam komunikat wyświetla się wielu innym użytkownikom. Nie pobierajmy plików z nieznanych źródeł – krótko mówiąc tak jak w życiu unikamy ciemnych ulic, tak i w Internecie omijamy takie miejsca szerokim łukiem.

Jeśli w naszym domu jest młodzież, która również korzysta bądź zaczyna korzystać z Internetu zapewnijmy naszym pociechom odpowiednie zabezpieczenia przed niepożądanymi treściami. Oprócz samej „pogadanki” na ten temat należałoby pomyśleć o oprogramowaniu, które zabezpieczy dostęp do stron dla dorosłych, czy też takich, których dzieci nie powinny oglądać. Dlaczego warto zainstalować takie aplikacje? Przede wszystkim dlatego, że sama rozmowa nie wystarczy, ponieważ dzieci są bardzo ciekawe i często właśnie ta ciekawość może sprawić, że będą chciały zobaczyć to, co zakazane.

 

https://i1.wp.com/senior-learning.wikispaces.com/file/view/lesson4-art.png/278606920/645x363/lesson4-art.png?w=620

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × four =

More in Oprogramowanie

%d bloggers like this: