Connect
To Top

Hosting serwera – sposób na zaistnienie w sieci

Wykupienie serwera to pierwsza rzecz, którą powinniśmy zrobić, myśląc o jakimkolwiek biznesie w internecie. Może się wydawać, że to bardzo łatwa sprawa. Ale powinniśmy uważać na wiele rzeczy, bo nawet drobna awaria takiego serwera może oznaczać dla nas wielkie straty.

Hosting serwera będzie nam potrzebny zarówno do zwykłych stron www, jak i platform internetowych i intranetowych. Niezbędny więc nam będzie we właściwie każdej działalności internetowej. Jaki więc serwer wybrać i o czym warto pamiętać?

Hosting serwera. Po pierwsze – bezpieczeństwo

Decydując się na hosting serwera, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy będzie on bezpieczny. A musimy pamiętać, że będziemy pewnie przechowywać tam dane o naszej firmie, ale też o naszych klientach. Wybierajmy więc najlepiej taki hosting serwerów, który ma certyfikaty SSL. Takie certyfikaty zapewnią nam poufność transmisji danych. Warto też sprawdzić czy firma hostingowa oferuje nam szyfrowaną pocztę oraz profesjonalny system walki ze spamem. Powinniśmy też zapytać się, czy w pakiecie z serwerem dostaniemy, np. ochronę firewall czy programy antywirusowe.

Jaka powierzchnia będzie idealna?

Inną kluczową kwestią, jeśli chodzi o hosting serwera, jest ilość danych, które możemy na nim przetrzymywać. Oczywiście wszystko zależy tu od naszych potrzeb. Jeśli zamierzamy stworzyć jedynie kilka stron-wizytówek, na których będzie jedynie oferta naszej firmy, galeria zdjęć i kilka formularzy kontaktowych, to nie potrzebujemy hostingu o wielkiej powierzchni. Nie będzie on też wiele kosztował. Na przykład firma Sprint Data Center oferuje podstawowy hosting serwera za 49 złotych rocznie. W pakiecie mamy 10 gigabajtów powierzchni serwera. Nie ma tu jednak limitu, jeśli chodzi o domeny, konta e-mail, konta FTP czy też bazy danych. Jeśli jednak zamierzamy robić w internecie nieco poważniejsze projekty, powinniśmy wybrać nieco większą przestrzeń na serwerze. W przypadku Sprint Data Center możemy wybrać ofertę Medium – 99 złotych za 50 GB, Premium – 100 GB za 259 zł oraz Extreme – 200 GB za 359 zł. Oczywiście nie musimy się bać, że wybierzemy za mały serwer. Jeśli na przykład biznes nam urośnie, to w zdecydowanej większości firm będziemy mogli łatwo przejść na wyższy pakiet.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jest oczywiście jeszcze sporo rzeczy, o których powinnyśmy wiedzieć, decydując się na hosting serwerów. Powinniśmy zwrócić uwagę na ich awaryjność. Zwłaszcza jest to ważne, gdy chcemy prowadzić sprzedaż w internecie. Tu każda awaria zewnętrznej firmy może spowodować u nas konkretne straty finansowe. Najlepiej więc przejrzeć specjalistyczne fora, pozbierać opinie użytkowników, by wiedzieć które firmy, oferujące serwery, są najmniej awaryjne. Kolejna kwestia to dostępność pracowników takiej firmy. Awaria może się nam przytrafić w każdy dzień i o każdej porze. Warto wybierać więc tylko takie firmy, których konsultanci są dostępni przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, 365 dni w roku.

Zawsze warto też negocjować z działem handlowym. Niewykluczone, że zaproponują nam ofertę skonfigurowaną wprost pod nasze potrzeby.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 1 =

More in Poradniki

%d bloggers like this: