Connect
To Top

Epson L386 vs HP GT 5820 – porównanie.

Do naszej redakcji trafiły dwa wielofunkcyjne urządzenia atramentowe: Epson L386 oraz HP GT5820. Są one alternatywą dla laserowych odpowiedników. Które urządzenie okaże się być lepsze? Zapraszamy na test!

Epson L386

Zacznijmy od prezentacji drukarki Epson L386. Oczywiście jest to urządzenie wielofunkcyjne, które oferuje drukowanie, kopiowanie oraz skanowanie. Wymiary urządzenia to 482 x 300 x 145 mm. L386 waży 4,5 kg. W trybie gotowości zużywa 3,8 W, w trybie uśpienia 1,3 W, natomiast podczas pracy 11 W. Łączy się z komputerem za pomocą sieci Wi-Fi lub przewodu USB (dołączony do zestawu). Pracuje zarówno z systemami Windows (XP i nowsze) jak i Mac OS (10.6.8 i nowsze).

Na górnej części umieszczono podajnik na kartki oraz tackę skanera. Rozdzielczość skanowania wynosi 1200 DPI x 2400 DPI. Na froncie znajdziemy przyciski do obsługi urządzenia oraz diodę informującą o połączeniu z siecią Wi-Fi. Nie ma żadnego ekranu informującego o stanie pracy. Wszystkie dane L386 przesyła do nas za pomocą oprogramowania. Z prawej strony umieszczono pojemniki z tuszami. Napełnianie ich jest banalne, niestety nie jest to rozwiązanie idealne. Dlaczego? Zbyt łatwo odłączają się od urządzenia. W naszym przypadku, kiedy to drukarka była kilka razy przenoszona mieliśmy ręce w tuszu ponieważ zdarzało się, że się rozlewał. Obawialiśmy się o przypadkowe uszkodzenie węży, które prowadzone są od pojemników do L386. W przypadku HP nie było takich problemów.

O wyglądzie zarówno Epsona jak i HP nie będziemy pisali. Oba modele są ładne, ale przecież ich głównym zadaniem jest drukowanie, kopiowanie oraz skanowanie, a nie względy estetyczne.

Epson L386 został dobrze zapakowany dzięki czemu nie musimy obawiać się o uszkodzenia podczas transportu. Oprócz urządzenia w zestawie otrzymujemy przewód zasilania, a także trzy butelki z czarnym tuszem oraz trzy z kolorowym. Jakość wykonania urządzenia stoi na wysokim poziomie, ale to już znamy z doświadczenia. Spasowanie poszczególnych elementów jest wręcz wzorowe. Pierwsze uruchomienie urządzenia przebiega bardzo sprawnie. Po uruchomieniu L386, a także po pobraniu oprogramowania przechodzimy przez kreator konfiguracji. W naszym przypadku urządzenie łączyło się z komputerem za pośrednictwem Wi-Fi. Z konfiguracją poradzi sobie nawet laik. Co ważne, oprogramowanie dostępne jest także w naszym rodzimym języku.

Choć standardowa gwarancja to 12 mies. do końca marca 2018, po rejestracji nowego urządzenia na stronie możemy za darmo wydłużyć czas bezpłatnej opieki serwisowej do 3 lat.

HP DeskJet GT 5820

Drugie z testowanych urządzeń posiada następujące wymiary: 525 x 310 x 158 mm oraz waży 4,67 kg. Tak jak drugi produkt z porównania oferuje skanowanie, kopiowanie oraz drukowanie. Z komputerem łączy się za pośrednictwem Wi-Fi oraz przewodu USB. Pobór prądu wynosi maksymalnie 10 W, w trybie gotowości 2,1 W, natomiast w trybie uśpienia 0.88 W. Może pracować zarówno z oprogramowaniem Windows (Vista i nowsze) oraz Mac OS (10.8 Mountain Lion i nowsze). W zestawie znajdziemy oprócz GT 5820 cztery butelki z tuszem, 70 ml każda. Jest tam także przewód zasilający oraz przewód USB.

W przypadku HP GT 5820 na górnej części oprócz skanera (rozdzielczość do 1200 DPI, a więc tyle samo co w przypadku Epsona) umieszczono mały ekran informujący o pracy drukarki oraz przyciski do jej obsługi. Trochę sceptycznie podchodzimy do tematu tego ekranu, ponieważ jest on bardzo mały oraz wyświetla zdecydowanie za mało informacji. Tak czy inaczej do komunikacji pomiędzy urządzeniem a komputerem proponujemy oprogramowanie, które jest naprawdę przejrzyste i intuicyjne. Sama konfiguracja przebiega co prawda sprawnie i bezproblemowo jednak praktycznie od zawsze irytuje nas w przypadku HP ilość instalowanego oprogramowania. Jeśli zaakceptowalibyśmy podczas instalacji wszystkie dodatki to otrzymalibyśmy naprawdę dużą liczbę aplikacji. Wystarczy przecież HP Utility, który jest naprawdę dobry i oferuje podstawowe informacje o urządzeniu. Pochwalić natomiast musimy pojemnik na tusz. Jest on zintegrowany z obudową oraz dodatkowo zamykany. Dzięki temu nie musimy obawiać się o przypadkowe odłączenie od drukarki co może spowodować niemałe problemy – konkurencyjny model Epsona pozostaje w tym przypadku w tyle. Samo napełnianie pojemników jest banalne i nie musimy bać się o ubrudzenie. Tusz się nie przeleje, w obu urządzeniach jest tak samo – tak więc w tym przypadku mamy remis.

Kwestię wyglądu wyjaśniliśmy już wcześniej. Zarówno Epson jak i HP się nam podobają, ale w tego typu urządzeniu chodzi bardziej o jego wydajność, a nie o wygląd. Ładne mogą być głośniki, telewizor, czy obudowa komputera, a nie drukarka, która stoi w kącie i czeka w gotowości na zadania, które jej powierzymy.

HP DeskJet GT 5820 dotarł do nas bardzo dobrze zapakowany. Zarówno butelki z tuszem jak i dodatkowe elementy wyposażenia zostały rozmieszczone w opakowaniu wzorowo. Nie ma wręcz możliwości o przypadkowe uszkodzenie. Jakość spasowania poszczególnych elementów stoi na wysokim poziomie. Pierwszy start o czym już wcześniej wspominaliśmy jest bardzo prosty. Ba, śmiało możemy powiedzieć, że w obu urządzeniach jest wręcz w pełni zautomatyzowany. W przypadku HP także oprogramowanie jest oferowane w języku polskim, aczkolwiek tak jak już wcześniej wspomnieliśmy producent chce zainstalować nam zbyt wiele aplikacji, które nie są niezbędne do pracy urządzenia.

Główna cecha testowanych modeli? Tanie drukowanie.

Obie testowane drukarki, zarówno Epson L386 jak i HP GT 5820 cechuje niski koszt wydruku. Jak to możliwe? To za sprawą pojemników na tusz. Nie wymieniamy kartridżów tylko dolewamy atrament z brakującą barwą za pomocą butelki. W praktyce powinniśmy więc drukować nawet 7000 stron w kolorze. Dzięki temu koszty będą niższe niż te znane z urządzeń laserowych. Czy rzeczywiście atrament jest tak tani? Sprawdźmy na początku jak wygląda to cenowo w przypadku drukarki Epson oraz HP.

Zestaw tuszy, tj. jeden czarny oraz trzy kolorowe do Epson L386 to wydatek rzędu 110 złotych. Powinien nam on wystarczyć na około 13 tysięcy stron czarno-białych oraz 6,5 tysiąca kolorowych. Koszt pojedynczej butelki wynosi około 25 – 30 złotych. Mówimy tu o produkcie oryginalnym o pojemności 70 ml. Tusze do drukarki HP GT 8520 są trochę droższe. Jeśli chcemy kupić pakiet musimy wydać około 160 zł. W przypadku zakupu pojedynczego tuszu cena wynosi około 30 – 35 zł. Są to butelki o pojemności 70 ml. Producent w przypadku HP mówi o zdecydowanie mniejszej wydajności, która wynosi 5000 stron w przypadku czarnego tuszu lub 8000 stron w przypadku koloru. Jak widać różnica jest naprawdę duża, szczególnie przy wydrukach monochromatycznych. Dla przykładu drukarka laserowa OKI (kolorowa) potrafi wydrukować 3500 stron za pomocą tonera czarnego, który kosztuje około 300 zł. Dlatego też testowane przez nas w tym artykule drukarki są o wiele bardziej ekonomiczne.

Sprawdziliśmy także ceny obu modeli. Epson L386 kosztuje około 700 zł, natomiast HP GT 5820 to obecnie wydatek rzędu około 600 zł. Mamy więc 100 złotych różnicy na korzyść HP, jednak patrząc na koszty eksploatacji Epson zdecydowanie wygrywa.

Epson L386 czy HP DeskJet GT 5820

Porównanie urządzeń

W poniższej tabeli umieściliśmy najważniejsze dane techniczne, które porównują oba modele. Dzięki takiemu porównaniu możemy zdecydować które urządzenie jest lepsze. Zawarliśmy tu między innymi szybkość drukowania, koszty eksploatacyjne oraz kilka dodatkowych elementów porównania, które uważamy za ważne.

  Epson L386 HP DeskJet GT 5820
Prędkość druku w czerni 10 str./min. 8 str./min.
Prędkość druku kolorowego 5 str./min. 5 str./min.
Rozdzielczość skanera 1200 DPI 1200 DPI
Podajnik papieru 100 szt. 60 szt.
Wydajność czarnego atramentu 4500 stron 5000 stron
Wydajność kolorowego atramentu 7500 stron 8000 stron
Oprogramowanie, konfiguracja 5/5 4,5/5
Jakość wydruku 5/5 5/5
Jakość skanu 5/5 4,5/5
Jakość kopiowania 4,5/5 4,5/5
Drukowanie w chmurze TAK TAK
Koszt wydruku 1 strony mono 0,0062 zł 0,0076 zł
Koszt wydruku 1 strony kolor 0,0037 zł 0,0047 zł
Dołączony tusz 3 butelki czarny atrament, komplet kolor 1 butelka czarny atrament, komplet kolor
Łączność z komputerem Wi-Fi, USB Wi-Fi, USB
Pobór prądu w trybie gotowości 3,6 W 2,1 W
Max pobór prądu podczas pracy 11 W 10 W
Cena urządzenia Około 700 zł Około 600 zł
Cena butelki z tuszem 28 zł / szt. 38 zł / szt.
Gwarancja 36 mies. (po rejestracji na stronie Epson) 12 mies.

Podsumowanie

Nadszedł czas wyciągnięcia wniosków z tego testu. Jak widać oba urządzenia pod względem prędkości wydruku jak i rozmiarów niewiele się różnią. Ostatecznie po wielu analizach dokonaliśmy wyboru, a więc i mamy werdykt. W tym porównaniu zwycięża Epson L386. To za sprawą o wiele niższych kosztów eksploatacji, lepszej jakości wydruków zarówno na papierze tradycyjnym jak i fotograficznym. Bardziej podobała się nam jakość zeskanowanych przez L386 dokumentów i zdjęć. O ile sposób zapakowania obu urządzeń jest praktycznie podobny, jakość wykonania może delikatnie przechodzi na stronę HP jednak wybraliśmy L386 firmy Epson jako urządzenie wydajniejsze i oferujące znacznie lepszą jakość wydruków.

Nazwa urządzenia Ocena Nagrody dodatkowe
Epson L386
HP DeskJet GT 5820

1 Comment

  1. Marek Knapik

    22 sierpnia 2017 at 14:25

    Mat vs. wys. połysk:)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen + one =

More in Urządzenia wielofunkcyjne

%d bloggers like this: