Connect
To Top

Rzut okiem na iPad Mini – perfekcja i styl. Cena? Cóż…

Nie wiadomo, czy firma Apple ma więcej fanów, czy przeciwników. Wysoka cena za urządzenia nie zachęca do zakupu, aczkolwiek pomimo drogich produktów marka znajduje odbiorców. Ba, jest jedną z najpopularniejszych na świecie! Do naszej redakcji dotarł tablet Apple iPad Mini wyposażony w ekran, który już na wstępie nazwać możemy rewelacyjnym – oczywiście chodzi o Retinę. W recenzji przedstawimy Wam wady i zalety tego produktu z Kaliforni, tak więc zapraszamy do lektury artykułu.

 

 

Wygląd zewnętrzny

Zaczniemy od czegoś, co wzbudza najwięcej emocji jeśli chodzi o iPada. Nie powinniśmy pisać o tym czy ten sprzęt musi się podobać, czy nie bo to kwestia gustu, a o tym się nie dyskutuje, aczkolwiek chyba większość z Was przyzna, że tablet ten jest piękny. Racja, iPad Air jest ładniejszy ze względu na grubość obudowy, jednak Mini wzbudza w człowieku wiele emocji – tych pozytywnych rzecz jasna. Do naszej redakcji dotarła wersja czarna, aczkolwiek bliżej jej do grafitu. Aluminiowa obudowa, piękny ekran Retina i system, który rewelacyjnie współgra z podzespołami – czego chcieć więcej? 😉

Sprawdźmy dokładnie co kryje obudowa. Na przednim panelu oprócz wyświetlacza znajdziemy także kamerę 1.2 Mpix (720), która przeznaczona jest głównie do prowadzenia wideorozmów. Tuż przy niej producent umieścił czujnik światła. Pod ekranem umieszczono przycisk HOME, który znany jest praktycznie z wszystkich smartfonów i tabletów Apple’a. Z prawej strony znajdziemy przycisk do regulacji głośności, a także przełącznik, który służy do wyciszania urządzenia, bądź do blokady obrotu obrazu. Po przeciwnej stronie nie znajdziemy żadnych złącz, czy przycisków. Na spodzie umieszczono port obsługujący zarówno przesyłanie danych jak i ładowanie. Znamy go już z między innymi iPhone 5. Tył to oczywiście najważniejsza część dla wszystkich lubiących się chwalić. Producent oprócz aparatu 5 Mpix umieścił tu swoje logo – duże nadgryzione jabłuszko. Warto wspomnieć również o porcie audio, który prezentuje dźwięk wysokiej jakości. Tak więc sprzęt ten nie tylko cieszy oko, ale także ucho.

Zatrzymajmy się na chwilę przy ekranie. Już na pierwszy rzut oka widać, że wyróżnia się znacznie spośród innych, które posiada konkurencja. Retina jest po prostu świetna i spełni wszystkie oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. To wszystko za sprawą rozdzielczości: 2048 x 1536 czy gęstości pikseli na poziomie 326 PPI. Producent chwali się, że szkło pokryte jest specjalną powłoką oleofobową, która ma być odporna na odciski palców. W rzeczywistości tak oczywiście nie jest i jeśli chcemy utrzymać iPada w idealnej czystości musimy wyposażyć się w ściereczkę.

 

 

Wydajność, akumulator – testy

Zacznijmy od akumulatora. Jeśli chodzi o czas pracy na baterii, to iPad Mini wręcz bije na głowę konkurencję. Tablet przy włączonym WiFi pozwala na ponad dziesięciogodzinną pracę (przeglądanie stron internetowych). Maksymalnie udało się nam uzyskać trzynaście godzin. Czas ten robi wrażenie, prawda? Co ciekawe, mając iPada Mini, baterie naładowaną do pełna i filmy HD możemy udać się w długą podróż, a przy okazji nie będzie problemem, jeśli zapomnimy ładowarki. Dlaczego? To za sprawą ponad czternastu godzin pracy tabletu bez potrzeby ładowania. Brzmi świetnie i tak jest w praktyce.

W kwestii sprzętu nie musimy chyba dużo pisać. Sprzęt pomimo tego, że jest słabszy od konkurencyjnych produktów posiada jedną, ale za to ogromną zaletę. Jest zoptymalizowany pod oprogramowanie, które dostarczane jest do konkretnego sprzętu. W praktyce oznacza to brak zacinania się systemu, płynność działania.

iPad Mini, którego mieliśmy okazję testować wyposażony jest w układ Apple A7, czyli dwurdzeniowy procesor @ 1.3 GHz. Optymalizacja iOS, która została wykonana perfekcyjnie przez programistów firmy Apple sprawia, że to właśnie produkty tej firmy są sprzętem „must have” (przynajmniej tak sądzimy). Racja, 64-bitowy system czasami miał dziwne momenty, podczas których wyłączał aplikację, jednak było ich tak mało, że praktycznie nie był to błąd zauważalny podczas codziennego użytkowania. Świetną nowością w poprawce iOS’a w wersji 7.1 było przyspieszenie animacji. Dzięki niej właściciel iPada odnosi wrażenie, że sprzęt działa jeszcze szybciej, płynniej, lepiej. Nie ukrywamy, że korzystanie np. z produktów Androida po przesiadce z iOS’a było co najmniej dziwne. Cóż, śmiało stwierdzamy, że ten, kto raz użyje produktu Apple będzie miał problem z przesiadką na sprzęt innego producenta. Z góry uprzedzamy – nie jest to artykuł sponsorowany!

 

 

 

 

 

Podsumowanie

Nadszedł czas na podsumowanie szybkiego artykułu dotyczącego iPada Mini w wersji z ekranem Retina. Mieliśmy zbyt mało czasu na testy porównawcze z iPadem Air, jednak oba te produkty są bardzo podobne. Ba, Mini Retina to po prostu połączenie Air’a i iPada Mini. Testowany przez nas model posiada bardzo dużo zalet, które zakrywają minimalną ilość wad. Oczywiście, aby tekst ten był rzetelny i takowe musimy przedstawić. Po pierwsze cena, która dla polskiej rodziny może być ogromnym obciążeniem, ponieważ wersja z GPS oraz LTE kosztuje około 2000 zł, co jest sporym wydatkiem jeśli chodzi o ośmio-calowy tablet. Po drugie wielu nowych użytkowników boleć będzie brak slotu na karty pamięci, czy zwykłego portu USB. Po trzecie, wiele osób mówi, że Mini Retina posiada gorszy od konkurencji (np. Nexusa) ekran, aczkolwiek uważamy, że ciężko zauważyć w tym przypadku lepszą jakość wyświetlacza w Nexusie 7.

Czy warto dołożyć i kupić Apple iPad Mini wyposażony w Retinę? Zdecydowanie uważamy, że warto. Dlaczego? Po pierwsze świetna optymalizacja. Sprzęt ten nadal będzie działał rewelacyjnie pomimo upływu lat. Coś o czym trzeba wspomnieć: Proporcja 4:3 w przypadku ekranu ośmiocalowego sprawdza się świetnie – szczególnie podczas przeglądania stron www. I na końcu oczywiście jakość wykonania, która stoi w praktycznie każdym sprzęcie firmy Apple na wysokim poziomie.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twenty − 19 =

More in Apple

%d bloggers like this: