Connect
To Top

Avior SK i NAOS 7000 – myszki dla graczy od Mionix

Do naszej redakcji trafiły dwie myszki dla graczy od firmy Mionix. Jako, że różnice pomiędzy modelami są nieznaczne postanowiliśmy je skonfrontować. Zapraszamy do testu dwóch gamingowych gryzoni.

Mionix Avior SK

Pierwsza myszka to Avior Sk. Cechuje ją sensor optyczny ADNS-3310 o rozdzielczości maksymalnej wynoszącej 7000 DPI. Zauważalne jest także to, że myszki mogą używać osoby zarówno prawo jak i leworęczne co jest jej bardzo dużym plusem.

p1190473

Zawartość opakowania, wygląd zewnętrzny.

Produkty szwedzkiej firmy Mionix cechuje wysoka jakość wykonania. Tak też jest w przypadku Avior SK. Opakowanie bardzo minimalistyczne, utrzymane w kolorystyce mono. Na froncie możemy zobaczyć myszkę, boki skrywają różne napisy reklamowe. Bardzo małym drukiem przedstawiona jest w dziesięciu językach (w tym w języku polskim) krótka specyfikacja techniczna modelu.

Zawartość opakowania jest bardzo uboga. Znalazł się w nim oczywiście główny bohater oraz zestaw naklejek. Oczekiwaliśmy jednak czegoś więcej, ponieważ gryzoń do najtańszych nie należy.

p1190474

Sama myszka jak już wcześniej wspominaliśmy wygląda naprawdę dobrze. Czarny, matowy gumowy materiał świetnie komponuje się z białymi dodatkami – podstawą gryzonia jak i przyciskami. Podświetlenie logo jak i scrolla możemy dowolnie edytować za pomocą aplikacji, którą należy pobrać ze strony producenta.

Myszka za sprawą swojego wyprofilowania świetnie leży w dłoni zarówno osoby prawo jak i leworęcznej. Jej wymiary to 125 x 65 x 37 mm, a więc nie jest ona duża, ale też nie mała. Konstrukcja jest naprawdę świetnie spasowana. Nie ma mowy o jakimkolwiek wrażeniu, że gryzoń jest wykonany z gorszych materiałów. Jedynym minusem jaki zauważyliśmy to błąd estetyczny. Na obudowie myszki bardzo łatwo zostawić ślady w postaci odcisków palców.

p1190475

Parametry techniczne

Mionix Avior SK pracuje w oparciu o sensor optyczny ADSN-3310. Maksymalna rozdzielczość wynosi 7000 DPI. Myszka posiada wbudowany procesor 32-bitowy w architekturze ARM o taktowaniu 32 MHz i 128 kB wbudowanej pamięci. Dzięki temu możemy zapisać swoje ulubione ustawienia. Pozwoli to na korzystanie z myszki na różnych komputerach bez konieczności ponownej konfiguracji.

Co ze ślizgaczami? W przypadku Avior SK producent umieścił dwa duże ślizgacze teflonowe. Ślizg jest gładki zarówno na podkładkach jak i drewnianym biurku. 24-stopniowa rolka firmy ALPS działa poprawnie, stawia lekki opór. Nie jest głośna, co jest jej bardzo dużą zaletą. Gryzoń posiada dziewięć programowalnych przycisków. Po dwa na bokach (są to przełączniki TTC) dwa na górze, tuż pod rolką oraz dwa główne. Według producenta przyciski główne wykonane są w oparciu o przełączniki OMRON. Mionix zapewnia, że ich żywotność wynosi 20 milionów kliknięć.

Przewód w materiałowym oplocie posiada 2 metry długości. Jest on zakończony pozłacaną wtyczką USB.

Korzystanie na co dzień jest bardzo wygodne. Sprzęt nie jest co prawda ciężki (waga myszki to 100 g bez przewodu), jednak nie wyślizguje się z dłoni, a przyciski dodatkowe umieszczono w bardzo dobrych miejscach, dzięki czemu korzystanie z nich jest komfortowe. Szkoda, że producent nie zdecydował się na dołączenie opcji zmiany wagi poprzez system ciężarków. Redaktorowi testującemu jednak nie przeszkadzało to w codziennej pracy jak i zabawie przy grach typu FPS.

Jako, że jest to myszka dla graczy to warto nieco rozwinąć ten temat. Interpolacji nawet przy wysokiej czułości nie zaobserwowaliśmy. Akceleracji wstecznej także nie było. Nie było jitteringu ani zjawiska predykcji. To bardzo ważne szczególnie dla osób grających w FPS-y. W praktyce zauważyliśmy sporo komentarzy pozytywnych na temat Avior SK i nie są to słowa rzucane na wiatr. Myszka ta jest naprawdę precyzyjna i gra się nią świetnie.

Producent co prawda nie dostarcza oprogramowania na płycie czy pendrive, jednak z łatwością możemy je pobrać ze strony Mionix. Soft jest bardzo intuicyjny, a my możemy zarządzać ustawieniami myszki na pięciu różnych profilach. Szkoda, że oprogramowanie nie zostało przetłumaczone na nasz rodzimy język, jednak jest ono na tyle intuicyjne, że obsługa nie sprawi problemu nawet osobie średnio radzącej sobie np. z językiem angielskim. Oprogramowanie daje naprawdę zaawansowane możliwości zmiany ustawień. Dzięki niemu zmienimy czułość sensora, prędkość wskaźnika, ustawienia wartości predykcji, kąta nachylenia, szybkości scrolla czy pooling rate. Ba, oprogramowanie może sprawdzić powierzchnię na której pracujemy. Bada ona gęstość i równość podłoża, tak więc mamy możliwość wręcz idealnego dostosowania myszki do powierzchni roboczej.

Mionix Naos 7000

Kolejną testowaną przez nas myszką jest Mionix Naos 7000, czyli konstrukcja nie nowa, aczkolwiek nadal godna uwagi. Jest to gryzoń, który za sprawą wyprofilowania zaciekawi głównie osoby praworęczne. Co ciekawe, model ten również korzysta z czujnika optycznego ADNS-3310 7000 DPI.

p1190482

Zawartość opakowania, wygląd zewnętrzny

Niestety również model Naos 7000 nie posiada bogatego zestawu dodatków, które znajdują się w opakowaniu. Wygląd pudełka jest mocno zbliżony do tego, które poznaliście w przypadku drugiego z bohaterów tego testu. Minimalizm ten bardzo nam się podoba. Oprócz samej myszki otrzymujemy naklejkę z logo producenta oraz tzw. instrukcję szybki start.

Co ciekawe, na opakowaniu znajdziemy krótką specyfikację tego modelu w dwunastu językach (w tym w naszym rodzimym). Po specyfikacji możemy zauważyć, że myszka jest bardzo podobna pod względem parametrów technicznych do Avior SK.

p1190483

Również w przypadku Naos 7000 otrzymujemy myszkę wykonaną bardzo precyzyjnie. Zaważyć tutaj można dużą dbałość o szczegóły – jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Gumowy materiał, który został użyty do wykonania obudowy jest bardzo przyjemny w dotyku. Niestety odciski palców, które zostają na myszce są bardzo zauważalne. Psuje to estetykę produktu.

Myszka jest wyprofilowana typowo pod osoby praworęczne. Naos 7000 jest nieznacznie cięższa od Avior SK (103 g bez przewodu, 147 g z przewodem). Podczas codziennej pracy z urządzeniem nie zauważyliśmy żadnego dyskomfortu. To za sprawą idealnego wręcz dopasowania do dłoni i miłego w dotyku materiału, który według wielu osób ma długą trwałość. Jej wymiary to 130,8 x 84,7 x 38,7 mm, a więc jest ona zauważalnie większa od drugiej bohaterki tego testu. Niestety ten model również nie posiada możliwości zamontowania dodatkowego obciążenia.

Gryzoń ten posiada o dwa przyciski mniej niż Avior SK. Po lewej stronie umieszczono dwa funkcyjne, które świetnie leżą na kciuku, dzięki czemu dostęp do nich jest wręcz idealny. Na górze, tuż pod scrollem kolejne dwa oraz oczywiście dwa główne.

Na spodzie umieszczono nieco więcej ślizgaczy. W przypadku Mionix Naos 7000 jest ich aż cztery. Zapewniają bardzo dobry ślizg zarówno na podkładce jak i na biurku. Podczas testu nie zauważyliśmy efektu przyklejenia.

p1190481

Parametry techniczne

Myszka posiada praktycznie takie same podzespoły jak drugi testowany gryzoń. Jest tutaj 32-bitowy procesor ARM 32 MHz, maksymalna rozdzielczość 7000 DPI, 120 KB wbudowanej pamięci. Nie zabrakło oczywiście bardzo zaawansowanego oprogramowania, które należy pobrać ze strony producenta. Krótko mówiąc obie myszki są wręcz identyczne, jednak główną różnicą jest ich wygląd. Dlatego tez nie będziemy rozpisywali się w kwestii specyfikacji technicznej aby nie powielać tego samego tekstu.

Warto zauważyć, że przewód, który pozwala na komunikację myszki z komputerem jest bardzo giętki (długość 2 m). Usprawni to znacznie komfort grania w gry.

Jak wypada Naos 7000 podczas codziennego korzystania? Zdecydowanie jest to produkt godny uwagi, oczywiście jeśli jesteśmy osobą praworęczną. Kształt myszki jest zaprojektowany tak, aby leżała ona bardzo wygodnie w dłoni. Tak też się właśnie dzieje. Palce leżą bardzo wygodnie, aczkolwiek mogą delikatnie dotykać podkładki. Granie w gry typu FPS, czy MMO jest bardzo komfortowe. Dla fanów tego drugiego typu gier może brakować przycisków, które usprawnią rozrywkę za sprawą programowalnych makr. W przypadku strzelanek nie zaważamy tego problemu.

Testy praktyczne, podkładka Mionix Alioth Medium

Mionix Alioth

Obie myszki testowaliśmy na podkładce dostarczonej przez tego samego producenta. Szwedzi postarali się, dzięki czemu otrzymujemy naprawdę fajny produkt, idealnie pasujący zarówno do Avior SK jak i Naos 7000.

Dzięki temu, że Alioth posiada małe okienko możemy sprawdzić strukturę materiału podkładki jeszcze przed jej zakupem. Co ciekawe, jest ona wodoodporna. Wymiary użytkowanej przez nas to 320 x 370 x 3 mm. Podkładka wykonana jest w całości z mikrofibry. Dzięki temu praca zarówno myszek optycznych jak i laserowych będzie bardzo wygodna. Dodatkowym jej autem będzie łatwość utrzymania czystości.

Ważną uwagą jest to, że boki wycinane są laserowo, a podkładka posiada niewielka wagę i bardzo dużą elastyczność. Oczywiście Alioth posiada obszycia dzięki czemu unikniemy np. strzępienia się brzegów. Ślizg obu gryzoni na tej podkładce był wręcz rewelacyjny. Zarówno kontrola myszki jak i szybkość przesuwania jej stoi na wysokim poziomie. Co ważne, podkładka praktycznie nie przesuwa się po blacie biurka, ponieważ jej spód pokryto gumą.

Testy praktyczne – Mionix Avior SK

Oba produkty różnią się znacznie od siebie podczas codziennego użytkowania. Avior SK jest myszką, której może używać zarówno osoba lewo jak i praworęczna. Jej specyficzne wyprofilowanie może początkowo być nieco irytujące. Na szczęście po chwili dłoń przyzwyczaja się, co sprawia, że komfort użytkowania gryzonia jest bardzo wysoki.

W szybkich FPS-ach typu CS:GO Czy Battlefield mamy dużą kontrolę nad ruchami, a gumowa obudowa sprawia, że myszka nie wyślizguje się. Sensor gwarantuje wręcz idealny ruch kursora nawet przy wyborze wysokich wartości DPI. Próbowaliśmy wywołać akcelerację negatywną, jednak praktycznie nie było to możliwe.

Testy praktyczne – Mionix Naos 7000

Czas na krótkie wrażenia z testów drugiego bohatera testu, czyli Naos 7000. Parametrami praktycznie nie różni się od Avior SK, dlatego precyzja działania sensora stoi na wysokim poziomie. Myszka pomimo tego, że jest lekka świetnie współpracuje z naszą dłonią dzięki czemu wszystkie ruchy są idealnie skoordynowane. Oczywiście na wysoki komfort użytkowania mogą liczyć jedynie osoby praworęczne za sprawą specyficznego wyprofilowania myszki.

W FPS-ach Naos 7000 zdaje egzamin w stu procentach. Gry typu MMO wypadają równie dobrze, jednak wydaje się nam, że myszka ta została stworzona głównie do strzelanek.

p1190484

Podsumowanie

Zarówno Mionix Naos 7000 jak i Mionix Avior SK to bardzo dobre myszki dla graczy. Cechuje je wysoka jakość wykonania, świetne parametry techniczne i rozsądna cena. Modele te różni głównie wyprofilowanie, dlatego przed zakupem warto zastanowić się, która z nich będzie dla nas wygodniejsza. Zdecydowanie warto zastanowić się nad wyborem jednej z nich, ponieważ oba modele to produkty godne uwagi. Dotyczy to także świetnej podkładki Alioth. Poniższe oceny dotyczą obu produktów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 1 =

More in Klawiatury i myszki

 • Test setu dla graczy od firmy Modecom

  Każdy szanujący się gracz, w swoim arsenale powinien posiadać odpowiedni sprzęt, który pozwoli mu na granie na najwyższym poziomie. Niestety, zazwyczaj...

  Karol Snopek6 listopada 2017
 • Logitech G213 Prodigy – klawiatura dla wymagających graczy

  Gracze poszukując sprzętu wymagają wysokiej jakości. Krótko mówiąc nie uznają kompromisów. Czy Logitech G213 Prodigy to klawiatura idealna dla fanów rozrywki...

  Daniel Laskowski9 czerwca 2017
 • Logitech G Pro – test myszy dla graczy

  Logitech G Pro jest następcą znanej w środowisku graczy myszki G100. Czy testowany przez nas model okaże się być godnym reprezentantem...

  Daniel Laskowski25 maja 2017
%d bloggers like this: