Connect
To Top

Pogromca konkurencji? Test ASUS GTX 980 ROG Matrix.

ASUS pod koniec ubiegłego roku zaprezentował kartę graficzną opartą o chipset GTX 980, która będzie świetną propozycją dla osób, które nie chcą iść na kompromis – wymagają najwyższej wydajności bez zwracania szczególnej uwagi na koszt produktu. Taka jest właśnie karta z serii Republic of Gamers. Sprawdźmy co oferuje ten model. Zapraszamy na szybki test.

 

ASUS GTX 980 ROG STRIX

Jak na wersję platinium przystało testowana karta przyszła w bardzo dużym opakowaniu. Była oczywiście perfekcyjnie zabezpieczona przed przypadkowymi uszkodzeniami. Oprócz GTX-a dostajemy także instrukcję, niezbędne przewody do zasilania zewnętrznego oraz płytkę ze sterownikami. Zabrakło jakichkolwiek dodatków typu gry, czy gadżety. Uważamy, że przy takiej cenie karty klient powinien otrzymywać jeszcze jakiś gratis.

Sama karta to ogromny potwór w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Świetny design (przeważający czarny z czerwonymi dodatkami), uwidoczniony napis Republic of Gamers, który podświetlony jest różnymi kolorami w zależności od obciążenia GPU, dwa potężne wentylatory o średnicy 100 mm, a także ładnie przykryty laminat, który chroni płytka ze szczotkowanym aluminium. Ogólnie testowany produkt wygląda świetnie i został wyposażony w naprawdę wysokiej jakości podzespoły.

14-fazowa sekcja zasilania DIGI+ VRM na laminacie pozwoli na osiąganie naprawdę dobrych wyników w ekstremalnym podkręcaniu. I tutaj ciekawostka: zastosowano w niej technologię zapobiegającą zbieraniu się szronu na rewersie. Ów sprytny patent błyskawicznie odmraża pamięć Twojej karty Matrix podczas przetaktowywania w ujemnych temperaturach, gwarantując ciągłą stabilność.

   

Odmrażacz WYŁ.

Odmrażacz WŁ.

 

W testowanym produkcie mieliśmy także do czynienia z japońskimi kondensatorami, naprawdę wysokiej jakości cewkami, dławikami ferrytowymi. Karta wymaga dodatkowego zasilania 2 x 8-PIN! Praktycznym dodatkiem jest także przycisk Safe Mode, który czyści ustawienia BIOS. Na ogromnym radiatorze, który wystaje poza laminat umieszczono dwa wentylatory 100 mm. Pamięci nie otrzymały dodatkowych radiatorów, dlatego ich chłodzenie odbywa się poprzez wentylację chipsetu.

GTX 980 od ASUSa zajmuje naprawdę sporo miejsca w obudowie. Jej rozmiar to: 29.72 x 15.2 x4.06 cm. Zajmuje dwa sloty, a na śledziu umieszczono wyjście DVI, wyjście HDMI oraz trzy porty Display Port.

Producent dołącza do zestawu aplikację umożliwiającą dostrajanie karty graficznej w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie umożliwia precyzyjne sterowanie częstotliwością zegara GPU, modulacją szerokością impulsu (PWM), modułem VRM, a nawet wentylatorami. Oprócz tego otrzymujemy GPU Tweak Streaming, które pozwala na dzielenie się na bieżąco tym, co dzieje się na ekranie. Do okna strumieniowania możesz łatwo dodać przesuwający się tekst, obrazy i zdjęcia z kamery internetowej.

 

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

 

 

TESTY PRAKTYCZNE

Karta jest już jakiś czas na rynku, dlatego nie rozpisywaliśmy się w kwestii jej wyglądu i specyfikacji. Skoncentrowaliśmy się na testach praktycznych – sprawdziliśmy jak karta radzi sobie w grach oraz popularnych benchmarkach. Oczywiście nie zabrakło także testów generowanego ciepła oraz poziomu głośności.

 

 

PODSUMOWANIE

Testowana przez nas karta jest produktem naprawdę dobrym, jednak skierowanym do wąskiego grona odbiorców. Zainteresować się nią mogą osoby, które mają gruby portfel, fani Republic of Games, ekstremalni overclockerzy. Typowy Kowalski zadowoli się inną, tańszą odmianą GTX 980. Oczywiście Matrix posiada naprawdę ogromną moc – będzie świetnie sprawować się przez długi czas w wielu komputerach, jednak czy warto wydawać tak dużą kwotę na ładny wygląd skoro możemy mieć tańszą, a równie dobrą wersję – także ASUS’a? Ostateczny werdykt pozostawiamy Wam.

Nazwa produktu

Ocena ogólna

Nagrody dodatkowe

ASUS GTX 980 Matrix

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 9 =

More in Karty graficzne