Connect
To Top

UPS EVER ECO Pro 1200 AVR CDS – zabezpieczenie przed utratą prądu

Nasz świat kręci się wokół elektryczności. Nie mamy tu na myśli tylko komputerów, smartfonów czy tabletów, ale także mówimy o lodówkach, pralkach itd. Prąd potrzebny jest w gospodarstwach domowych, szpitalach, miejscach pracy. Do naszej redakcji trafił zasilacz EVER ECO Pro 1200 AVR CDS. Sprawdźmy co oferuje to urządzenie. Zapraszamy do lektury artykułu.

Zawartość opakowania

Zasilacze UPS jak sama nazwa mówi zabezpiecza podłączone do niego urządzenia przed spadkiem lub zanikiem napięcia w sieci. Prezentowany przez nas model jest przeznaczony głównie do domów i małych biur. EVER ECO Pro 1200 AVR CDS umożliwia podtrzymanie prądu takich urządzeń jak komputery PC, stanowiska DTP, stacje robocze, kasy fiskalne, systemy telewizji przemysłowej CCTV.

Zawartość opakowania to głównie zasilacz UPS. Znajdziemy tam także instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną. Producent umieścił w pudełku także przewód USB HID oraz kabel zasilający.

Wygląd zewnętrzny, jakość wykonania

Urządzenia tego typu nie muszą wyglądać dobrze. Najważniejsze aby oferował odpowiednią moc. UPS wykonany jest z dobrej jakości materiałów. Wymiary EVER ECO Pro 1200 AVR CDS wynoszą 150 x 90 x 434 mm, natomiast waga samego urządzenia to 10,25 kg. Maksymalna długość przewodów wyjściowych nie powinna przekraczać 10 metrów. Na froncie zasilacza znajduje się dioda LED informująca o stanie jego pracy. Sprzęt posiada dwa gniazda wyjściowe typu PN-E-93201. Model ten chłodzony jest naturalnie, za pomocą otworów wentylacyjnych znajdujących się na bokach obudowy.

Warto również wspomnieć kilka słów o samym wykończeniu urządzenia. Elektronika oraz akumulatory, które posiada zasilacz są wykonane w najwyższej jakości. Dzięki temu możemy być pewni, że UPS zapewni nam bezawaryjną pracę przez długi czas. To ważne przy takich urządzeniach. Warto również wspomnieć o tym, że jest to produkt polski, wykonany w fabryce w Poznaniu.

Zasilacz UPS w praktyce

Podstawowym zadaniem zasilacza UPS jest oczywiście podtrzymanie zasilania w przypadku przerwy w dostawie prądu. Testowany przez nas model posiada funkcję tak zwanego zimnego startu. Co to oznacza w praktyce? Dzięki tej technologii zasilacz może być uruchomiony nawet wtedy, kiedy zasilanie z sieci nie jest dostępne. Model ten posiada również możliwość generowania na wyjściu napięcia o sinusoidalnym kształcie. Interfejs komunikacyjny USB HID zgodny z HID Power Devices  daje możliwość współpracy UPS-a z innymi urządzeniami bez konieczności instalowania oprogramowania (zasilacz widoczny w systemie jako bateria).

Warto również zaznaczyć, że sprzęt EVER wyposażone zostały w zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciwprzepięciowe i przeciążeniowe. W tym ostatnim przypadku przeciążenie sygnalizowane jest zarówno z pozycji UPS-a jak i oprogramowania. W sytuacji przeciążenia automatyczny bezpiecznik (we wszystkich modelach), odłącza urządzenie od sieci zasilającej. Włączenie UPS-a po „odpięciu” nadmiernego obciążenia polega jedynie na ponownym jego załączeniu (wciśnięciu). Model ten wyposażony został w zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciwprzepięciowe i przeciążeniowe. W tym ostatnim przypadku przeciążenie sygnalizowane jest zarówno z pozycji UPS-a jak i oprogramowania. W sytuacji przeciążenia automatyczny bezpiecznik odłącza urządzenie od sieci zasilającej. Włączenie UPS-a po „odpięciu” nadmiernego obciążenia polega jedynie na ponownym jego załączeniu (wciśnięciu).

W kwestiach technicznych, EVER ECO Pro 1200 AVR CDS posiada dwa akumulatory wewnętrzne o pojemności 5 Ah. Oznacza to, że oferowany czas podtrzymania baterii wewnętrznych wynosi 3 / 4 / 7 minut przy odpowiednio 100 / 80 / 50 % Pmax. Czas ładowania baterii po maksymalnym rozładowaniu wynosi około 5 godzin. Czynna moc wyjściowa wynosi 780 W.

Oprogramowanie PowerSoft

Co prawda zasilacz może pracować bez zainstalowanego oprogramowania zalecamy jego używanie. Do UPS-a dołączana jest autorska aplikacja PowerSoft. Daje ona szerokie możliwości monitoringu i konfiguracji zasilaczem. Oprogramowanie informuje nas o trybie pracy UPS-a oraz jego obciążeniu, stanie naładowania akumulatora i czasie autonomii. W przypadku wykrycia zmiany trybu pracy lub niskiego stanu baterii zasilacza usługa (po wcześniejszej konfiguracji) wykonuje zadane przez użytkownika akcje (wysyła wiadomość e-mail, wyświetla komunikat tekstowy czy wreszcie zamyka system operacyjny). Funkcja „Konfiguracja UPS” umożliwia ustawianie wartości progów napięciowych i częstotliwościowych (po przekroczeniu których UPS przełącza się w tryb bateryjny lub dokonuje korekty napięcia sieciowego AVR). Funkcja „Konfiguracja zdarzeń” umożliwia z kolei konfigurację czasu liczonego od momentu pojawienia się zaniku napięcia do momentu rozpoczęcia zamykania systemu operacyjnego.

Podsumowanie

Zasilacz UPS z jakim mieliśmy do czynienia to naprawdę dobry sprzęt. Wcale nie dziwi nas wysoka jakość i dążenie do stworzenia idealnego produktu. W końcu konstrukcja ta oparta jest na wcześniejszym modelu, który sprzedał się w licznie prawie 200 tysięcy sztuk! Nowe rozwiązania technologiczne sprawiają, że EVER ECO Pro 1200 AVR CDS to sprzęt godny uwagi. Producent oferuje trzy lata gwarancji (2 lata na akumulatory) w systemie door-to-door, a także roczną polisę ochrony podłączanego sprzętu o wartości 5000 Euro. Cena urządzenia nie jest wysoka. Wynosi około 900 zł brutto, a więc nie nadwyręży znacznie budżetu małych firm lub gospodarstw domowych. W przypadku dalszej eksploatacji, kiedy to akumulatory nie będą już tak wydajne możemy je wymienić naprawdę niskim kosztem. Znaleźliśmy pasujące do tego modelu w cenie 45 zł brutto.

UPS EVER ECO Pro 1200 AVR CDS – specyfikacja techniczna

Zastosowanie : Małe biuro i dom
Rodzina zasilaczy : ECO Pro AVR CDS
Moc wyjściowa pozorna [VA]: 1200
Moc wyjściowa czynna [W]: 780
Topologia : VI (line-interactive)
Liczba faz napięcia (wej / wyj) : 1 / 1
Typ obudowy : Tower
Temperatury pracy [°C]: 0 ÷ +40
Chłodzenie : Naturalne
Znamionowe napięcie wejściowe (wartość skuteczna) [V]: ~ 230
Zakres napięcia wejściowego (wartości skuteczne) [V] i tolerancja [%]: ~ 168 ÷ 264 V AC ± 2 %
Częstotliwość znamionowa napięcia wejściowego [Hz]: 50
Zakres częstotliwości wejściowej [Hz] i tolerancja [Hz]: 45 ÷ 55 ± 1
Progi przełączania: sieć – UPS [V]: ~ 184 ÷ 264 ± 2 %
Znamionowe napięcie wyjściowe (wartość skuteczna) [V]: ~ 230
Zakres napięcia wyjściowego (wartości skuteczne) [V] i tolerancja [%] – praca sieciowa : ~ 184 ÷ 264 ± 2
Zakres napięcia wyjściowego (wartości skuteczne) [V] i tolerancja [%] – praca rezerwowa : ~ 230 ± 5
Automatyczna regulacja napięcia (AVR) : + 10 %
Kształt napięcia wyjściowego (przy pracy rezerwowej / sieciowej) : Sinusoidalny / Tak jak na wejściu
Częstotliwość znamionowa napięcia wyjściowego [Hz]: 50
Zakres częstotliwości (tolerancja) – praca sieciowa [Hz]: Synchronicznie z siecią
Zakres częstotliwości (tolerancja) – praca rezerwowa [Hz]: 50 ± 1
Filtracja napięcia wyjściowego : Filtr przeciwzakłóceniowy RFI/EMI, tłumik warystorowy
Progi przełączania: UPS – sieć [V]: ~ 189 / 259 ± 2 %
Czas przełączenia na pracę rezerwową [ms]: < 3
Czas powrotu na pracę sieciową [ms]: 0
Przeciążalność [%]: > 105% – 3 s (wyłączenie UPS – praca bateryjna); > 120% wyłączenie UPS – praca bateryjna
Akumulatory wewnętrzne : 12 V / 5 Ah VRLA
Liczba akumulatorów wewnętrznych : 2
Dopuszczalna całkowita pojemność akumulatorów wewnętrznych [Ah]: 5
Czas podtrzymania z baterii wewnętrznych (100 % / 80 % / 50 % Pmax) [min]: 3 / 4 / 7
Napięcie nominalne obwodu DC [V]: 24
Maksymalny czas ładowania baterii wewnętrznych UPS – po 80 % wyładowaniu baterii [h]: 5
Wymiary (wys. x szer. x gł.) [mm]: 150 x 90 x 434
Masa zasilacza [kg]: 10,25
Masa transportowa (brutto) [kg]: 10,70
Wymiary transportowe (wys. x szer. x gł.) [mm]: 185 x 130 x 485
Pozycja transportu : Pionowa
Maksymalna długość przewodów wyjściowych [m]: < 10
Zabezpieczenie wejściowe : Przeciwzwarciowe – Bezpiecznik automatyczny 6 A / 250 V AC; Przeciwprzepięciowe
Zabezpieczenie wyjściowe : Elektroniczne – przeciwzwarciowe i przeciążeniowe
Przyłącze zasilania UPS : Przewód zakończony wtyczką z uziemieniem 16A (PN-E-93201:1997) + uni-schuko
Przyłącza wyjściowe (liczba i typ gniazd) : 2 x PN-E-93201
Sygnalizacja : Akustyczno – optyczna; dioda LED
Interfejsy komunikacyjne : USB HID
Oprogramowanie monitorująco-zarządzające : PowerSoft Professional
Zimny start : TAK

3 Comments

 1. Marek Knapik

  30 sierpnia 2017 at 13:07

  Kilka minut przy pełnym obciążeniu. Robiliście testy dla 1 przeciętnego kompa biurowego?

  • Daniel Laskowski

   30 sierpnia 2017 at 13:12

   Marku oczywiście. Zachowanie zasilacza z komputerem wyposażonym w i5, 4 GB DDR3, 256 SSD i zintegrowanym GPU. Bez problemu wytrzymywał 15-20 minut, a więc masz sporo czasu, aby zapisać wszystkie dokumenty i poczekać na dostawę prądu. 🙂

   • KuloMiot

    31 sierpnia 2017 at 15:13

    to akurat wyjątkowo mało wymagająca konfiguracja 🙂 proponuję podać testy dla i7, dysk talerzowy, GF powyżej wersji 1000 w SLI lub AMD w ‚dwójce’ itd. wówczas każdy logicznie zauważy, że podtrzymanie na mniej wymagającym blaszaku będzie dłuższe

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 12 =

More in Zasilacze

 • Listwy antyprzepięciowe EVER. Bezpieczeństwo priorytetem

  Sprzęt komputerowy jest bardzo wrażliwy na nagłe skoki napięcia. Co wiązać się będzie często z dużymi kosztami. Aby uchronić urządzenia elektroniczne...

  Daniel Laskowski14 marca 2017
 • Test zasilacza Ravcore Rock 750

  W dzisiejszej recenzji będziecie mieli okazję zobaczyć jak firma Ravcore poradziła sobie ze stworzeniem zasilacza. Rock 750 jest jedynym zasilaczem obecnie...

  Konrad Skuza6 lipca 2016
 • Thortech Thunderbolt 850 W Plus

  Marka Thortech jest częścią tajwańskiej firmy GeIL – jednego z większych producentów pamięci ( w jednym z artykułów przedstawiamy test pamięci...

  17 sierpnia 2015
%d bloggers like this: