Connect
To Top

Icy Dock MB994SK-1B – pancerna obudowa na dyski 2,5”

Dane, szczególnie te firmowe powinny być zabezpieczone. Szczególnie elektronika, która zazwyczaj jest bardzo delikatna powinna być bardzo dobrze chroniona. Icy Dock MB994SK-1B to obudowa na cztery dyski 2,5-cala, która mieści się w jednej zatoce 5,25”. Co może nam zaoferować ten produkt? Sprawdźmy to!

Zawartość opakowania

Zacznijmy od tego co skrywa opakowanie. Znajdziemy w nim oczywiście bohatera tego artykułu, czyli Icy Dock MB994SK-1B. Producent umieścił obudowę w folii bąbelkowej. Nie ma tu innych materiałów chroniących przed przypadkowym uszkodzeniem ponieważ takowe nastąpić nie powinno. Dlaczego? Odsyłamy do filmiku, który prezentujemy poniżej.

Oprócz testowanego produktu znajdziemy dwa kluczyki do odbezpieczenia zatok. Są tam także śruby do mocowania dysków oraz te, dzięki którym zamontujemy MB994SK-1B w obudowie naszego komputera czy też serwera. Zabrakło przewodów SATA, aczkolwiek są one tak łatwo dostępne, że nie uznajemy tego za wadę.

Wygląd zewnętrzny

Trzeba przyznać, że jest to produkt, który nie ma wyglądać, a spełniać w stu procentach swoje zadanie. W przypadku MB994SK-1B jest podobnie. Klasyczne dla takich urządzeń kształty i stonowana, ciemna kolorystyka będzie pasować do każdej serwerowni. Pomijamy jednak temat wyglądu, skupmy się na właściwościach testowanego Icy Dock MB994SK-1B. Producent chwali się, że jest to sprzęt bardzo wytrzymały. To za sprawą metalowej obudowy. Jest też sama w sobie radiatorem, który odprowadza ciepło zapewniając niską temperaturę dysków. Producent zdecydował się także na umieszczenie mechanizmów blokujących wykonanych ze stali. Co ciekawe, tacki EZ Slide Mini są kompatybilne z innymi modelami TouchArmor, które wykorzystują ten system.

Na froncie co widać na filmie prezentującym urządzenie zamontowano cztery kieszenie. Są to tacki EZ Slide Mini przystosowane do dysków 2,5-cala o wysokości od 7 do 15 mm. Możemy je zamknąć aby uniknąć przejęcia danych przez osoby niepowołane. Każda z tac jest metalowa z wbudowaną osłoną ochronną. Dla każdej z zatok przewidziano diodę LED informującą o stanie pracy urządzenia. Tacki posiadają na froncie siatkę, która pełni funkcję wentylacji – odprowadza ciepło, które generuje sprzęt.

Na bokach umieszczono jedynie miejsce na śruby jeśli chcielibyśmy Icy Dock MB994SK-1B zamontować na stałe w obudowie.

Z tyłu producent zdecydował się na umieszczenie dwóch 40-mm wentylatorów. Każdy z dysków ma swoje gniazdo SATA. Są one ponumerowane dla naszej wygody. Posiadają one wsparcie dla SATA 6 Gbps. Znajdziemy tam także dwa gniazda zasilania typu MOLEX. Warto dodać, że model ten wyposażony jest w Active Power Technology. Jest to funkcja, która uruchamia zasilanie tylko wtedy, kiedy wewnątrz zatoki umieścimy dysk.

Praca obudowy Icy Dock MB994SK-1B

Sama instalacja dysku w kieszeni jest bardzo łatwa. Wystarczy odpowiednio umiejscowić napęd, przykręcić go do tacki i włożyć na miejsce. To wszystko. Jeśli dobrze zainstalujemy obudowę w komputerze powinien pojawić się kolejny napęd. O tym, że dysk pracuje informuje również wcześniej wspomniana dioda LED na froncie obudowy.

MB994SK-1B może być skonfigurowany jako klatka JBOD lub konfiguracja RAID np. jako macierz RAID 0 dla maksymalnej pojemności i IOPS lub RAID 10 zarówno dla bezpieczeństwa, jak i wydajności bądź RAID 5 do ochrony danych. Wszystko to wykorzystując tylko jedną zatokę 5,25”. ToughArmor MB994SK-1B obsługuje interfejs SATA i SAS, a także wspiera zarówno dyski HDD, jak i SDD. Zatem niezależnie od tego, czy chcemy uruchomić cztery 2TB HDD SATA w konfiguracji RAID 0 czy cztery HDD 15K RPM SAS w raid 5, nie będziesz ograniczony przez wybór napędu.

Odczyt dysku na poziomie 242 MB/s i zapis około 162 MB/s w benchmarku CrystalDiskMark 5.1.2 x64 (Seq Q32 T1). Jak widać prędkość dysku za pośrednictwem przewodu SATA jest jak najbardziej w normie. Nie zaobserwowaliśmy żadnych opóźnień – sprawność połączenia stoi na wysokim poziomie. Byliśmy bardzo zadowoleni z pracy kieszeni Icy Dock.

Podsumowanie

Icy Dock MB994SK-1B to bardzo udana konstrukcja. Jest to świetnie przygotowana kieszeń, która jest odporna na uszkodzenia. Dzięki Temu magazyny danych, które będą znajdowały się wewnątrz będą lepiej zabezpieczone. Kompaktowy rozmiar i bardzo dobra jakość wykonania również przemawiają za zakupem tego modelu. Cena oscylująca w granicach 350 zł jest całkowicie akceptowalna za sprzęt, który oferuje producent. Polecamy!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sixteen + thirteen =

More in Obudowy

%d bloggers like this: