Connect
To Top

Gry PC – krótki przegląd premier i gatunków

W dniach 9-12 czerwca miało miejsce niesamowite wydarzenie, o którym słyszał prawdopodobnie każdy fan elektronicznej rozrywki. Podczas targów E3 w Los Angeles zostały zaprezentowane nowe tytuły od największych producentów.

E3 – festiwal nowości gier komputerowych z każdego gatunku

Targi E3 są miejscem gdzie najwięksi producenci prezentują swoje nadchodzące tytuły. Samo wydarzenie składało się w tym roku z dziewięciu konferencji. Obecni byli wszyscy giganci na tym rynku, w tym: Electronic Arts, Microsoft, Bethesda, Ubisoft, Nintendo i inni. Gry komputerowe z roku na rok zyskują nowych fanów na całym świecie. Na samym E3 zostało zaprezentowane ponad 80 różnorodnych, większych i mniejszych tytułów. Już w tym momencie nie mamy fizycznej możliwości by zagrać w nie wszystkie.

 

Rynek gier komputerowych okiem konsumenta.

Nowe gry pojawiają się ciągle. W pewnym momencie możemy mieć problem z wyborem odpowiedniego tytułu dla siebie. Nie mamy czasu na przeglądanie fabuły, mechaniki. Przecież to ma być zwykła rozrywka, coś służące do „odstresowania” po ciężkim dniu pracy, lub szkoły. Na rynku dochodzi do swoistego przesytu. Zwykłemu konsumentowi, który nie ma czasu na zagłębianie się w poszczególne opisy fabuły i mechaniki może być ciężko wybrać odpowiedni produkt dla siebie. Warto więc zwrócić uwagę na poszczególne gatunki, to ograniczy nam trochę zakres poszukiwań. Niektórzy uwielbiają dynamiczną rozgrywkę, wybuchy, strzały znikąd, ale są też osoby preferujące coś spokojniejszego po ciężkim dniu pracy i wolą lekkie, zręcznościowe tytuły. Jeśli nie chcemy czekać na premiery z E3, już teraz możemy przejrzeć kilka ciekawych propozycji tutaj.

 

Gry strzelanki – szybka, mocna rozrywka

To jest gatunek dla osób które lubią być w oku cyklonu. To właśnie w strzelankach panuje największy chaos, zostajemy rzuceni na środek pola bitwy i naszym głównym zadaniem jest wyeliminowanie wszystkich wrogów i przeżycie. Wybuchy, strzały i zepsute myszki – to najlepsze podsumowanie tego gatunku. Ale to przecież nic złego, czasem potrzebujemy odrobiny efektownej akcji, niektórzy tylko tak potrafią skutecznie odpocząć. Oczywiście na targach E3 zostały zaprezentowane nowe strzelanki m.in. kontynuacja serii CoD – Call of Duty: Black Ops IIII, najnowsza piąta odsłona Gears of War, czy też DOOM Eternal, kolejny „DOOM” studia Bethesda. Już teraz możemy znaleźć poprzednie tytuły tych serii pod tym linkiem 

 

Dla urodzonych liderów – gry strategiczne

Gry strategiczne to ważny element rynku gier komputerowych. Ten gatunek posiada wiele poszczególnych podgatunków i każdy tytuł jest odrobinę inny. Ogólny zamysł jest taki, by zarządzać. Możemy władać wielką armią, miastem, zoo, praktycznie wszystkim co sobie wymarzymy. Mechanika rozgrywki potrafi nas zaskoczyć. W obrębie tego obszernego gatunku możemy wyróżnić: strategię turową, strategię w czasie rzeczywistym (RTS – real time strategy), symulatory (tzw. Tycoon) oraz wszelkiego rodzaju gry ekonomiczne. Niektóre gry strategiczne zapewniają rozrywkę na bardzo długie godziny, w większości możemy jednak zapisać stan gry i powrócić do partii później. Podczas wybierania gry strategicznej, należy zwrócić uwagę na to do jakiego podgatunku należy. Strategie turowe posiadają elementy zarządzania i walki, mamy dużo czasu na planowanie taktyki, jest to dobry wybór dla osób spokojnych, umiejących chłodno ocenić sytuację i myśleć krytycznie. Jeśli chodzi o RTS-y, są one bardziej chaotyczne, takie strzelanki pośród strategii, gracz musi więc szybko myśleć i reagować na nieustannie zmieniające się warunki pola bitwy. Natomiast symulatory są „lekkie”, najczęściej skupiamy się na zarządzaniu jakaś instytucją – np. farmą, zoo. Niestety gry strategiczne swój okres panowania mają za sobą. Jednak jeżeli komuś pasuje rozrywka, która wymaga umiejętności taktycznego myślenia, może znaleźć gry z tego gatunku na tej stronie.

 

Gry RPG – dla tych, którzy cenią sobie fabułę

Gry RPG skupiają się na aspekcie „RP” – „role-playing”, z angielskiego oznacza to odgrywanie roli. W takich grach sterujemy naszą własną postacią, lub postaciami, które zmieniają świat, w którym żyją. To nasze decyzje prowadzą nas w różne miejsca, mamy realny wpływ na fabułę. Twórcy gier RPG nie znają żadnych ograniczeń – na rynku jest wiele tytułów o rozmaitej tematyce. Możemy przemierzać post-apokaliptyczne pustynie, walczyć ze smokami, albo odwiedzać miasta przyszłości. Na E3 została zapowiedziana m.in. kolejna część słynnej serii studia EA – Assassin’s Creed Odyssey, z innych niezwykle ciekawych tytułów warto zwrócić uwagę na Cyberpunk 2077 , tytuł tworzony przez CD Project Red, odpowiedzialnych za Wiedźmina. „Poważne” gry RPG możemy znaleźć tutaj. 

 

Lżejsza wersja RPG – gry przygodowe

Jeśli wolimy gry lekkie, z przygodowy aspektem i ciekawą fabułą, bardziejnas zainteresują gry przygodowe, jeden z podgatunków RPG. Posiadają one pewną dozę humoru, ważna jest również zabawa i eksploracja. Na E3 zapowiedziana została m.in. gra przygodowa o tytule Capcom, o której jeszcze nie mamy zbyt wielu informacji. Duża część gier z tego gatunku posiada oznaczenie wiekowe PEGI 3, na przykład tytuły z serii LEGO. A więc nie ma przeszkód byśmy pozwolili na taki rodzaj rozrywki naszemu dziecku. Gry przygodowe znajdziemy pod tym linkiem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten + 7 =

More in Informacje Prasowe

%d bloggers like this: