Connect
To Top

Philips 288P6LJEB – okno na wirtualny świat z najwyższej półki

Phillips stworzył monitor, z którego korzystanie to czysta przyjemność. Do tego należy dodać to, że wygląda bardzo dobrze. Jak na razie to tylko puste słowa, jednak w tej recenzji postaram się przybliżyć wam to, czy zakup tego monitora to dobry wybór.

Philips 288P6LJEB – wygląd

Philips wykonał bardzo dobrą robotę jeśli chodzi o jakość wykonania. Oczywiście jak na taką markę przystało, wszystkie elementy pasują do siebie idealnie, nic nie wystaje, odstaje czy też wydaje niepożądanych odgłosów. Monitor Philips 288P6LJEB sprawiał wrażenie bardzo solidnego sprzętu i taki jest w rzeczywistości. Obudowa została wybudowana z czarnego, matowego tworzywa. Wokół ekranu producent zastosował ramkę, która w zależności od miejsca ma inny rozmiar. Górna jej część ma 1.5 cm, po 2 cm po bokach, na dole jest to 3 centymetry. Pod ekranem znalazło się miejsce na srebrny pasek, na którym widnieje logo producenta. Nie ma się co oszukiwać, monitor nie wyróżnia się swoim wyglądem, jest bardzo… normalny. I zależy dla kogo, może to być dobre lub wręcz przeciwnie.

Sterowanie, złącza

Na dolnej ramce zazwyczaj znajdują się przyciski pozwalające sterować menu monitora. W przypadku produktu od Philips, centrum sterowania znalazło się po prawej stronie. Głośniki również znalazły się na wyposażeniu, a ich umiejscowienie znalazło się na dolnej krawędzi. Podstawka, która trzyma nasz monitor jest bardzo solidna. Wykonana oczywiście z metalu. Istnieje również możliwość powieszenia monitora na ścianie. Podkładki antypoślizgowe również bardzo dobrze wywiązują się ze swoich zadań i trzymają produkt w ustalonej przez nas wcześniej pozycji.

Oczywiście producent zadbał o złącza każdego typu. Znajdziemy tutaj wejście HDMI, Display-Port, złącze DVI-D oraz analogowy D-Sub. Nie należy zapomnieć również o dwóch wejściach audio, dzięki którym będziemy mogli podłączyć do monitora głośniki lub słuchawki. Osobiście, dla mnie, zabrakło co najmniej jeszcze jednego złącza HDMI. Wszystkie główne złącza znajdują się na tyle urządzenia. Pozostałe złącza zostały skierowane na prawą stronę monitora i są to dwa USB 2.0, dwa USB 3.0, w którym jedno posiada funkcję szybkiego ładowania. Pod nimi znajduje się włącznik/wyłącznik zasilania.

Użytkowanie monitora

Menu OSD, którym sterujemy za pomocą przycisków umiejscowionych w prawym dolnym rogu monitora ma oczywiście dużo funkcji. Pierwszy i najważniejszy przycisk w tej kolejce to oczywiście ten, który włącza lub wyłącza monitor. Kolejny to przycisk, który daje nam dostęp do menu oraz posiada funkcję zatwierdzenia opcji. Następne dwa pozwalają nam na przemieszczanie się po menu. Ostatni jest przyciskiem „wstecz”.

Oczywiście przyciski te mają również inne opcje. Podczas gdy menu OSD jest wyłączone. Przycisk „wstecz” zmienia swoją funkcję na taką, która uruchamia technologię Smart Image, czyli ustawienia trybu obrazu. Kolejnym przyciskiem, idąc od lewej strony, jest przycisk uruchamiający menu MultiView, dzięki któremu możemy korzystać z takich funkcji jak PiP, PbP, Swap. Trzeci i ostatni przycisk z dodatkową funkcją pozwala zmienić nam źródło wyświetlania obrazu czy dźwięku lub reguluje głośność.

Oto poszczególne funkcje menu OSD:

Wejście

VGA, DVI-D, MHL-HDMI, DisplayPort

Obraz

Format obrazu, Jasność, Kontrast, Black level, Sharpness, SmartResponse, SmartContrast, Gamma, Over Scan

PiP / PbP

Tryb PiP/PbP, PiP/PbP wejście, PiP rozmiar, PiP pozycja, zamiana

Audio

Głośność, Stand-Alone, wyciszenie, źródło dźwięku

Kolor

Temperatura kolorów, sRGB, ustawienia użytkownika

Język

wybór jednego z dostępnych języków

Ustawienia OSD

Pozycja w: pionie, poziomie, przeźroczystość, czas wyświetlania menu OSD, konfiguracja przycisku menu OSD

Ustawienia

Powiadomienie o rozdzielczości, reset, informacje

Technologia MultiView

Bardzo fajny gadżet. Technologia ta pozwala na korzystanie z dwóch źródeł w tym samym czasie. Po podłączeniu dodatkowego urządzenia za pomocą portu Display-Port, możemy korzystać z funkcji PiP (Picture in Picture) oraz PbP (Picture by Picture). Pierwsza opcja pozwala nam na korzystanie z obrazu w obrazie, druga zaś dzieli monitor na „dwa”.

Auto Pivot

Opcja dzięki, której po przekręceniu monitora o 90 stopni orientacja zmienia się automatycznie, co oznacza, że nie musimy gimnastykować szyi by zmienić orientację w funkcji systemu.

SmartControl

Jest to po prostu korzystanie z funkcji menu OSD, bez konieczności naciskania przycisków na monitorze. Daje nam to dostęp do wszystkich funkcji prosto z systemu komputera.

SmartDesktop

Aplikacja ta pomaga nam zorganizować pracę na monitorze. Po jej uruchomieniu, monitor zostaje podzielony na 4 małe strefy. Wszystko dopasowuje się automatycznie. Naszą „robotą” jest tylko przeciągnięcie okienka w daną strefę.

Rozdzielczość, praca z monitorem

Najważniejszą rzeczą w pracy komputera jest oczywiście rozdzielczość. Maksymalna z jaką monitor Philips 288P6LJEB może wyświetlać obraz to 3840 x 2160, czyli Ultra HD (UHD). Nad doskonałością tego obrazu można rozpisywać się godzinami. Jest on ostry, wszystkie szczegóły są dobrze widoczne. Bardzo dużą zaletą jest oczywiście ogrom miejsca, który możemy zagospodarować do pracy. Matryca (TFT LCD) jest matowa, co bardzo mnie ucieszyło, gdyż nie jestem zwolennikiem oglądania swojego odbicia w monitorze podczas bardziej słonecznych dni.

Jeśli chodzi o regulacje ustawień monitora mamy tutaj bardzo dużą swobodę. Monitor możemy obrócić o 90 stopni, zmienić położenie o 5 stopni do przodu czy o 20 stopni do tyłu. Manewr w lewo czy w prawo w tym przypadku to 65 stopni. Oczywiście możemy także regulować wysokość ekranu w zakresie 15 centymetrów. Znalezienie odpowiedniej pozycji dla monitora według swojego uznania nie powinno być problemem.

Kąty widzenia są poprawne

Kąty widzenia nie zwalają z kolan, ale też nie są złe. Bardzo dużo zależy od ustawienia monitora. Według zapewnień producenta wynoszą 170 i 160 stopni, jednak gdy monitor ustawimy w pozycji pionowej, górna i dolna część przestaje być dobrze czytelna. Czas reakcji to 5ms. Monitor bardzo dobrze przystosowuje się do pracy. Radzi sobie z wszelkimi zwrotami akcji w filmach czy szybką zmianą scenerii w grach.

Warto zauważyć, że Philips 288P6LJEB nie jest monitorem energooszczędnym. W trybie czuwania, pobór energii wynosi 0,3 W. Maksymalny pobór mocy przy maksymalnej jasności wynosi do ok. 54 W. Przy optymalnej jasności, pobór energii to ok. 48 W.

Podsumowanie

Philips 288P6LJEB to monitor, który oferuje użytkownikowi bardzo dużo. Zaczynając od doskonałego obrazu, idąc przez duży wybór funkcji i opcji, które ułatwiają korzystanie z komputera, kończąc na multum swobodnej ergonomii. Dzięki dużej ilości portów mamy możliwość podłączenia dwóch urządzeń czy nawet ładowania telefonu w krótkim czasie. Niech nie zniechęcają was niezbyt dobrze wypadające kąty widzenia, bo bardzo szczegółowy obraz i duża przestrzeń do pracy w pełni to rekompensują! Cena tego monitora to w czasie wydawania tego artykułu to ok. 1900 złotych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seven + 9 =

More in Monitory

%d bloggers like this: