Connect
To Top

Tablet, nawigacja i telefon w jednym. Navitel T500 3G – szybki test

Navitel to przedsiębiorstwo znane głównie z produkcji nawigacji. Firma pod koniec sierpnia br. zaprezentowała urządzenie, które jest połączeniem tabletu, nawigacji i telefonu. Gdzie sprawdzi się ten model? Sprawdźmy to. Zapraszamy do lektury testu Navitel T500 3G.

Zawartość opakowania

Tablet Navitel T500 3G, bo tak go będziemy nazywali został zapakowany w małe pudełko, które dobrze je chroni przed przypadkowymi uszkodzeniami w transporcie. Oprócz samego urządzenia producent dołączył także przewód USB oraz ładowarkę. W opakowaniu umieszczono także instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną – obie dostępne także w języku polskim.

Wygląd zewnętrzny

Dostarczony do naszej redakcji przez firmę Navitel sprzęt jest bardzo elegancki. Z przodu, wokół 7-calowego ekranu umieszczono dosyć spore ramki. Co ciekawe, przyciski funkcyjne są wbudowane w ekran, a więc ramki mogłyby być węższe. Nad ekranem umieszczono kamerę, jednak nawet do rozmów przez komunikatory wideo lepiej korzystać z tej tylnej. Oprócz kamery umieszczono tam także głośnik.

Na tyle tabletu umieszczono drugi głośnik, 2-Mpix kamerę z diodą LED. Za zaślepką schowano slot na dwie karty SIM oraz kartę pamięci micro SD. Na górnym boku umieszczono przyciski do regulacji głośności, przycisk do blokady oraz reset. Na prawym boku znajduje się tylko mikrofon, natomiast na lewym gniazdo mini Jack 3,5 mm oraz gniazdo microUSB.

Spodobał się nam tylny panel. Co prawda jest plastikowy, jednak imituje szczotkowane aluminium. Wygląda to naprawdę dobrze.

Navitel T500 3G w praktyce

Po pierwszym uruchomieniu tabletu musimy zalogować się na swoje konto Google. Dzięki temu będziemy mieli dostęp do wszystkich aplikacji ze Sklepu Play. Urządzenie działa z systemem Android 7.0 Nougat, a więc w miarę najnowszej. To duży atut. Czy jednak Navitel T500 3G poradzi sobie z wszystkimi aplikacjami? Z tym akurat może być problem. Dlaczego? To głównie za sprawą dość przestarzałych podzespołów. Przede wszystkim sporym problemem będzie zaledwie 1 GB pamięci RAM. Przez to wiele aplikacji może mieć problem z płynną pracą. Testy praktyczne potwierdzają nasze objawy. Szczególnie przy takich programach jak np. Snapchat. O grach lepiej zapomnijcie. Wyniki z testów benchmarkami prezentujemy w kolejnym akapicie.

Wróćmy jednak do podzespołów. Producent zastosował w tym przypadku czterordzeniowy procesor MediaTek MTK8321, który pracuje z częstotliwością 1,3 GHz. Pojemność pamięci wewnętrznej to 8 GB. Możemy ją oczywiście powiększyć, ponieważ tablet posiada slot karty pamięci microSD. Pamięć karty pamięci nie może być większa niż 32 GB.

Co z wyświetlaczem? Mamy tu do czynienia z 7-calowym ekranem IPS, który wyświetla obraz w rozdzielczości HD, czyli 1280×800 pikseli. Niestety liczba pikseli na cal jest zbyt niska, aby mówić tu o świetnej jakości obrazu. Wydaje się nam jednak, że nie możemy oczekiwać „cudów” po sprzęcie za 300 zł. Jest to przecież tablet, który zapewne głównie będzie używany jako nawigacja. Szczególnie, że T500 posiada wbudowany moduł GPS. Szkoda, że zabrakło DVB-T. Przydałby się podczas odpoczynku w długiej trasie. Całe szczęście jest modem 3G, a więc możemy kupić kartę SIM i korzystać z Internetu bądź po prostu zadzwonić do znajomych. Nie wiemy jednak, czy chcielibyście używać T500 jako telefonu.

Model ten wyposażony jest w dwie kamery, przednia 0,3 Mpix oraz tylna 2 Mpix z autofocusem. Zdjęcia, które wykonaliśmy tym sprzętem umieściliśmy pod wynikami z benchmarków.

Bateria o pojemności 2200 mAh nie pozwala na bardzo długi czas pracy, jednak podczas intensywnych testów tablet działał przez dwa dni. Nie jest źle.

Wyniki z benchmarków, fotki z aparatu, GPS

Bez zbędnego przedłużania, przedstawiamy wyniki. Mówią one same za siebie. Nie są wysokie, ale nie zapominajmy o tym, że parametry nie są highendowe. Tablet z podstawowymi funkcjami daje sobie radę i to jest najważniejsze.

Zdjęcia, które wykonaliśmy za pomocą Navitel T500 3G możę nie są piękne. Uważamy, że z aparatu powinniśmy korzystać tylko jeśli musimy szybko wykonać jakąś fotkę. W przypadku, gdy mocno przybliżymy zdjęcie zobaczymy mocne szumy, jednak nie wcale nas to nie dziwi, przecież to tylko 2Mpix.

Aplikacja Navitel posiada bezpłatną, dożywotnią aktualizację map. Jako polski lektor występuje Zbigniew Urbański. Oprogramowanie działa bardzo płynnie, możemy pobrać nie tylko mapę Polski, ale także innych krajów. Interfejs jest atrakcyjny, działa sprawnie. Są także oczywiście informacje o utrudnieniach na drodze.

Podsumowanie

Czy warto zastanowić się nad zakupem tabletu Navitel T500 3G? To zależy. Jeśli poszukujecie nawigacji, dzięki której dodatkowo będziecie mogli sprawdzić strony internetowe lub przeglądać filmy na YouTube to będzie to dobre urządzenie. Tablet nie nadaje się do grania w gry, minusem jest też dość cichy głośnik. Korzystanie z 7-calowego urządzenia jako telefonu także nie jest zbyt praktyczne ze względu na jego rozmiary. Pozostaje nawigacja, która działa całkiem sprawnie, jednak w przecież świetnie działa Google Maps. Sprzęt tego typu spisze się świetnie, jeśli jeździcie często za granicę i nie posiadacie sporego transferu na dane. W przypadku, gdy chcielibyście korzystać z telefonu lub Internetu można wtedy w danym kraju kupić kartę SIM.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × 1 =

More in Urządzenia mobilne

%d bloggers like this: