Connect
To Top

Panasonic i Trend Micro tworzą rozwiązanie chroniące samochody połączone z siecią przed zagrożeniami cybernetycznymi

Firmy Panasonic Corporation i Trend Micro Incorporated poinformowały o podjęciu współpracy mającej na celu stworzenie rozwiązania zabezpieczającego, które umożliwi wykrywanie cyberataków wymierzonych w pojazdy autonomiczne i samochody połączone z siecią oraz zapobieganie takim atakom.

 

W ramach współpracy, która ma zwiększyć bezpieczeństwo pojazdów autonomicznych i samochodów połączonych z siecią, powstanie rozwiązanie umożliwiające wykrywanie włamań do elektronicznych jednostek sterowania (ang. Electronic Control Units — ECU)*1 i zapobieganie takim włamaniom. Jednostki ECU sterują takimi czynnościami jak przyspieszanie, kierowanie pojazdem i hamowanie, jak również pokładowymi urządzeniami informacyjno-rozrywkowymi*2, w tym nawigacją GPS i systemami telematycznymi*3.

 

Ryzyko przejęcia przez hakerów kontroli nad samochodami połączonymi z siecią jest realne. Każdego dnia wykrywane są nowe luki w zabezpieczeniach, które mogą zostać zdalnie wykorzystane. Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko wdrażać zabezpieczenia w każdym pojeździe, lecz także analizować nowe ataki poprzez ciągłe monitorowanie w chmurze systemów pokładowych auta i wykorzystywać wyniki takiej analizy do przeciwdziałania cyberatakom.

 

W ramach współpracy Panasonic udostępni swoją technologię wykrywania ataków w sieci Control Area Network (CAN) i zapobiegania im*4, a Trend Micro — rozwiązanie IoT Security. Technologia Panasonic będzie w stanie wykrywać wszelkie nieautoryzowane komendy wysyłane do jednostek ECU sterujących pojazdami. Z kolei rozwiązanie IoT Security*5, które wykorzystuje wiedzę specjalistyczną oraz globalne mechanizmy wykrywania zagrożeń firmy Trend Micro, takie jak analiza szkodliwego oprogramowania*6, zostanie wdrożone w pokładowych systemach informacyjno-rozrywkowych i nawigacyjnych w celu wykrywania ataków wykorzystujących luki w zabezpieczeniach sieciowych. Dzięki współpracy informacje o zdarzeniach zidentyfikowanych przez oba te rozwiązania będą gromadzone i wysyłane do platformy analitycznej w chmurze w celu wykrywania i blokowania podejrzanego ruchu.

 

Powstałe kompleksowe rozwiązanie będzie obejmować systemy pokładowe i systemy przetwarzania w chmurze umożliwiające zapobieganie cyberatakom wymierzonym w pojazdy autonomiczne i samochody połączone z siecią. Wspólne rozwiązanie firm Panasonic i Trend Micro ma zostać wprowadzone na rynek po 2020 r.

—————————————————————————————————————————-

*1 Elektroniczna jednostka sterowania (ECU): komputery sterujące mechanizmami napędowymi, takimi jak silnik czy systemy kierowania pojazdem

*2 Pokładowe systemy informacyjno-rozrywkowe: aplikacje informacyjne i rozrywkowe dostępne w pojeździe

*3 Telematyka: usługi, które wysyłają informacje do pojazdów lub je od nich odbierają

*4 Technologia wykrywania włamań w sieci CAN i zapobiegania im: technologia monitorująca sieć CAN (ang. Control Area Network), która umożliwia komunikację między elektronicznymi jednostkami sterowania (ECU) i wykrywanie nieautoryzowanych komend oraz oznaczania ich jako nieprawidłowe.

*5 Trend Micro IoT Security: rozwiązanie zabezpieczające przeznaczone dla urządzeń wbudowanych, które łączą się z sieciami komunikacyjnymi opartymi na protokole IP na zewnątrz samochodu, z wykorzystaniem systemów operacyjnych ogólnego przeznaczenia, takich jak Linux.

*6 Szkodliwe oprogramowanie: ogólne określenie odnoszące się do różnych form niebezpiecznego oprogramowania lub kodu, stworzonego z myślą o wyrządzeniu szkody i obejmującego m.in. wirusy komputerowe

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two + nineteen =

More in Informacje Prasowe

%d bloggers like this: