Connect
To Top

iPhone 5S i architektura 64-bitowa. Po co to komu?

Nie jest żadną tajemnicą fakt, że Apple przestało zaskakiwać. Od premiery pierwszego iPhone’a minęło już trochę czasu i nie można już powiedzieć, że każdej kolejnej premierze towarzyszą tak samo żywe emocje. Właściwie, od pewnego czasu emocji brak – w sprzęcie Apple nastała swego rodzaju wtórność i generalnie brak pomysłu.

Apple jednak nie śpi i w swoim najnowszym dziecku – iPhone 5S umieściło rozwiązanie niespotykane dotąd w urządzeniach mobilnych. Świat nowych technologii jest zdumiony tym o tyle, że wydaje się być to przedwczesnym wyjściem przed szereg. Czy na pewno?

Mowa tutaj o zastosowaniu architektury 64-bitowej zamiast 32-bitowej. Przeciętnemu użytkownikowi wystarczy fakt, że „wyższa” architektura procesora zdejmuje pewne ograniczenie względem maksymalnej ilości pamięci RAM, która w wypadku 32 bitów wynosi 4 GB. Zastosowanie architektury 64-bitowej znosi to ograniczenie i dodatkowo zapewnia wyższą wydajność w przypadku aplikacji zoptymalizowanych pod tę architekturę. W przypadku aplikacji napisanych pod 32 bity brak jest zmian w wydajności.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników ważniejsza będzie większa przestrzeń adresowa, dzięki której procesor będzie w stanie zaadresować większe ilości pamięci. A ta dla wszystkich komponentów smartfona ciągle rośnie – układy graficzne w urządzeniach mobilnych to coraz potężniejsze jednostki i już niedługo trzeba będzie rozewrzeć wąskie gardło architektury 32-bitowej. I nie chodzi tutaj tylko o pamięć RAM. Pamięć należącą do chociażby układu graficznego także trzeba zaadresować i jeżeli będzie zbyt mało przestrzeni adresowej, nawet najwydajniejsza jednostka nie odkryje maksymalnej wydajności układu.

O co zatem chodzi Apple?

Nowy produkt spod strzechy Apple wydaje się nie potrzebować wyższej architektury procesora. Według ostatnich informacji, smartfon ten będzie posiadać jedynie 1GB pamięci RAM, podobnie, jak „piątka bez S”. Czy jest to działanie nad wyrost? Choć może się tak wydawać, na szczęście tak nie jest, choć na początek należy przyjrzeć się wizerunkowej kwestii tej sprawy.

Obecne flagowe modele Samsunga niebezpiecznie zbliżają się do granicy 4GB RAM. Można przypuszczać, że kolejny model Galaxy będzie musiał tę granicę przekroczyć i przejście na architekturę 64-bitową okaże się wtedy konieczne. Ale nie tylko. Polityka Samsunga w dodawaniu coraz to większej ilości rdzenia procesora prowadzi generalnie donikąd, bo dalej stosunkowo niewiele jest aplikacji dla systemu Android, które potrafią obsłużyć liczbę rdzeni większą niż 1.

Jako, że przejście Samsunga na nową architekturę jest niemal pewne, Apple jako pierwsze podejmuje ten krok po to, by potem powiedzieć innym: „We were first”. I oprócz tego, że nowa architektura wygląda bardzo dobrze marketingowo, nie wolno zapominać, że w obliczu obecnego wyścigu zbrojeń w świecie urządzeń mobilnych, krok w stronę 64 bitów jest konieczny i nieunikniony.

64 bity otwierają drogę do tego, by urządzenia mobilne wykonywały jeszcze bardziej skomplikowane zadania. Urządzenia te wydają się być nad wyraz ambitne, bo nawet już teraz niektóre z nich z powodzeniem potrafią zastąpić prostego netbook’a. Era Post-PC dzieje się na naszych oczach, dzisiaj coraz wyraźniej rysują się nasze wyobrażenia o wyparciu pecetów z naszego życia, a dowodem na to jest błyskawiczna ewolucja urządzeń mobilnych.

Można zatem stwierdzić, że w „szaleństwie” Apple jest pewna metoda. Wiemy, że iOS w 5S będzie całkowicie zoptymalizowany pod 64 bity, więc różnica w wydajności może być zauważalna. Ciężko będzie to jednak powiedzieć o aplikacjach, bowiem deweloperom optymalizacja aplikacji pod wyższą architekturę zajmie zapewne trochę czasu.

Jedno trzeba Apple przyznać – to posunięcie to dowód na świetne wyczucie w rynku. Tym samym iOS nie tylko jako pierwszy zaoferuje twórcom aplikacji środowisko do oferowania dużo bardziej skomplikowanych aplikacji, ale i zyska miano pioniera, który jako pierwszy wskoczył w 64 bity.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twelve + five =

More in Apple

%d bloggers like this: