Connect
To Top

Philips 241P4QPYKES – świetny monitor biurowy.

To akurat mój pierwszy test monitora. W moim blogerskim dorobku, jako pierwszy zrecenzowany monitor zadebiutuje Philips 241P4QPYKES – monitor do zastosowań biurowych. Monitor wyróżnia się nie tylko śmiałym designem, ale i ciekawymi rozwiązaniami, które poprawiają komfort pracy oraz energooszczędność urządzenia. Producent zdecydował się zastosować w monitorze kamerę HD, hub USB oraz funkcję oszczędzania energii, gdy użytkownik odejdzie od monitora.

 

Po wyciągnięciu go z pudełka, od razu widać, że mamy do czynienia z urządzeniem wysokiej klasy. Jakość wykończenia stoi na bardzo wysokim poziomie, a i prezentowane przez urządzenie parametry wskazują na to, że nie jest to ani tani monitor, ani taki, z którym idzie się na kompromisy podczas pracy. Jest to monitor Brilliance LCD AMVA, posiada LED-owe podświetlenie, 24-calowy wyświetlacz (61 cm) i kamerę internetową Full HD.

Monitor ten posiada także funkcję PIVOT, która to pomaga podczas pracy z dokumentami w pracy w pionie.

Jest wielki.

Na pewno nie największy, jaki widziałem, natomiast rozmiary tego urządzenia robią wrażenia. Nie oznacza to jednak, że z wyglądu mamy do czynienia z monitorem topornym i „ciężkim”. Nie, Philips to monitor w miarę lekki i zdatny do łatwego demontażu od podstawki i zapakowania go do pudełka. Największy problem rodził nie sam monitor, ale pudełko do jego przechowywania, gdzie trzeba precyzyjnie usadowić go w miejscu, gdzie będzie on sobie bezpiecznie spoczywał. Jednak samo rozłożenie go, by móc go ponownie schować zajęło mi 2-3 minuty. Dodatkowo, gniazdo montażowe jest bardzo stabilne i przemyślane, nie trzeba nic dokręcać, ani używać śrubokręta. Nie miałem takiej możliwości, ale jestem pewien, że istnieje kompatybilne z tym gniazdem rozwiązanie, które pozwoli na zamontowanie monitora na ścianie.

Zaczynamy pracę.

O ile odwzorowanie kolorow wydaje się być bardzo dobre, to już z dobraniem odpowiedniego kontrastu i jasności miałem problem. Na maksymalnym ustawieniu jasności, monitor wręcz mnie oślepiał. Natomiast ustawienia kontrastu powodowały albo zbytnie wyjaskrawienie niektórych kolorów, bądź ich blaknięcie. Udało mi się jednak w końcu ustawić optymalny poziom tego parametru i po chwili przyzwyczajenia się, nie narzekałem już na to.

Monitor świeci bardzo dobrze i bardzo równomiernie. Matryca AMVA naprawdę przypadła mi do gustu. Jej czas reakcji jest co prawda niższy, niż w matrycy IPS, jednak kąty widzenia w zupełności zrekompensowały mi tę niezauważalną czasami niedogodność.

Sam ekran jest idealnie czytelny, a wielkość obszaru roboczego pozwoliła mi go po prostu pokochać. Sam posiadam 22-calowy monitor Hyundai’a i nie ma on startu do tego urządzenia. Philips świeci dużo mocniej i kolory są dużo lepiej odworowywane.

Niezbyt polubiłem się jednak z trybem oszczędzania energii. PowerSensor, bo i tak nazywa się to rozwiązanie wprowadza w stan zmniejszenia podświetlenia matrycy, gdy użytkownik odchodzi od ekranu urządzenia. Jest to oczywiście świetne w zamyśle rozwiazanie, jednak z jego pracą były czasami kłopoty. Zdarzało się, że kiedy odsunąłem się od monitora o kilkadziesiąt centymentrów do tyłu, już mnie nie wykrywał, mimo, że po tym kontynuowałem pracę z urządzeniem. Jednak potrafiłem to monitorowi wybaczyć, gdyż nie zdarzało się to jakoś bardzo często. Można także tę opcję wyłączyć – nie jest to problemem.

Podczas grania, matryca AMVA niestety nie sprawdziła się. Wydłużony czas reakcji spowodował u mnie szybkie męczenie się oczu, co po godzinie, dwóch było już bardzo odczuwalne. O ile jeszcze mózg mówił: „graj!”, to oczy już stanowczo protestowały. Dużo lepiej wypada na tym tle mój monitor z matrycą IPS. Oglądanie filmów za to odbywało się już w miłej atmosferze, podobnych kwiatków nie uświadczyłem.

Komu przyda się taki monitor?

Nie jest to monitor dla gracza ze względu na dlugi czas reakcji matrycy. Natomiast użytkownicy biurowi będą bardzo zadowoleni. Obracanie monitora o 90 stopni oraz świetne kąty to akurat cechy monitora typowo biurowego. Jako bloger, mogę śmiało powiedzieć, że jest to monitor, który w pełni spełnił by moje oczekiwania względem urządzenia wyświetlającego. Pracowałem sobie z nim w konfiguracji z monitorem laptopa i było to świetne rozwiązanie. Aplikacje Modern uruchamialem na ekranie laptopa, natomiast pulpit był domeną dużego monitora.

Ten monitor zrobi zdjęcie, a nawet film nagra…

Tak. Ten monitor nie ma się czego wstydzić, jeśli chodzi o robienie zdjęć. Owszem, nie jest to jakaś wielka i dobra matryca (2 megapiksele), jednak ich jakość w dobrym świetle jest zadowalająca. Z pewnością nada się dla użytkowników Skype’a. Dodatkowo, wbudowany mikrofon oraz 1,5 watowe głośniki pozwolą na odtwarzanie i nagrywanie dźwięku. Głośniki nie są może najmocniejsze i nie nadają się do słuchania muzyki, jednak w prostych zastosowaniach sprawdzą się bardzo dobrze. Pamiętajmy, że jest to monitor biurowy!

Jakieś zastrzeżenia?

Jedyne zastrzeżenie mam do zastosowania przycisków dotykowych. Ciężko mi było czasem trafić w odpowiednie, czułe na dotyk miejsca, by skonfigurować to urządzenie, bądź je włączyć. No i czasami komputer nie wykrywał kamerki z monitora. Poza tym, większych niedogodności nie znalazłem.

Podsumujmy.

Ten monitor to świetny kompromis między przestrzenią roboczą, możliwościami oraz ceną. Nie nada się zbytnio dla maniaków gier ze względu na długi czas reakcji matrycy. Jednak do zastosowań roboczych nada się świetnie. Obsługa funkcji PIVOT pozwala na genialną pracę z dokumentami, natomiast kąty widzenia nie przeszkodzą w trakcie pracy w dwie osoby. To świetna propozycja dla profesjonalistów, którzy cenią sobie wysoką jakość w pracy.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 5 =

More in Monitory

%d bloggers like this: