Connect
To Top

Przyszłość już dziś. Jak może wyglądać inteligentny dom?

Elektronika zagościła w naszym życiu już na dobre. Nie jest to nic odkrywczego. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy pokazać Wam jak nowa technologia wkroczyła do gospodarstw domowych. Oto kilka ciekawostek na temat inteligentnego domu.

Wygoda w domu – zapomnij o odkurzaniu i myciu okien

Nowa technologia jest cały czas rozwijana. Nie chodzi nam tu tylko o komputery czy smartfony, które posiadają coraz to lepsze parametry. Mowa także o tzw. sztucznej inteligencji, która może wykonać za nas podstawowe obowiązki. Dzięki temu my mamy więcej czasu dla siebie i bliskich. Nawet nie wspominamy tu o np. elementach wyposażenia domu jak zmywarka, która to przecież nie tylko oszczędza wodę, lecz także pozwala uniknąć jednej z najbardziej znienawidzonych czynności wykonywanych w domu.

Od pewnego czasu oferowane są także roboty – odkurzacze. Co prawda te pierwsze modele można było bardziej uznać za ciekawostkę, jednak dziś wiele produktów można śmiało „zatrudnić” w naszym domu, a te mogą dokładnie wyczyścić każdy metr kwadratowy. Roboty takie jak iRobot Braava 390T może nie tylko zadbać o brak kurzu i okruchów, lecz także efektywnie wyczyści podłogi na mokro. Nowoczesne roboty odkurzające takie jak ten posiadają już tak zwany system nawigacji. Dzięki niemu rozpoznają miejsca w których już sprzątały, oraz takie do których muszą się udać. Obecnie dostępne na rynku roboty mogą być zaprogramowane tak, aby uruchamiały się cyklicznie, np. co drugi dzień. Potrafią także wrócić do „bazy” kiedy bateria będzie bliska rozładowaniu. Niektóre z nich potrafią także automatycznie opróżnić zawartość pojemnika na śmieci i wrócić do sprzątania.

Oprócz urządzeń odkurzających podłogi możemy posiadać także takie, które umyją nasze okna. Jednym z nich jest np. Mamibot GLASSBOT, który jak Glonojady za pomocą przyssawki usuwa brud z szyb. Zaawansowana technologia zabezpiecza roboty przed przypadkowym upadkiem. Oczywiście zarówno roboty, które sprzątają podłogę jak i te do okien mogą być sterowane ze smartfonu.

Inteligentny dom to także bezpieczny dom

Głównym powodem instalowania automatycznych urządzeń w domu jest oprócz wygody zapewnienie sobie w pewnym stopniu bezpieczeństwa. Nie ma nic gorszego niż wyjazd i myślenie przez cały czas czy rzeczywiście zamknąłem drzwi i okna, czy nikt nie kręci się wokół domu. Obecnie oferowana technologia sprawia, że za pomocą smartfonu możemy sprawdzić, czy systemy bezpieczeństwa działają. Mało tego, możemy zamknąć drzwi, bramy garażowe oraz zasłonić żaluzje zewnętrzne i wewnętrzne. Podczas naszej nieobecności możemy także na bieżąco obserwować to, co dzieje się w naszym domu i wokół niego. Pomagają w tym kamery IP. Oprócz podstawowej funkcjonalności, czyli nagrywania obrazu możemy dzięki nim wręcz błyskawicznie możemy zareagować, jeśli na posesji znajdzie się intruz. To za sprawą czujników ruchu, które wysyłają do nas powiadomienia, kiedy tylko zauważą aktywność. Większość z kamer dostępnych na rynku posiada także wbudowany głośnik i mikrofon. Kamera może być także wbudowana w domofon, abyśmy wiedzieli kto chce nas odwiedzić. Możemy więc uniknąć spotkań z niechcianymi osobami.

Wygodnym rozwiązaniem jest instalacja bramy oraz drzwi garażowych otwieranych elektronicznie. Możemy zakupić np. taką bramę, która działa nie tylko na pilota, lecz także reagującą na reflektory, posiadające czytnik biometryczny, otwierane za pomocą smartfonu. Takie rozwiązanie jest także bardzo wygodne, głównie podczas opadów deszczu czy śniegu. Chyba nie ma nic gorszego niż wysiadanie z ciepłego auta, aby otwierać bramę i drzwi garażowe, prawda?

Wnętrze sterowane automatycznie

Inteligentny dom posiada wiele funkcji. Warto wspomnieć np. o sterowaniu klimatyzacją i ogrzewaniem. Za pomocą kilku kliknięć będziemy mogli dostosować temperaturę do naszych wymogów. To bardzo wygodne rozwiązanie. Co ciekawe, każde pomieszczenie może posiadać inną temperaturę, aby każda osoba przebywająca w naszym domu czuła się dobrze. Nie inaczej wygląda kwestia oświetlenia. Jeśli wyposażymy nasz dom w specjalne żarówki będziemy za pomocą aplikacji mogli sterować intensywnością światła, a także jego barwą. Pozwoli to na dostosowanie wnętrza do danej sytuacji. Fani muzyki mogą dostosować do swoich potrzeb centrum multimedialne. Możliwości są wręcz nieograniczone. OK, ogranicza nas jedynie wyobraźnia, ale pamiętajcie „sky is the limit”.

Inteligentny dom to przyszłość już dziś

Posiadanie zaawansowanej technologii w naszym domu posiada wiele korzyści. Inteligentny dom to oszczędność i ekologia. Oprogramowanie będzie monitorować zużycie prądu, a za pomocą odnawialnych źródeł energii będziemy mogli cieszyć się o wiele niższymi rachunkami. Kolejnym atutem, jakim cechuje się inteligentny dom to indywidualność. Możemy więc kontrolować praktycznie całe otoczenie. Nie zapominajmy o wysokim komforcie i wygodzie jakie oferuje zastosowanie technologii w naszym domu. System sam może dostosować temperaturę i wilgotność. Możemy zasłonić automatycznie rolety, ustawić interesujący nas poziom oświetlenia oraz włączyć muzykę, aby móc zrelaksować się po kolejnym ciężkim dniu. O idealnie wyglądający trawnik zadba automatyczny robot, a zraszacze sprawią, że trawa będzie zawsze dobrze nawodniona.

Przede wszystkim chodzi tu także o bezpieczeństwo. Po wykryciu zagrożenia systemy alarmowe zareagują błyskawicznie, aby zminimalizować szkody. Pamiętajmy jednak, że każde zabezpieczenie da się obejść, dlatego warto zachować zdrowy rozsądek i ograniczyć zaufanie elektronice. Tak czy inaczej nowa technologia coraz odważniej wkracza w każdy element naszego życia i chcąc, nie chcąc musimy to zaakceptować.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 6 =

More in Poradniki

 • Jak sobie radzisz z cyfrową rozrywką Twoich dzieci?

  Jakby wychowanie dziecka nie stanowiło wystarczającego wyzwania, technologia przyniosła rodzinom nowe sytuacje. Jak i jak długo dzieci mogą cieszyć się technologią...

  Marken Systemy Antywirusowe10 października 2019
 • Pomyśl dwa razy, zanim sprzedasz

  Nabywcy inteligentnych urządzeń czasami otrzymują więcej, niż się spodziewali, gdy gadżet zachowuje informacje od poprzedniego właściciela. Nie zawsze jest to wina...

  Marken Systemy Antywirusowe1 października 2019
 • 3 proste kroki do zwiększenia wydajności WiFi w domu

  Jak poprawić WiFi w domu? To pytanie spędza sen z powiek każdemu, kto doświadczył problemów z siecią, np. oglądając serial na...

  PZ22 sierpnia 2019
%d bloggers like this: