Connect
To Top

Małe także może być piękne… i praktyczne!

Minikomputery gościły już w naszej redakcji i trzeba przyznać, że byliśmy zadowoleni z ich pracy. Ciche, wydajne, świetnie nadające się do codziennej pracy biurowej i najważniejsze – zabierające bardzo małą powierzchnię na biurku. Testowaliśmy tego typu produkty firmy Zotac czy Sapphire. Nadszedł czas na test NUC D54250WYK, czyli komputera firmy Intel. Czy okaże się być dobrym sprzętem? Sprawdźmy!

Niby nic, a cieszy. 😉

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Komputer posiada bardzo ciekawą specyfikację, aczkolwiek trzeba podkreślić to, że tuż po zakupie nie będzie on gotowy do pracy. Abyśmy mogli zainstalować system i ogólnie pracować na sprzęcie musimy wyposażyć się jeszcze w pamięć, nośnik SSD oraz moduł WiFi. Uznajemy to za sporą wadę, która będzie problemowa szczególnie dla laików. W przypadku produktów Zotac, Sapphire czy Apple otrzymujemy gotowy do pracy komputer, w tym przypadku nie ma opcji „premium” która zawiera w/w elementy.

Podzespoły, które zamontowano w bohaterze recenzji są bardzo wydajne jeśli chodzi o pracę z aplikacjami biurowymi i niewymagającym oprogramowaniem do rozrywki. Intel Core i5-4250U, grafika Intel HD 5000, cztery porty USB 3.0. Brzmi ciekawie, prawda? Oprócz tego znajdziemy port RJ-45, mini-HDMI oraz mini-DisplayPort. Nie zabrakło gniazda audio, które w tym przypadku obsługuje zestawy słuchawkowe. Dla jednych jest to wada, dla innych zaleta. Osobiście wolimy jednak tradycyjne rozwiązania, czyli dwa gniazda typu mini-Jack. Krótko mówiąc, jeśli zaopatrzymy się w pozostałe podzespoły, których nie otrzymujemy w zestawie będziemy posiadaczami świetnego komputera do pracy, bądź też multimedialnej stacji do salonu.

We wnętrzu znajdziemy (co widać na zdjęciach) dwa złącza mSATA, które będą potrzebne do podłączenia dysku oraz modułu WiFi. Oprócz tego umieszczono dwa sloty na pamięć DDR3 typu SO-DIMM, a także jedno złącze SATA z zasilaniem, które pozwoli na instalację dysku twardego. Racja, klasycznego SSD tam nie włożymy, jednak jeśli pokombinujemy i rozkręcimy jego obudowę, być może nam się uda, a gra jest warta świeczki ponieważ dyski mSATA są o wiele droższe od klasycznych SATA.

NUC posiada bardzo dobry system chłodzenia, który nie tylko rewelacyjnie odprowadza ciepło, lecz także jest nadzwyczaj cichy – śmiało można powiedzieć, że prawie bezgłośny. To duży plus, ponieważ aby usłyszeć dźwięk wentylatora musimy bardzo zbliżyć się do bohatera naszej recenzji.

NUC Z ZEWNĄTRZ

Testowany komputer przypadł nam do gustu jeśli chodzi o jego wygląd. Czarna, górna pokrywa i srebrne boki obudowy sprawią, że NUC będzie wyglądał poprawnie na praktycznie każdym rodzaju biurka. Zachwycający jest także rozmiar sprzętu. 116 mm x 120 mm x 34 mm sprawiają, że sprzęt ten będzie bardziej kojarzony jako router, niż komputer stacjonarny, aczkolwiek w tym przypadku i tak wygrywa EDGE firmy Sapphire.

Na froncie producent sprzętu umieścił dwa porty USB 3.0, gniazdo audio oraz port podczerwieni dla pilota, którego niestety w zestawie nie otrzymaliśmy.

Na górze producent umieścił przycisk włączający urządzenie, natomiast na tylnej części obudowy znajdziemy kolejne dwa porty USB 3.0, dwa złącza wideo, RJ-45 do internetu, a także gniazdo do którego podpinamy zasilacz. Widnieje także spory radiator, który odprowadza ciepło z wnętrza obudowy. Minusem (kolejnym już) jak dla nas jest instalacja miniaturowych złącz wideo co zmusza nas do używania przejściówek. Być może zajmowałyby więcej miejsca, jednak uważamy, że tył obudowy posiada go jeszcze sporo.

TESTY PRAKTYCZNE

Nadszedł czas na testy praktyczne urządzenia firmy Intel. Poniższe wykresy przedstawiają porównanie komputera NUC D54250WYK do Zboxa ID83, który wyposażony jest w Intel Core i3-3120M.

 

PODSUMOWANIE

Nadszedł czas podsumowania. Co sądzimy o minikomputerze Intela? Przede wszystkim należy się pochwała i to spora za design, a konkretniej rozmiar obudowy. Urządzenie będzie naprawdę fajnie wyglądało nie tylko na biurku, lecz także przy telewizorze w salonie – to dzięki uniwersalnym, ale bardzo ładnym kolorom obudowy. No dobrze, jednak nie samym designem żyje człowiek dlatego co z parametrami komputera? Prawdę mówiąc w tej kwestii mamy bardzo duże pole do popisu, ponieważ musimy wybrać pamięć, dysk i ewentualnie kartę sieciową WiFi. Z jednej strony jest to według nas wada – zazwyczaj oczekujemy od zakupionego sprzętu gotowości do pracy zaraz po jego zakupie. Z drugiej jednak strony możemy sami decydować o rozmiarze dysku, czy pamięci.

Komputer ten ma bardzo mocno sprecyzowanych odbiorców. Osoby, które szukają małego, ale bardzo wydajnego i eleganckiego sprzętu do biura, natomiast druga kategoria to osoby, które chcą posiadać bardzo ładny komputer, który będzie wykorzystywany jako centrum multimedialne w salonie. Szkoda tylko, że jeśli podsumujemy zakup NUC’a oraz niezbędnych pozostałych elementów wyjdzie nam zapewne spora kwota.

Nazwa produktu

Ocena ogólna

Oceny dodatkowe

Intel NUC D54250WYK

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × three =

More in Komputery

%d bloggers like this: