Connect
To Top

Rzut okiem na projektor NEC VE281X

Projektory znajdują zastosowanie głównie w biznesie, gdzie w salach konferencyjnych pokazywane są za ich pośrednictwem między innymi prezentacje szkoleniowe. Oczywiście znajdziemy także takie modele multimedialne, które wyświetlają np. filmy, nawet w rozdzielczości Full HD. Dziś jednak przyjrzymy się projektorowi biznesowemu, który zachęca przede wszystkim bardzo atrakcyjną ceną.

Wygląd – bardzo typowy dla biznesowych projektorów.

Projektor NEC VE281X dostarczony do naszej redakcji ma bardzo typowy dla tego typu urządzeń wygląd. Wcale nas to nie dziwi, ponieważ bardziej liczy się to, jakie ma parametry. Na froncie znalazła się oczywiście lampa o której napiszemy w części technicznej. Z tyłu producent umieścił szereg złącz. Jest tam oczywiście gniazdo zasilania, port Kensington Lock do zabezpieczenia projektora przed kradzieżą. Są tam także porty: D-Sub, HDMI, Kompozyt, RS-232 (COM) oraz wejście audio.

Boki skrywają wiele otworów wentylacyjnych. To bardzo dobre posunięcie, ponieważ znacznie zwiększa trwałość podzespołów znajdujących się we wnętrzu. Na górnej, wręcz standardowo znalazło się pokrętło do regulacji obrazu. Nóżki są regulowane, a urządzenie posiada mocowanie umożliwiające podwieszenie go pod sufitem.

Co otrzymujemy w zestawie razem z projektorem? Oczywiście pilot, przewód sygnałowy, D-Sub oraz podręcznik użytkownika, który znajduje się na płycie CD. Jest tam także krótka instrukcja obsługi.

 2

Parametry techniczne

Projektor oferuje jasność na poziomie 2800 ANSI Lumenów. Do podstawowych zadań w zupełności wystarcza. Zapewne projektor będzie używany głównie w biurach, gdzie oświetlenie jest zazwyczaj poprawne. Dlatego też twierdzimy, że jasność jest akceptowalna. Minimalna przekątna obrazu wynosi 30”, natomiast maksymalna to aż 300”, czyli także bardzo standardowo. Podobnie wygląda odległość ekranu, gdzie minimalna to 1,18 m, a maksymalna to 13,2 m. Producent twierdzi, że trwałość lampy wynosi 6000 godzin, więc bardzo rozsądnie.

NEC VE281X wyposażony jest w obiektyw F= 2,41–2,55, f= 21,8–24 mm. Rozdzielczość z jaką wyświetlany jest obraz to 1024 x 768 (XGA), czyli bardzo podstawowo. Oczywiście jest on kompatybilny z praktycznie wszystkimi standardami komputerowymi. Do wyświetlania prezentacji w zupełności wystarczy. Projektor wyposażony jest w głośnik mono o mocy 7 W. Oczywiście nie ma co liczyć na super jakość dźwięku, ale przy podstawowych zadaniach da sobie radę. Pełną specyfikację tego modelu można znaleźć np. na łamach sklepu Zadowolenie.pl, który oferuje NEC VE281X w bardzo rozsądnej cenie – 1449 zł (stan z dnia publikacji artykułu, tj. 15.11.2016).

3

Czym wyróżnia się NEC VE281X

Na pierwszy rzut oka testowany przez nas model nie wyróżnia się na tle konkurencji. Nic bardziej mylnego! VE281X posiada bardzo kompaktowe wymiary i stosunkowo lekką konstrukcję. Zaletą jest także korekcja zniekształceń trapezowych w pionie – to ważne dla osób, które będą korzystać z projektora w zmieniającym się otoczeniu.

Producent chwali się również, że testowany model posiada funkcje Eko, które zmniejszają zużycie energii. W biznesie ważne jest dobre zarządzanie wydatkami. NEC VE281X oferuje bardzo niskie koszty eksploatacji za sprawą długiego okresu działania lampy, a także długim odstępom między wymianami filtrów.

Pobór mocy projektora wynosi 250 W, natomiast poziom hałasu jaki generuje ten sprzęt to od 31 do 35 dB, czyli również całkiem rozsądnie.

4

Testy praktyczne

Na poniższych zdjęciach prezentujemy jakość wyświetlanego obrazu, który był wyświetlany w zaciemnionym pomieszczeniu. Projektor stał około 2,5 m od ściany. W galerii znalazły się różne zdjęcia, prezentacje itp.

Kupić, nie kupić – podsumowanie

Testowany NEC VE281X jest projektorem oferującym całkiem rozsądne parametry w przystępnej cenie. Jak widać po wyżej przedstawionych zdjęciach, jakość wyświetlanego obrazu stoi na dobrym poziomie. Nie jest on rewelacyjny, ale nie zapominajmy, że to projektor za około 1500 zł, czyli naprawdę niewiele.

Jeśli więc planujesz zakup projektora do swojej firmy, jednak wolałbyś na początku nie przeznaczać dużej kwoty na tego typu urządzenie to VE281X będzie naprawdę rozsądnym wyborem.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 3 =

More in Audio Foto Wideo

%d bloggers like this: