Connect
To Top

LG 34UC79G – panorama dla gracza

LG 34UC79G to panoramiczny monitor stworzony specjalnie dla graczy. Dodatkowo posiada zakrzywione krawędzie. Dzięki takiej specyfikacji, użytkownik jest w stanie zobaczyć znacznie więcej podczas rozgrywki, niż na normalnym monitorze. Mieliśmy okazję sprawdzić co potrafi urządzenie od LG i wywołało ono u nas same pozytywne wrażenia.

LG 34UC79G to monitor, który spełnia wszystkie pokładane w nim nadzieje, spełni każde wymagania, nawet te najbardziej wygórowane. Korzystanie z tego urządzenia to czysta przyjemność.

 

Rozmiar i wykonanie

Monitor LG 34UC79G to idealny kompan nie tylko do grania, ale też znacznie poprawia produktywność podczas pracy przed komputerem. Trzeba przyznać, że monitor nie należy do tych najmniejszych, zajmuje sporo miejsca na biurku. Mimo wszystko jest to znacznie mniejsza powierzchnia niż ta, która zajmują dwa umieszczone obok siebie monitory, które oferują taką samą przestrzeń roboczą.

LG 34UC79G to monitor przeznaczony dla graczy i widać to po designie oraz doborze kolorów. Przeważa tutaj kolor czarny, jednak znajdziemy tutaj elementy w kolorze czerwonym. Ramka wokół ekranu jest wąska – ma ok. 2,5 mm, niestety jednak wokół ekranu znajduje się czarny pasek, który sprawia wrażenie, że ekran jest jednak mniejszy. Przy powstaniu monitora zostały użyte materiały dobrej jakości. Wszystko jest ze sobą bardzo dobrze spasowane. Niestety, dużym minusem mogą okazać się tutaj błyszczące elementy, do których kurz przyczepia się jak przysłowiowa rzep do psiego ogona. Być może nie jest aspekt, który przeszkadza podczas korzystania z monitora, jednak nie wygląda to zbyt dobrze.

Ergonomia

Podzielenie ekranu na dwie części nie sprawia tutaj żadnego problemu. Dzięki takiemu zabiegowi możemy wyświetlić dwa pełne okna aplikacji i zwiększyć swoja produktywność podczas wykonywania jakiejkolwiek pracy. Jest to bardzo wygodne.

Cały ekran LG 34UC79G jest zakrzywiony i jest to dość wyraźnie widoczne. Dzięki zakrzywieniu, skrajne obszary ekranu znajdują się bliżej naszych oczu i to znacznie poprawia komfort pracy przy monitorze.

Ergonomia monitora LG jest dobra. Użytkownik ma możliwość regulacji wysokości (zakres 120 mm) oraz kąt nachylenia ekranu (-5 do 20 stopni). Niestety, osobiście brakowało mi regulacji na boki. Nie znajdziemy tutaj również opcji obracania ekranu w poziomie, ale w moim odczuciu nie jest ono tutaj aż tak bardzo potrzebne.

Wszelkie złącza i porty znajdują się z tyłu monitora. Użytkownik ma do dyspozycji dwa porty HDMI 2.0, jeden port DisplayPort 1.2 oraz dwa porty USB 3.0, z których jeden oferuje funkcję szybkiego ładowania. Dodatkowo znajdziemy tutaj złącze audio.

Stabilna stopka

Stopka, na której stoi monitor została pokryta matowym plastikiem, więc nie jest aż tak podatna na kurz i odciski palców jak błyszczące elementy na obudowie. Stopka jest dość duża i masywna, więc gwarantuje bardzo dobrą stabilność.

Producent postawił też na prostotę montażu stopki. Do podłączenia jej nie potrzeba jakichkolwiek śrubokrętów i śrubek, wystarczy wsunąć ramię podstawki w przeznaczone do tego miejsce, trafić w zatrzaski i gotowe. Aby ją zdemontować, wystarczy nacisnąć znajdujący się na jej powierzchni przycisk.

Menu OSD

Menu OSD obsługiwane jest przez fizyczny przycisk, który został umieszczony na dolnej krawędzi obudowy, zaraz pod logiem LG. Przypomina on joystick. Po jego naciśnięciu otwiera nam się wcześniej wspomniane menu. Za jego pomocą możemy również regulować dźwięk odchylając przycisk w lewo lub prawo. Do wyłączania monitora wystarczy dłużej przytrzymać przycisk.

W menu mamy do wyboru cztery opcje. Odchylający joystick w prawą stronę uruchamiane jest menu główne, w lewo menu wybierania źródło obrazu. Wychylenie joysticka do góry sprawie wyłączenia zasilania, zaś odchylenie przycisku w dół da nam możliwość w wejscia w tryb gry.

Tryb Gry

W trybie gry możemy wybrać ustawienia, które wcześniej zostały zdefiniowane – FPS, RTS oraz możliwość ustawienia własnych preferencji. Oczywiście mamy również możliwość zmiany kluczowych parametru obrazu, jeśli chodzi o gry. Mamy tutaj do dyspozycji kontrolę czerni, FreeSync, 1ms Motion Blur Reduction oraz czas odpowiedzi.

Główne Menu

W głównym menu znajdziemy kilka opcji, które na pewno nam się przydadzą. W opcji “Szybkie Ustawienia” mamy możliwość zmiany jasności, kontrastu czy głośności. W kolejnej zakładce, czyli w “Źródle” mamy oczywiście możliwość wybrania źródła obrazu oraz możliwość zmiany jego proporcji. W zakładce można zmienić ustawienia trybu Gra (m.in. włączyć FreeSync) oraz zmienić ustawienia kolorów, regulację barw RGB czy wybrać bardziej zaawansowany tryb 6 kolorów. Mamy tutaj również zakładkę “Ogólne”, gdzie możemy włączyć tryb oszczędzania energii lub przywrócić ustawienia do fabrycznych.

Ciekawe funkcje

1 MS Motion Blur Reduction

1 MS Motion Blur Reduction to jedna z najciekawszych opcji oferowanych przez LG 34UC79G. System ten pozwala na znaczące zmniejszenie efektu smużenia i rozmycia, które powstają w grach, zwłaszcza przy wyświetlania dynamicznych scenerii. System ten oferuje użytkownikowi mniej więcej to, co oferują najszybsze matryce typu TN.

Odświeżenie matrycy 144 Hz

To jeden z najważniejszych aspektów, na który zwracają uwagę gracze podczas zakupu monitora. W tym przypadku, obraz odświeżany jest z częstotliwością 144 Hz i jest o wiele płynniejszy niż obraz wyświetlany przez monitor z odświeżaniem na poziomie 60 – 75 Hz. Rozgrywka jest dzięki temu przyjemniejsza i bardziej komfortowa.

AMD FreeSync

Dzięki technologii AMD FreeSync możemy pozbyć się niepłynności animacji, które powstają w wyniku odświeżania obrazu z inną częstotliwością niż liczba klatek którą generuje komputer. FreeSync likwiduje zacięcia animacji czy rwanie obraz, poprawia płynność animacji nawet na słabszych komputerach.

Tryb Gry

LG udostępniło użytkownikowi kilka trybów wyświetlania obrazu, które ułatwią życie graczom. Każdy z nich oferuje co innego oraz korzysta z innych funkcji monitora.

Tryb FPS 1 – to tryb skierowany do graczy lubiących FPS. Tryb ten poprawia widoczność w jaśniejszych zakątach scenerii, uruchomiony jest Motion Blur Reduction, natomiast FreeSync nie jest używany.

Tryb FPS 2 – tryb ten przeznaczony jest do gier, których sceneria jest mroczna i rozgrywa się w ciemnych barwach. Monitor w tym trybie pracuje z funkcją FreeSync bez redukcji rozmycia.

Tryb RTS – tryb ten jest przeznaczony do strategii czasu rzeczywistego. Korzysta z funkcji FreeSync oraz korekcji czerni.

Celownik

Jest to dodatek, z którego mogą skorzystać miłośnicy FPS-ów. Na samym środku wyświetlony zostanie celownik, który znacznie pomaga w celowaniu do przeciwnika. Użytkownik może wybrać rozmiar oraz oprawę graficzna celownika.

Matryca i czas reakcji

LG 34UC79G korzysta z matrycy typu AH-IPS. Matryca ta oferuje bardzo szerokie kąty widzenia, niezależnie od tego pod jakim kątem patrzymy na to co znajduje się na ekranie wszystko jest bardzo dobrze czytelne, wyraźnie. Kolory są niezaburzone, tak samo jak i kontrast. W dodatku mamy tutaj zakrzywioną płaszczyznę ekranu, która jeszcze ten efekt wzmacnia. Obraz wyświetlany jest w rozdzielczości 2560 x 1080 pikseli. Jestem pewien, że producnet mógłby pokusić się tutaj o “wrzucenie” większej rozdzielczości, gdyż niektóre osoby mogą na nią narzekać.

Matryca, w którą został wyposażony monitor LG posiada czas reakcji na poziomie 5ms. Jest to typowa szybkość reakcji dla matryc typu IPS. Sytuacja wygląda o wiele lepiej, gdy włączymy 1 MS Motion Blur Reduction, wtedy jak sama nazwa technologii wskazuje, czas reakcji wynosi 1ms. Jest to taki sam wynik jaki uzyskiwany jest przy matrycach TN.

Na duży plus zasługuje również odświeżanie na poziomie 144 Hz, które możemy uzyskać również za pomocą zwykłego złącza HDMI 2.0, a nie tak jak wcześniej tylko i wyłącznie za pomocą złącza DisplayPort.

Podsumowanie

LG 34UC79G to bardzo dobry monitor, który nie tylko sprawdzi się podczas zaciętych rozgrywek, ale też podczas pracy. Przekątna ekranu wynosząca 34 cale oferuje bardzo duży obszar roboczym który na pewno poprawi jakość i produktywność. Jednak to gracz znajdzie tutaj najwięcej udogodnień takich jak technologia FreeSync, odświeżanie 144 HZ czy bardzo szybki czas reakcji dzięki Motion Blur Reduction. Oczywiście, znajdą się tutaj rzeczy, do których można się przyczepić, ale to na pewno nie są powody, dla których nie zdecydowałbym się na zakup tego właśnie urządzenia. Koszt za ten monitor to około 2900 złotych i myślę, że jest wart swojej ceny.

Plusy:

  • wysoka jakość wykonania
  • zakrzywiony, duży ekran
  • odświeżanie ekranu 144 Hz
  • bardzo dobra jakość obrazu
  • 1ms Motion Blur Reduction
  • AMD Free Sync

Minusy:

  • niska rozdzielczość
  • duża podatność na kurz
  • obudowa kochająca odciski palców
  • ograniczona regulacja ekranu

Specyfikacja LG 34UC79G

Ogólne
Przekątna 34″ zakrzywiony
Matryca IPS
Współczynnik proporcji 21:9%
Liczba kolorów 10 bit 1,07 mld
Rozdzielczość 2560 x 1080
Jasność cd/m2 250
Kontrast DFC 1:10 000 000
Czas reakcji (GTG) 5ms (1ms MBR)
Kąty widzenia w poziomie / w pionie (CR≥10) 178/178
Wejście/wyjście jack
HDMI Tak x2
DisplayPort Tak
Wyjście słuchawkowe Tak
Wyjście audio Tak
Koncentrator USB Tak x2 w tym Quick Charge
Zasilanie
Audio Tuning Zasilacz
Zasilacz zewnętrzny Tak 100 ~ 240V
Normal On (EPA7.0) 45 W
Normal On (typ.) 49 W
Tryb oszczędzania energii/uśpienia (maks.) 1,2 W
Wyłączony (maks.) 0,3 W
Częstotliwość
Częstotliwość H (HDMI) 30 ~ 163 KHz
Częstotliwość V (HDMI) 60 ~ 144 Hz
Częstotliwość H (DisplayPort) 30 ~ 163 KHz
Częstotliwość V (DisplayPort) 60 ~ 144 Hz (FreeSync 50 ~ 144 Hz)
Funkcje specjalne
Tryb obrazu Custom, Reader, Photo, Cinema, Color Weakness, FPS Game 1, FPS Game 2, RTS Game, Custom (Game)
Współczynnik Full Wide, Original, Cinema 1, Cinema 2, 1: 1
PIP – (tryb PIP przy podzielonym ekranie)
DDC/CI Tak
HDCP Tak
Blokada klawiszy Tak
Response Time Control Tak
Szybkie ładowanie Tak
FreeSync Tak (DP 50 ~ 144 Hz)
Game Mode Tak
DAS Mode Tak
Tryb gracza Tak
Tryb DAS Tak
Black Stabilizer Tak
1ms Motion Blur Reduction Tak
Crosshair Tak
Flicker Safe Tak
Smart Energy Saving Tak
Automatic Standby Tak
Reader Mode Tak (Picture Mode)
Six Axis Control Tak
Rozdzielczość Super+ Tak
Kalibracja fabryczna Tak
Color Calibrated Tak
Podwójny kontroler Tak
Screen split2.0 Tak
My Display Preset Tak
OnScreen Control Tak
Dual EDID (H/W) Tak
Podstawa odłączalna jednym przyciskiem Tak
Podstawa
Podstawa odłączalna Tak – jednym przyciskiem
Pochylenie (kąt) -5 ~ 20 stopni
Wysokość (zakres) 120 mm
Wymiary szerokość x głębokość x wysokość)
Urządzenie z podstawą 830 x 449 x 280
Urządzenie bez podstawy 830 x 370 x 75
Wymiary – szer. x gł. x wys. (mm)
Monitor (z podstawą) 830,5 x 449,5 x 279,7
Monitor (bez podstawy) 830,5 x 370,3 x 75,5
Opakowanie 988 x 212 x 523
Waga (kg)
Monitor (z podstawą) 8,6 kg
Monitor (bez podstawy) 6,4 kg
Opakowanie 11,8 kg
Montaż ścienny
‚100 x 100 (VESA compatible) ‚100 x 100 (zgodny z VESA)
Opakowanie
Materiał opakowania Styropian
Sposób układania Pionowy
Rodzaj podstawy Ze zdejmowaną stopą
Rodzaj nadruku na opakowaniu Offset
Przenoszenie Otwór uchwytowy
Standard
UL (cUL) Tak
TUV-TYPE Tak
FCC-B, CE Tak
CCC (Chiny) Tak
BSMI (Tajwan) Tak
Erp Tak
Windows Tak
DisplayPort Tak
Akcesoria
Przewód zasilający Tak
HDMI Tak
DisplayPort Tak
Schowek na kabel Tak

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen − one =

More in Monitory

%d bloggers like this: