Connect
To Top

Logitech G410 Atlas Spectrum – test klawiatury dla graczy

Na rynku znajdziemy wiele sprzętu przeznaczonego dla graczy. W bogatej ofercie możemy dostosować sprzęt do personalnych potrzeb gracza. Klawiatury, myszki, podkładki czy słuchawki trudno zdecydować się na konkretny model. Do naszej redakcji trafiła profesjonalna klawiatura dla graczy Logitech G410 Atlas Spectrum. Jak sprawdziła się klawiatura wyposażona w przełączniki Romer-G, czy zadowoli każdego gracza? Sprawdźcie sami, zapraszamy do zapoznania się z recenzją prezentowanego sprzętu.

Logitech G410 – Specyfikacja techniczna

 • klawiatura zaprojektowana do gier
 • przełączniki mechaniczne Romer-G
 • maksymalny skok: 3 mm
 • skok do momentu aktywacji: 1,5 mm
 • wytrzymałość przełączników: 70 mln wciśnięć
 • przełącznik trybu gry i kontroli podświetlenia
 • podświetlenie RGB
 • waga: 830 g
 • przewód o długości 1,8 m bez oplotu
 • wymiary według producenta: 185 mm × 390,5 mm × 35,5 mm.

Zawartość zestawu

Klawiatura dotarła do nas w pojedynczym kartonowym pudełku. Z przodu tradycyjnie znajdziemy zdjęcie prezentujące produkt z logo producenta. Z tyłu umieszczono informacje dotyczącą funkcji jakie oferuje nam urządzenie. W środku oprócz klawiatury znajdziemy instrukcję szybkiego startu, oraz kartonowe zabezpieczenie kabla.  Zawartość zestawu jest wystarczająca i powinna zadowolić każdego kupującego.

WYGLĄD I JAKOŚĆ WYKONANIA KLAWIATURY

Klawiatura składa się z dwóch głównych elementów. Całość jest ze sobą bardzo dobrze spasowana.  Klawiatura jest sztywna, główne elementy zostały wykonane z plastiku. Powierzchnie zostały zaprojektowane tak aby sprawiać komfort w użytkowaniu.  Wierch klawiatury jest gładki ( płaska część wokół klawiszy) oraz matowy na brzegach i podkładce na nadgarstki w którą produkt jest wyposażony  materiał jest chropowaty i delikatnie połyskujący. Obydwie powierzchnie są miłe w dotyku.  Na spodzie klawiatury znajdziemy cztery grube przeciwpoślizgowe stopy z gumy. Zapewniają one stabilną pozycję urządzenia nawet przy gwałtownych ruchach użytkownika.  Z tyłu znajdziemy, również wysuwane stopki, które zostały pokryte antypoślizgową gumą.

Przewód ma średnią długość niestety nie zastosowano ochronnego oplotu. Nie ma, również popularnego ostatnio rzepa, który pozwala na spięcie nadmiaru kabla. Dodatkiem, którego nie znajdziemy w normalnej klawiaturze jest możliwość umieszczenia smarftona na którym odczytamy statystyki z rozgrywki oraz dostosujemy ustawienia urządzenia. Wszystko jest możliwe dzięki ARX Doc aby podłączyć telefon należy wysunąć z obudowy kawałek plastikowej podstawki, w której umieszczamy telefon.

Warto wspomnieć, że klawiatura G 410 jest pozbawiona bloku numerycznego. Dzięki temu zajmuje mniej miejsca i jest łatwiejsza do przetransportowania na inne stanowisko rozgrywki. To rozwiązanie przypadnie do gustu graczom, którzy mają mało miejsca na biurku lub podróżują na różnego rodzaju turnieje.  Kolejnym dodatkiem o którym wcześniej wspominaliśmy jest podkładka pod nadgarstki. Wspomniana podkładka powinna zapewniać  komfort przy długotrwałej rozgrywce czy codziennej pracy na komputerze.  Niestety podkładka jest niesymetryczna i zdecydowanie za mała aby móc z niej komfortowo korzystać.

Klawisze zostały dobrze wyprofilowane a ich kształt oraz wygląd nie odbiega od rozwiązań zastosowanych w standardowych klawiaturach. Oczywiście nie możemy zapomnieć o klawiszach multimedialnych dzięki którym zastopujemy utwór muzyczny,  wciśniemy pauzę czy „przerzucimy” utwór na kolejny.  Przy wyjściu kabla z obudowy znajdują się dwa dodatkowe przyciski. Jeden pozwala włączyć tryb gry, drugi odpowiada za podświetlenie klawiatury.

Same przełączniki zostały zaprojektowane w technologii Romer-G, która jest przeznaczona wyłącznie do klawiatur mechanicznych firmy Logitech.  Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania przyciski pracują cicho podczas pracy na klawiaturze.  Mimo użytkowania klawiatury mechanicznej nie słyszymy charakterystycznego hałasu, który jest problemem jeśli gramy np. w nocy lub dzielimy pokój gier z drugą osobą.

OPROGRAMOWANIE  KLAWIATURY

Dzięki oprogramowaniu możemy spersonalizować klawiaturę do swoich potrzeb. Główne funkcje rozmieszono na czterech kartach. Pierwsza to w zasadzie strona główna w której użytkownik nic nie zmieni, ponieważ klawiatura G410 pozbawiona jest możliwości programowania klawiszy oraz ustawiania makr.  W drugiej karcie znajdziemy bogatą opcję zarządzania podświetleniem. Podświetlenie możemy ustawić niezależnie dla każdego klawisza. Do wyboru jest pełna paleta barw oraz różne efekty podświetlenia.  Trzecia karta jest najbardziej interesująca dla gracza, ponieważ odpowiada za tryb gry. Wybieramy tam, które klawisze mają być nieaktywne po wciśnięciu przycisku w prawym górnym rogu.  Niestety nie możemy blokować kombinacji klawiszy, dostępna jest jedynie opcja pojedynczego blokowania.  Ostatnia karta to coś w rodzaju statystyk. Znajdziemy tu informacje ile razy użytkownik wcisnął dany klawisz jak długo był naciskany. Trzeba przyznać, że jest to całkiem fajny dodatek, jednak nie wpływa on na poprawę jakości naszej rozgrywki.

Samo podświetlenie posiada wiele efektów np. fala, tęcza czy reaktywne. Diody świecą żywym kolorem, wszystkie klawisze są podświetlone równomiernie. Jedynym dość zaskakującym efektem jest ustawienie koloru białego, który wyświetla się jako błękitny.

TESTY

Klawiatura była przez nas testowana w trzech tytułach: CS:GO, League of Legends oraz Starcraft 2. Pomimo niedopracowania podkładki pod nadgarstki długotrwała gra przy wykorzystaniu klawiatury nie powodowała zmęczenia. Klawisze zaprojektowane autorską technologią zdały egzamin, reagowały szybko nie zdarzyły się przypadkowe kliknięcia. Dzięki zastosowaniu klawiszy multimedialnych nawet podczas gry mogliśmy swobodnie przełączyć utwór muzyczny lub po prostu go zatrzymać. Opcja wyłączenia klawiszy sprawdziła się genialnie, dzięki niej mogliśmy dostosować potrzebne nam przyciski a wyeliminować te które kompletnie nie są potrzebne podczas rozgrywki. Fajnym dodatkiem jest możliwość podłączenia smarfona, dzięki temu możemy uzyskać informacje dotyczące gry lub statystyk systemowych podczas rozgrywki. Minusem może być brak makr oraz przeprogramowania klawiszy,  takie udogodnienia są bardzo przydatne dla gracza.

Podsumowanie

G410 wygląda ciekawie i bez wątpienia wyróżnia się spośród innych klawiatur typu TLK na rynku. Dzięki braku klawiszy numerycznych sprzęt sprawdzi się na mniejszych powierzchniach oraz będzie łatwy do transportu. Wysokiej klasy podświetlenie oferujące sporo możliwości konfiguracji to niewątpliwe plus urządzenia. Nie można zapomnieć o dobrze wykonanych przełącznikach w technologii Romer-G, które zapewniają wygodę użytkowania.  Minusem jest niewątpliwie słabo zaprojektowana podkładka na nadgarstki oraz  brak możliwości programowania klawiszy czy makr.  Ciekawą opcją jest wyłączenie poszczególnych klawiszy, które bez wątpienia zapewnia większy komfort podczas rozgrywki.  Przyjemnym dodatkiem jest, również system Arx Control który przesyła na smartfona informacje pochodzące z gry oraz ważne statystki systemowe.  Jeśli poszukujesz dobrej klawiatury mechanicznej przeznaczonej dla gracza z ciekawymi dodatkami G410 jest dla ciebie idealnym wyborem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 13 =

More in Klawiatury i myszki

 • Test setu dla graczy od firmy Modecom

  Każdy szanujący się gracz, w swoim arsenale powinien posiadać odpowiedni sprzęt, który pozwoli mu na granie na najwyższym poziomie. Niestety, zazwyczaj...

  Karol Snopek6 listopada 2017
 • Logitech G213 Prodigy – klawiatura dla wymagających graczy

  Gracze poszukując sprzętu wymagają wysokiej jakości. Krótko mówiąc nie uznają kompromisów. Czy Logitech G213 Prodigy to klawiatura idealna dla fanów rozrywki...

  Daniel Laskowski9 czerwca 2017
 • Logitech G Pro – test myszy dla graczy

  Logitech G Pro jest następcą znanej w środowisku graczy myszki G100. Czy testowany przez nas model okaże się być godnym reprezentantem...

  Daniel Laskowski25 maja 2017
%d bloggers like this: