Connect
To Top

Lenovo Y710 – test komputera dla graczy

Gotowe komputery, szczególnie dla graczy mają tyle samo przeciwników co zwolenników. Postanowiliśmy sprawdzić co oferuje Lenovo Y710. To PC kompaktowych rozmiarów, który kusi ciekawą specyfikacją. Zapraszamy do lektury testu.

Wygląd zewnętrzny

Testowany przez nas Lenovo Y710 wygląda naprawdę dobrze. To za sprawą świetnie zaprojektowanej obudowy, która z pewnością przypadnie do gustu wielu graczom. Co ciekawe, nie jest to typowy, duży komputer. Podzespoły są zamknięte w zgrabnej, kompaktowej obudowie. Jej wymiary to 25,6×31,2×39,4 cm. Producent zapewne chce aby gracze zabierali sprzęt ze sobą ponieważ na górnej części umieszczono uchwyt. Jest tam także włącznik, dwa porty USB SSD z czego jeden posiada funkcję ładowania. Na bokach znajdziemy wiele przetłoczeń oraz kratek wentylacyjnych, które skutecznie odprowadzają zgromadzone wewnątrz ciepło. Front również posiada liczne krawędzie. Są tam także diody świecące na czerwono. Komputer wygląda jak transformer, który za chwile się obudzi, powstanie i wyruszy na ratowanie świata, poważnie. Z tyłu oczywiście liczne porty wejścia i wyjścia. O nich w dalszej części tekstu. Znajdziemy tam także sporo otworów do odprowadzania ciepła.

 

Wnętrze

Prawdziwy komputer dla graczy powinien być wyposażony w wydajne podzespoły. Nie inaczej jest w przypadku Lenovo Y710. PC-ta możemy kupić w kilku wersjach wyposażenia co oczywiście przekłada się na spory zakres cen. My mieliśmy okazję testować model z górnej półki wyposażony między innymi w procesor Intel Core i7 czy kartę graficzną Nvidia GTX 1080. Ta opcja to koszt około 8000 zł, a więc tanio nie jest.

Lenovo swój komputer wyposażyło w CPU Intel Core i7-6700 @ 3,4 GHz (Skylake). Mamy także 16 GB pamięci ram typu DDR4. Za wyświetlanie grafiki odpowiada wspomniana wcześniej karta NVIDIA GeForce GTX 1080 z 8 GB pamięci. Płyta główna to Lenovo 364A. Za magazynowanie danych odpowiada dysk Seagate Barracuda 7200.14. Spodziewaliśmy się minimum hybrydy SSD z HDD. Sprzęt wyposażony jest także w kartę sieciową Wi-Fi, Bluetooth, a nawet adapter do Xboxa. Za odprowadzanie ciepła z procesora odpowiada chłodzenie Lenovo. Cechuje się naprawdę cichą pracą i rozsądnymi osiągami.

Jak widać na zdjęciach ułożenie poszczególnych przewodów nie wygląda najlepiej. Po takim komputerze oczekiwaliśmy jednak nieco lepszej dyscypliny wewnątrz obudowy.

Testy

Sprawdziliśmy komputer za pomocą kilku gier oraz benchmarków. Przetestowaliśmy go także pod względem osiąganych temperatur pod obciążeniem. Jak wypadł podczas testów? Cóż, jest to PC wyposażony w bardzo wydajne podzespoły dlatego byliśmy pewni, że osiągniemy naprawdę dobre wyniki.

Zacznijmy od temperatury. Procesor pod obciążeniem w ciepły dzień, gdzie temperatura wewnątrz pomieszczenia wynosiła około 26 stopni Celsjusza osiągał wyniki około 58-60 stopni Celsjusza średnio na wszystkich czterech rdzeniach. Karta graficzna była nieco chłodniejsza. Po testach DX11 Full HD @ 60 fps gdzie wentylatory działały średnio na poziomie 1100 obrotów na minutę zaobserwowaliśmy temperaturę na poziomie 42-55 stopni Celsjusza. Zarówno procesor jak i karta graficzna nawet pod maksymalnym obciążeniem były wręcz niesłyszalne z odległości jednego metra.

Do testów użyliśmy takie gry jak Assassin’s Creed Rogue, Dirt Rally, Mafia III, Need For Speed, Metro 2033. Jak wyglądały statystyki? Prezentujemy je na poniższym wykresie. Wszystkie gry działały w rozdzielczości Full HD oraz przy maksymalnych ustawieniach graficznych.

Uruchomiliśmy także takie benchmarki jak 3DMark, PCMark oraz HDTune. W pierwszym z nich osiągnęliśmy wynik na poziomie: 15 815 punktów w teście Fire Strike 11, 33 689 Sky Driver 1.0, 30350 Cloud Gate 1.1, 161 172 w Ice Storm 1.2. W PCMarku komputer osiągnął wynik 4637 pkt. Nastomiast HDTune, czyli test dysku pokazał nam wyniki na poziomie: 91,7 MB minimum, 210 MB maximum, 162 MB średnio. oczywiście mówimy o MB/sekundę. Czas dostępu wyniósł 14.3 ms. Dla porównania dysk SSD ADATA, który również podpięliśmy do komputera osiągnął następujące wyniki: minimum 250 MB/s, max 424 MB/s, średnio 357 MB/s. Czas dostępu to 0.1 ms.

Lenovo Y710 – Podsumowanie

Testowany przez nas komputer Lenovo Y710 to sprzęt z najwyższej półki. Oferuje świetną wydajność za którą niestety trzeba słono zapłacić. PC wygląda świetnie za sprawą kompaktowej obudowy, która robiła wrażenie na każdym, kto przybył do naszej redakcji. Sprzet jest bardzo cichy, nie zaobserwowaliśmy wysokich temperatur nawet pod obciążeniem. Wyposażony jest w kartę sieciową umożliwiającą bezprzewodowe podłączenie z Wi-Fi, Bluetooth 4.0. Co ciekawe, posiada także wbudowany adapter bezprzewodowy do Xboxa. Dzięki temu bez użyciu zewnętrznego adaptera możemy korzystać z padów produkowanych przez Microsoft.

Krótko mówiąc to świetny komputer na który mogą pozwolić sobie jedynie osoby posiadające gruby portfel. Czy warto? Jeśli chcemy posiadać gotowy PC na którym możemy pograć w gry, czy zająć się pracą z wymagającymi aplikacjami, a nie interesuje nas poniesiony koszt to tak. W przeciwnym razie musimy szukać czegoś innego bądź też złożyć komputer na własną rękę.

Tańszy odpowiednik testowanego modelu, który posiada między innymi Intel Core i7-6700, 8 GB RAM DDR4, 1 TB HDD, kartę graficzną NVIDIA GTX 1070 można zakupić między innymi w sklepie Zadowolenie.pl. Znajdują się tam także inne wersje tego PC-ta dlatego warto sprawdzić jakie wersje konfiguracyjne przygotował dla klientów producent.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − four =

More in Komputery

%d bloggers like this: