Connect
To Top

Mini-PC za rozsądne pieniądze – test ZOTAC ZBOX-ID18

W dzisiejszych czasach komputer jest coraz bardziej miniaturyzowany. Ba, mobilność (tablety, smartfony) jest na topie i powoli wypiera PC’ty ze świata IT. Firma ZOTAC znana przede wszystkim z wydajnych kart graficznych stworzyła ZBOX’y, czyli mini komputery, które świetnie nadają się do biur. Właśnie pod takim kątem sprawdzimy jeden z najnowszych produktów tej firmy. Czy niska cena, ciekawe parametry i wysoka jakość wykonania sprawią, że będzie to hit sprzedażowy? Sprawdźmy czy rzeczywiście sprzęt ten jest warty swojej ceny!

 

ZOTAC ZBOX-ID18 PLUS

Przestrzeń jaką zajmują duże obudowy PC’tów jest bardzo zmniejszona. Na szczęście komputery te są zastępowane małymi komputerami wyposażonymi w mobilne podzespoły, które nie tylko oszczędzają miejsce na biurku, lecz także w portfelu (z racji oszczędności prądu). Co ciekawe, takie mini-PC jak testowany ZBOX-ID18 możemy śmiało podpiąć do tylnej części monitora (o ile posiada niezbędne mocowanie), dzięki czemu zysk przestrzeni będzie jeszcze większy.

Takiego sprzętu możemy także używać jako domowe centrum rozrywki. Sprzyjają temu dość dobre podzespoły oraz elegancka obudowa. My jednak skupimy się na przeznaczeniu biurowym tego komputera z racji coraz większej liczby telewizorów wyposażonych w funkcje smart. Jest także możliwość podpięcia konwerterów typu testowany Measy U1A.

 

Parametry techniczne

Zacznijmy od wnętrza komputera. Komputer napędza Celeron 1007U, czyli dwurdzeniowy układ firmy Intel taktowany z częstotliwością 1500 MHz. Racja, nie jest to procesor najwyższej półki, jednak w zupełności wystarczy do codziennego korzystania z pakietu biurowego, czy przeglądania Internetu, a przecież do tego został stworzony ZBOX. Jego atutem jest także mały pobór energii. Procesor chłodzi mały radiator z wentylatorem, który czasami lubi głośniej odprowadzać ciepło. Chłodzenie działało poprawnie. W zależności od rodzaju obciążenia zaobserwowaliśmy temperatury około 60 – 70 stopni Celsjusza. Dopiero przy dłuższym, pełnym obciążeniu procesora uzyskaliśmy około 80 stopni Celsjusza.

Warto podkreślić, że użytkownik końcowy ma do wyboru zakup dwóch wersji ID18. Podstawowa wersja pozbawiona jest pamięci RAM oraz dysku twardego. Za takie rozwiązanie zapłacimy 450 zł brutto. Jeśli jednak chcielibyśmy kupić komputer gotowy do pracy z wszystkimi podzespołami tj. 2 GB DDR3 pracujących z częstotliwością 1333 MHz oraz dyskiem twardym 2,5” 250 GB musimy zapłacić 690 zł brutto. Producent zastosował takie rozwiązania aby przyszły właściciel ZBOX’a mógł sam dostosować specyfikację techniczną (a konkretniej ilość pamięci, czy wielkość magazynu danych) do swoich potrzeb. Na ogromny plus zasługuje pięcioletnia gwarancja jaką ZOTAC udziela na swój sprzęt.

Chwalimy mobilność tego mini-PC, a nie podaliśmy jeszcze jego wymiarów. Wynoszą one 188 mm × 188 mm × 44 mm.

 

ZBOX z zewnątrz

Komputer, a raczej miniaturka komputera, czyli ZBOX to sprzęt, który będzie fajnie wyglądał zarówno na biurku jak i przy dużym (małym w sumie też) telewizorze. Fortepianowa czerń ciekawie komponuje się ze srebrnymi dodatkami. Krótko mówiąc projektanci ZBOX’a się postarali – przyszły właściciel tego minj-PC otrzymuje bardzo stylowy komputer.

Producent zadbał o sporą ilość portów USB. Do naszej dyspozycji mamy dwa porty w najnowszym standardzie, tj. 3.0. Oprócz tego znajdziemy cztery porty 2.0, gniazdo kart pamięci, wejście słuchawkowe i mikrofonowe, HDMI, DVI, optyczne, eSATA, a także RJ-45. Szkoda, że w tym wypadku zabrakło modułu do łączności bezprzewodowej – WiFi. Niby jest to wada, jednak nie uznajemy tego za negatywny fakt ponieważ zapewne poprzez instalację bezprzewodowej karty sieciowej musielibyśmy dopłacić do ZBOX’a. Obecnie ceny kart WiFi są tak niskie (szczególnie na portalach aukcyjnych), że brak bezprzewodowej sieciówki nie jest dla nas minusem, aczkolwiek wypadałoby aby takowa się tutaj znalazła.

Oprócz samego komputera firma ZOTAC do zestawu dołączyła także zewnętrzny zasilacz, stojak, a także sterowniki na płycie CD. Nie zabrakło także instrukcji, gwarancji – krótko mówiąc pełnej dokumentacji.

 

 

TESTY PRAKTYCZNE

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy komputer testowaliśmy głównie pod kątem pracy biurowej, dlatego też właśnie takie benchmarki zobaczycie poniżej. Oprócz tego sprawdziliśmy także głośność ZBOX’a oraz jego pobór prądu. Do porównania użyliśmy i3-3120M, który znaleźć można między innymi w Samsung NP370R5E.

 

 

 

 

 

 

 

PODSUMOWANIE

Nadszedł czas podsumowania tego szybkiego testu mini-PC firmy ZOTAC. Czy jest to komputer, który sprawdzi się w biurach oraz przy prostych zastosowaniach multimedialnych? Uważamy, że zdecydowanie tak! ZBOX podczas dwutygodniowych testów bardzo dobrze radził sobie z aplikacjami biurowymi, przeglądarką internetową oraz prostymi programami multimedialnymi. Brak WiFi, czy tylko dwa porty USB 3.0 rekompensuje niska cena – nawet ta z dyskiem oraz pamięciami. Cisza, niski pobór energii oraz ładna obudowa sprawią, że będzie to hit sprzedażowy.  

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten − 3 =

More in Komputery

%d bloggers like this: