Connect
To Top

e24cloud – pierwsza polska chmura obliczeniowa

 

 

 

W Internecie jest mnóstwo ofert różnych usług chmur obliczeniowych. W dobie postępującej informatyzacji, wirusowego rozprzestrzeniania się treści każdy większy gracz w Internecie powinien być przygotowany na przyjęcie dużej liczby czytelników, a co za tym idzie posiadać duże zasoby mocy obliczeniowej. Jej brak może spowodować przy gwałtownych skokach popularności strony >brak dostępności witryny, a co za tym idzie, realne szkody dla jej właściciela. Umieszczenie strony na wirtualnej maszynie pozwala tak dobrać moc obliczeniową oraz pojemność dysku, by nigdy nie spotkać się z taką sytuacją.

Laikiem jestem.

Kiedy Daniel podsunął mi możliwość testowania e24cloud, przygotowany byłem do sprawdzenia tej usługi pod kątem magazynowania danych. Tak, chciałem tego użyć podobnie, jak i SkyDrive oraz Dropbox’a. Jakież było moje zdziwienie, gdy zamiast menedżera plików w przeglądarce ujrzałem dziwny panel użytkownika? Nie za bardzo wiedziałem, o co w tym wszystkim chodzi. Okazało się, że e24cloud służy do czego innego. Tekst w grafiku się obsunął, dostałem lekko po głowie, ale wracam już z pewną wiedzą, do czego to służy i z czym to się je.

 

Zaczynamy.

Po otrzymaniu danych dostępowych możemy przystąpić do tworzenia maszyny. Opcji konfiguracji mamy tyle, ile trzeba – możemy wybrać ilość rdzeni procesora, pamięci RAM, przestrzeni dyskowej oraz ilość dodatkowego miejsca na dysku twardym. No i oczywiście system operacyjny, który będzie tym wszystkim zarządzać. Do wyboru mamy wszystkie ważniejsze dystrybucje Linuxa, Windows do przeznaczeń serwerowych oraz template’y na przykład do PHP, Ruby, Python’a i innych. Zatem dla osób głęboko siedzących w zagadnieniach zarządzania serwerami jest tutaj wszystko, czego potrzebują.

Bardzo ważne jest to, że taka maszyna jest stawiana bardzo szybko. Instalacja przebiegła w mniej niż 10 minut i od tego czasu była już zdatna do użytku. To bardzo mnie ucieszyło – a wybrałem konfigurację z dwoma rdzeniami, 2 GB RAM i Ubuntu 13.10.

Co można na tym zrobić?

Nie jest to chmura, w której umieścimy swoje dane. Oczywiście można, ale e24cloud ma dużo szersze zastosowanie. Generalnie, jest to maszyna, na której możemy zrobić dużo więcej, niż na standardowym hostingu. Od nas, od naszych umiejętności zależy to, co uda się nam stworzyć. Na takim serwerze może działać nasza duża strona internetowa, która wymaga trochę większej mocy obliczeniowej, niż reszta. Przydaje się to szczególnie wtedy, gdy liczba odwiedzin jest już naprawdę wysoka i ilość połączeń ze stroną w jednym momencie generuje duże obciążenie maszyny. Aby zminimalizować ryzyko przerw w działaniu naszej strony, należy wtedy zainwestować w takie rozwiązanie, jakie oferuje na przykład e24cloud.

Interfejs

Jest taki, jaki powinien być. Nie ma tutaj bałaganu, wszystko jest odpowiednio poukładane i nie ma mowy o szukaniu funkcji po wszystkich sekcjach menu. Sam ekran główny zawiera kilka najważniejszych odnośników, od których prawdopodobnie rozpoczniemy nawigowanie po swoim koncie. Każdy z nich jest odpowiednio opisany, więc nie będzie problemu ze znalezieniem tego, czego szukamy. Jak dla mnie jest ok.

Aplikacje mobilne.

e24cloud posiada aplikacje mobilne dla iOS i Android. Windows Phone ponownie został w tym wypadku pominięty i to mnie bardzo martwi. Ale jeśli chodzi o aplikację na Androida, to jest ona naprawdę ładna. Pokazuje to, co jest najważniejsze – dane serwera i użycie jego zasobów w czytelnych wykresach. Z poziomu telefonu/tabletu możemy zmodyfikować na szybko konfigurację serwera oraz ją zrestartować lub wyłączyć. Bardzo przydatne w razie zawieszenia serwera, a my nie mamy akurat dostępu do komputera.

 

Cena

W zależności od konfiguracji – najmniejsza obciąży nas kosztem wynoszącym jedynie 5 groszy za godzinę działania serwera! Dysk systemowy 40 GB jest za darmo, a w usłudze nie uświadczymy żadnych ukrytych opłat.


Najważniejsze cechy usługi:

– Wydajność dopasowana do potrzeb klienta; do 64 GB RAM oraz 32 rdzeni procesora.
– Oddzielne skalowanie mocy obliczeniowej i pamięci RAM.
– API kompatybilne z AWS EC2.
– Automatyzacja działań przez API
– Rozproszenie geograficzne

Czy warto?

Uważam, że warto, jeśli posiadamy dużą lub średnio stronę internetową, gdzie dostępność i wysoka wydajność jest potrzebna. e24cloud jako pierwsza polska chmura obliczeniowa wydaje się być już projektem dojrzałym i z pewnością zadowoli nawet tych najbardziej wymagających klientów.

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 + 16 =

More in Oprogramowanie

%d bloggers like this: