Connect
To Top

Plextor M6S – SSD godny uwagi?

Dyski SSD coraz odważniej wkraczają na nasz rynek. Nic w tym nie ma dziwnego, ponieważ oferują rewelacyjną prędkość działania za coraz to rozsądniejsze pieniądze. W dzisiejszym artykule zobaczycie co oferuje Plextor M6S, SSD o pojemności 256 GB, którego cena wynosi około 500 zł. Zapraszamy!

Plextor – słów kilka o firmie

Jako, że jest to firma, która dopiero pierwszy raz pojawia się na łamach TechON.pl postanowiliśmy przybliżyć jej profil. Producent testowanego dysku pojawił się na rynku IT w 1989 wprowadzając swój pierwszy napęd CD-ROM. Prężny rozwój firmy sprawił, że w 2006 pojawiły się napędy Blu-Ray, natomiast w 2009 doczekaliśmy się pierwszych SSD. Producent chwali się autorskimi rozwiązaniami „True Speed” oraz „True Protect”. Pierwsza technologia zapewnia maksymalną wydajność dysku przez długi czas eksploatacji, natomiast druga chroni nasz magazyn danych przed występowaniem błędów zapisu i odczytu.

Prezentacja bohatera testu

Czas zaprezentować M6S, czyli dysk, który bierzemy dziś pod lupę. Jak wiadomo, testowany przez nas produkt to młodszy brat M5S. Głównymi różnicami pomiędzy tymi dwoma dyskami to lepsze parametry, szczególnie jeśli chodzi o prędkość.

Marvell 88SS9188 to kontroler na którym bazuje dysk. Wspomagany jest on 19-nm pamięciami MLC NAND Flash, które wyprodukowała znana wszystkim firma Toshiba. Pojemność dysku wynosi 256 GB.

Bohater recenzji dotarł do nas w bardzo małym pudełku na którym przeważa kolor żółty. Oczywiście nie zabrakło podstawowych informacji takich jak zastosowana technologia „True Speed”, rozmiar magazynu danych jak i oczywiście zdjęcia samego M6S. Szkoda, że producent nie zdecydował się na dołączenie do zestawu np. ramki, która umożliwi umieszczenie dysku w 3,5-calowej zatoczce. Trzeba przyznać, że zestaw był naprawdę ubogi, aczkolwiek skupmy się na dysku.

Plextor M6S jest jednym z ładniejszych dysków jakie mieliśmy okazję testować. Dla tych, którzy lubią prezentować wnętrze obudowy jest on po prostu strzałem w dziesiątkę. Piękna, srebrna obudowa jest bardzo cienka. Posiada zaledwie 7 mm grubości, a więc śmiało bez jakichkolwiek problemów zamontujemy dysk w większości notebooków.

Jeśli lubimy majsterkowanie i chcemy sprawdzić co znajduje się wewnątrz obudowy musimy odkręcić cztery śrubki. Po rozmontowaniu jej zobaczymy płytkę na której umieszczono osiem kości pamięci firmy Toshiba dwa moduły pamięci DDR3 (pamięć podręczna), które posiadają po 256 MB. Oczywiście kości pamięci wykonano w 19 nm.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Model

PX-256M6S

Pojemność

256GB

DRAM Cache

512MB DDR3

Prędkość odczytu sekwencyjnego
(SATA 6Gb/s)
**

Up to 520 MB/s*

Prędkość zapisu sekwencyjnego
(SATA 6Gb/s)
**

Up to 420 MB/s*

Prędkość odczytu losowego
(IOPS 4KB)
***

Up to 90,000*

Prędkość zapisu losowego
(IOPS 4KB)
***

Up to 80,000*

Pobór mocy

0.25W (MobileMark)

MTBF

1,500,000 godzin

Gwarancja

3 lata producenta

 

*Jako platforma testowa wykorzystany został ASUS P8P67 PRO (Windows 7 x64). Wyniki mogą być zróżnicowane w zależności od sprzętu, oprogramowania oraz ogólnej konfiguracji systemu.
**Wydajność została zmierzona za pomocą CrystalDiskMark
***Wydajność została zmierzona za pomocą CrystalDiskMark QD32

TESTY PRAKTYCZNE

Dysk firmy Plextor został przez nas przetestowany przez kilka benchmarków. Oczywiście nie zabrakło bardzo ważnych testów kopiowania plików różnej wielkości. Wyniki możecie zobaczyć poniżej.

PODSUMOWANIE

Dysk firmy Plextor bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Musimy stwierdzić, że jego jakość wykonania a także parametry potwierdzają, że jest to produkt godny uwagi. Szkoda, że zawartość opakowania nie jest bogata, aczkolwiek cieszy dobry odczyt i zapis plików, bardzo ładna obudowa, a także trzy lata gwarancji. Jeśli nie przechowujemy ogromnej ilości danych, a zależy nam na szybkości pracy naszego komputera to warto pomyśleć o zakupie dysku Plextor M6S. Gorąco polecamy!

 

Nazwa produktu

Ocena Ogólna

Nagrody dodatkowe

Plextor M6S

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fourteen − 2 =

More in Pamięci masowe

%d bloggers like this: