Connect
To Top

Recenzja routera WRT 3200 ACM od Linksysa

Jeśli chcesz mieć całkowitą kontrolę nad siecią i większą liczbą funkcji to z pewnością musisz rozważyć propozycję od Linksysa – WRT 3200 ACM.

Pod wieloma względami urządzenie Linksys WRT3200 ACM jest odważnym routerem. Podczas gdy niektórzy producenci urządzeń, w tym producenci routerów, szukają eleganckich, stylowych i minimalistycznych wzorów, które mają zachęcać klientów Linksys odważył się na coś przykuwającego wzrok. Jest to router, który nie wstydzi się tego czym jest i pokazuje kto jest królem internetu w domu czy mieszkaniu. Nowoczesny wygląd sprawia, że według nas nadaje się bardziej do biura małej lub średniej firmy niż do eleganckiego apartamentu Państwa Kowalskich, ale już w nowoczesnym mieszkaniu Nowaków czy gamingowym pokoju syna – sprawdzi się idealnie.

Wiele osób jest pod wrażeniem tego jak Linksys WRT3200 wspiera niestandardowe progoramowanie open-source (takie jak OpenWRT). Pozwala to na zainstalowanie oprogramowania innego niż domyślny interfejs dostarczany przez urządzenie Linksys WRT 3200 ACM, co zapewnia niemal całkowitą kontrolę nad funkcjami i funkcjami tego routera.

Cechy

Obok wsparcia dla oprogramowania open source oprogramowanie Linksys WRT3200 ACM oferuje technologię MU-MIMO, która umożliwia jednoczesne przesyłanie strumieniowe, udostępnianie plików i gier na wielu urządzeniach w paśmie Wireless AC.

Zawiera również technologię Tri-Stream 160, która podwaja pasmo 80 MHz w sieciach sieciowych – idea tych dwóch funkcji polega na tym, że niezależnie od tego, jak bardzo ruchliwa jest sieć Wi-Fi, urządzenie Linksys WRT 3200 ACM zapewni niesamowite szybkie łącze Wi-Fi oraz prędkość sieci AC.

Jest też wyposażony w dwurdzeniowy procesor 1,8 GHz, 512 MB pamięci RAM i 256 MB pamięci flash. 4 Porty Ethernet są typu gigabitowego, z oddzielnym piątym portem do łączenia się z modemem. Dołączono oprogramowanie USB 3.0 do udostępniania plików i drukarek w sieci, a przełącznik Linksys WRT 3200 ACM zawiera również port ESATA do przesyłania plików, który ma wygodny wygląd, co umożliwia również użycie go jako portu USB 2.0.

Aplikacja LinkSys Smart W-Fi pozwala konfigurować router i zarządzać nimi z poziomu smartfona lub tabletu, ale jest to wsparcie dla oprogramowania typu open source, które jest dla nas gwiazdą. Instalując zarówno OpenWRT, jak i DD-WRT, można dodawać zaawansowane funkcje, takie jak bezpieczna sieć VPN, przeglądanie sieci TOR w celu przeglądania anonimowego oraz wyświetlanie zaawansowanych raportów o ruchu w sieci i raportów o włamaniach do sieci.

To dopiero początek – jest wiele funkcji, które są dołączone do oprogramowania układowego, nie czekasz na dodanie i testowanie funkcji przez firmę Linksys,  zamiast tego masz zaangażowaną społeczność profesjonalistów sieciowych i entuzjastów zajmujących się tworzeniem i udostępnianiem najnowocześniejszych rozwiązań cechy.

Oczywiście, niestandardowe oprogramowanie pochodzi z własnych rozważań i problemów, ale jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem, który chce mieć niesamowite i innowacyjne funkcje, wsparcie WRT zapewne już sprawiło, że chcesz kupić ten router.

Wydajność

Patrząc na te wszystkie funkcje pewnie zastanawiacie się, jak działa Linksys WRT 3200 ACM? Pomimo wyglądu i funkcji sugerujących, że jest to tylko router dla profesjonalistów sieciowych, procedura konfiguracji była dość prosta. Po podłączeniu do naszego modemu i komputera przez Ethernet, zapoznaj się z http://linksyssmartwifi.com/ i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Instalacja trwa domyślnie krok po kroku.  Jeśli chcesz  możesz również wybrać opcję „Konfiguracja ręczna”.  Generalnie całość trwa kilka chwil i jesteś informowany o tym, co robi router w górnej części ekranu. Po zakończeniu zostanie wyświetlony monit o automatycznie zainstalowanej aktualizacji routera, a następnie o sieci Wi-Fi i hasłach.

Możesz wybrać, aby sieci (jedna dla pasma 2,4 GHz, jedna dla częstotliwości 5 GHz) miały tę samą nazwę (i są wyświetlane jako jedna sieć), jeśli chcesz pozostawić routerowi obsługę tego, jakie urządzenie ma się łączyć z daną siecią.

Konfiguracja to przyjemny, bezbolesny i łatwy w obsłudze proces, który pozwala uzyskać właściwą równowagę między automatycznym konfigurowaniem skomplikowanych ustawień i kontrolą funkcji routera.

Zostaniesz również zapytany, czy chcesz utworzyć konto Smart Wi-Fi firmy Linksys. To nie jest obowiązkowe, ale daje Ci zdalny dostęp do routera, gdy jesteś nieobecny.

Po skonfigurowaniu routera można wyświetlić interfejs, który daje dobry przegląd sieci i podłączonych urządzeń. W tym miejscu można nadać priorytet urządzeniom multimedialnym, włączać lub wyłączać sieć gości (jest domyślnie włączona), konfigurować kontrolę rodzicielską, skonfigurować bezprzewodowy dostęp i używać serwera OpenVPN.

Na naszym komputerze podłączonym do sieci Ethernet otrzymaliśmy prędkość pobierania 114 MB / s i ping 8 ms. Z bezprzewodowym urządzeniem sieciowym podłączonym do sieci 5GHz, obok routera rejestrowaliśmy prędkości 133Mb / s i 13ms ping. Gdy testowaliśmy prędkość z drugiej strony biura uzyskaliśmy jeszcze lepsze rezultaty z prędkością 159.73Mb / si 13ms.

Z takimi wynikami jak dla nas wydajność była bardzo dobra!

Router Linksys WRT3200 ACM jest doskonałym routerem dla wymagających środowisk, zarówno dla biur, jak i dla domowników gdzie króluje granie online oraz cała masa urządzeń multimedialnych.

Testowany model wyposażony jest w wiele zaawansowanych funkcji, których brakuje wielu konkurentów, a jednocześnie posiada przyjazny interfejs użytkownika i prostą procedurę konfiguracji, co oznacza, że nie musisz być administratorem sieci, aby korzystać z tego wytrzymałego urządzenia.

Podsumowanie testu Linksys WRT 3200 ACM

Jeśli poszukujesz elastycznego, wydajnego i bogatego w funkcje routera, który oferuje dodatkowe możliwości, umożliwiając instalowanie oprogramowania typu open source, z przyjemnością polecamy router bezprzewodowy Linksys WRT 3200 ACM.

Jest to doskonały router, który jest pełen funkcji i aktualnie może się pochwalić przyzwoitą ceną. Od czasu premiery możemy znaleźć ceny poniżej tysiąca złotych! Oczywiście nie jest to mało, jednak za taki sprzęt z możliwością wgrania własnego oprogramowania oraz technologią MU-MIMO – warto 🙂

1 Comment

  1. mac

    28 sierpnia 2017 at 21:33

    sytuacja z WRT3200ACM taka sama jak 1,5 roku temu z 1900ACS – jeśli nie wgrasz openwrt to wyrzucisz pieniądze w błoto. niestety ale ori soft cukierkowo lukrowaty wygląda fajnie jak chcesz oszołomić sąsiada/szwagra/kolegę ale z wydajnością i kompatybilnością nie ma wiele wspólnego. ale jak wrzucisz LEDE z Luci i trochę ogarniasz sieci to ten sprzęt jest warty każdej wydanej złotówki.

    ergo – płacisz za świetny sprzęt ale soft szukasz sam.

    PS – mam oba

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine − six =

More in Urządzenia mobilne

%d bloggers like this: