Connect
To Top

Osiem laserowych projektorów Sony w służbie Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu

Wielkoformatowa – ponad 85 m2 – lprojekcja na fasadzie budynku jest zapierająca dech w piersiach – tak jak samo muzeum!

We wnętrzach wrocławskiego Pałacu Królewskiego, w dawnym skrzydle południowym rozgościło się Muzeum Teatru im.  Henryka Tomaszewskiego. To pierwsza tego typu placówka w Polsce. Powstała, aby promować dorobek jednego z najważniejszych teatrów w Europie i jego Twórcę – Henryka Tomaszewskiego. Mistrz – jeszcze za życia – zaaprobował ideę stworzenia miejsca, które by dokumentowało Jego pracę i kolekcjonerską pasję.

Magia teatru

W muzeum można poczuć i zobaczyć magię teatru. Oferta jest bardzo rozbudowana. Wystawy stałe i czasowe, program edukacyjny z zajęciami praktycznymi, warsztatami, spotkaniami i pokazami. To wszystko po to, aby młodzi ludzie mogli poczuć wrocławskie życie teatralne w jego najwspanialszej odsłonie. A przede wszystkim, aby chcieli je poznać.

Wielkoformatowa projekcja na fasadzie budynku jest taka jak samo muzeum – zapierająca dech w piersiach!

„Chcieliśmy zachęcić przechodniów do odwiedzenia Muzeum, tworząc jednocześnie coś nowego i unikatowego, atrakcję zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Wrocławia.  – informuje Damian Cieciora, Kierownik Biura Projektów, A+V Sp. z o.o. – Pomysł, aby wychodzącą na wrocławski Plac Wolności fasadę okienną zamieniać nocą w ekran do tylnej projekcji spodobał się wszystkim już od pierwszych etapów pracy nad projektem. Zsynchronizowana z systemem nagłośnienia i oświetlenia, multiprojekcja na powierzchni przekraczającej 85 metrów kwadratowych okazała się jednak czymś więcej niż efektowną wizytówką i głównym atraktorem Muzeum. Po opuszczeniu rolet okiennych system często wykorzystywany jest do prezentacji obrazu towarzyszącej koncertom, wernisażom i konferencjom organizowanym w Sali Kasetonowej Muzeum, wyświetlając efektowne grafiki oraz animacje tematyczne dla uczestników tych wydarzeń.”

Tylna projekcja z sześciu projektorów laserowych

Tylną projekcję zastosowano wykorzystując sześć okien Sali Kasetonowej.  Pracuje tam sześć projektorów Sony VPL-FHZ700L wraz z obiektywami Sony VPLL-Z4011, które  gwarantują długoletnią i bezobsługową eksploatację.

„Ze względu na trudne warunki instalacyjne, wielogodzinną pracę w trybie portretowym oraz oczywiste korzyści podczas przyszłej eksploatacji urządzeń, od początku w grę wchodziły wyłącznie projektory z laserowym źródłem światła. – wyjaśnia Damian Cieciora, Kierownik Biura Projektów, A+V Sp. z o.o.  – Szukaliśmy przy tym rozwiązań możliwie bezawaryjnych. Mamy dobre doświadczenia z projektorami Sony, to urządzenia, na których można polegać. Ostateczną decyzję podjęliśmy jednak analizując wymogi instalacji. Chcąc zapewnić możliwie najwyższą jakość obrazu potrzebowaliśmy projektorów z niestandardowym przesunięciem osi optycznej obiektywu. Okazało się, że obiektywy Sony oferują praktycznie bezkonkurencyjny lens shift, zarówno w pionie jak i poziomie, co ostatecznie zadecydowało o wyborze produktów tej marki”

W efekcie powstaje wyjątkowy pokaz, na który składa się oprócz animacji, ścieżka dźwiękowa wraz z zintegrowanymi efektami świetlnymi. Budzi ogromne zainteresowanie. System automatycznie uruchamia projekcję o wskazanej godzinie. W tym czasie zewnętrzne oświetlenie muzeum jest wyłączane, zaś po godzinie 22:00 zmniejszana jest głośność ze względu na komfort okolicznych mieszkańców.

Znakomicie przemyślany system

System stworzony w muzeum jest znakomicie przemyślany i funkcjonalny. Stanowi całość. Już od pierwszych kroków wita zwiedzających i płynnie zabiera ich do świata teatralnej magii. Wiele rozwiązań z wykorzystaniem nowych technologii czyni ekspozycję niezwykle żywą i nierzadko zaskakującą.

Większość instalacji w muzeum opiera się o prezentację obrazu na wielkoformatowych monitorach LCD lub w formie projekcji. System nagłośnienia ogólnego emituje tło w postaci komunikatów inspicjenta, dźwięków strojących się orkiestr czy oklasków widowni, dając złudzenie przebywania w prawdziwym teatrze. Aby nie zaburzyć klimatu pomieszczeń, które nawiązują do teatralnego zaplecza czy pracowni  twórców, wszystkie urządzenia musiały zostać „ukryte” w dedykowanych, stylizowanych zabudowach. Stworzenie ich wymagało wiele kreatywności. Musiały nie tylko mieć odpowiedni wygląd, ale także spełniać wszystkie wymagania montowanych w nich sprzętów dotyczące np. cyrkulacji powietrza czy dostępu serwisowego.

Poza wystawami stałymi, w muzeum jest też miejsce na wystawy czasowe. Przeznaczoną na ich potrzeby strefę wyposażono w centralny przełącznik AV, projekcję laserową – dzięki wykorzystaniu projektora Sony VPL-FHZ60  z obiektywem VPLL-Z3024 – oraz nagłośnienie i system sterowania. Powstała przestrzeń gotowa do przyjęcia dowolnych ekspozycji z uwagi na swój uniwersalny charakter.

Funkcję sali konferencyjną w Muzeum Teatru pełni Sala Kasetonowa. Jest w niej dostępny system laserowej projekcji o wysokiej jasności dzięki zastosowaniu projektora Sony VPL-FHZ700L z obiektywem VPLL-Z4007 podłączonego do adaptera HDBaseT  – Sony BKM-PJ10. Nagłośnienie oparto na cyfrowym protokole Dante, który jest standardem cyfrowej dystrybucji dźwięku wspieranym przez czołowych producentów urządzeń audio. Muzeum dysponuje sześcioma mikrofonami. Sterowanie jest realizowane przy użyciu panelu dotykowego.

Nad wszystkim czuwa centralny system

Nad działaniem wszystkich instalacji muzeum czuwa CMS – centralny system zarządzania. Dzięki niemu jest możliwe monitorowanie poszczególnych urządzeń ekspozycji oraz sterowanie nimi z poziomu komputera lub tabletu obsługi technicznej, także na podstawie wcześniej przygotowanego harmonogramu. Steruje systemami oświetlenia podstawowego oraz ekspozycyjnego. W salach Kasetonowej i Wystaw Czasowych zostało zainstalowane oświetlenie sceniczne złożone z reflektorów profilowych typu spot, oraz reflektorów automatycznych typu „ruchoma głowa” – całość zarządzana przez magistralę DMX za pomocą sterowników zintegrowanych również z CMS i projekcją na oknach fasadowych.

Urządzenia zastosowane w Muzeum Teatru muszą spełniać bardzo wysokie wymagania. Poza najwyższym poziomem niezawodności oraz wysokiej jakości wyświetlanego obrazu niezwykle ważna była także możliwość ciągłej, wielogodzinnej pracy.  W przypadku projektorów istotny był współczynnik projekcji dopasowany do pozycji montażu urządzenia oraz zastosowanie zaawansowanych algorytmów korekcji geometrycznej.

Firma A+V Sp. z o.o. projektuje i realizuje projekty multimedialne głównie dla Edukacji, Biznesu, Medycyny i Kultury. Wizytówką firmy są  liczne, często bardzo zaawansowane realizacje, zaś tajemnicą sukcesu – ogromne doświadczenie oraz znakomity i stale poszerzający swoją wiedzę – zespół.

W obszarze kultury firma projektuje i kompleksowo wyposaża sale koncertowe, domy kultury oraz interaktywne ekspozycje dla muzeów i centrów nauki. W projektach związanych z budową ekspozycji A+V Sp. z o.o. wykorzystuje swoje unikalne kompetencje związane z pisaniem scenariuszy zwiedzania, projektowaniem aranżacji wnętrz, projektowaniem plastyczno-graficznym wystawy oraz tworzeniem identyfikacji wizualnej, a także budową scenografii, dostarczaniem systemów interaktywnych i multimedialnych oraz produkcją multimedialną, w tym produkcją filmową.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × 4 =

More in Artykuły

%d bloggers like this: