Connect
To Top

SanDisk Extreme II 480GB – recenzja dysku dla najbardziej wymagających.

Dysk SanDisk Extreme II  jest to najszybszy półprzewodnikowy dysk w ofercie amerykańskiego producenta. Seria Extreme II oferuje modele o trzech pojemnościach:  120GB, 240GB i 480GB. Dysk wyposażony jest w kontroler SandForce SF-2281.

 

Na łamach naszego portalu przetestujemy najbardziej pojemny dysk SSD z serii SanDisk Extreme II – 480GB. Nośnik został wyposażony w interfejs SATA III, natomiast pamięci NAND zostały wykonane w 19nm procesie technologicznym. Na dysk otrzymujemy długą, bo aż 5 letnią gwarancję producenta. Cena produktu waha się w granicach 1500zł.

Prędkość odczytu i zapisu według producenta wynosi kolejno 545MB/s i 500MB/s. Podczas okresu eksportacji dysk pozwala na zapis nawet  80 TB danych. Temperatura w jakiej może pracować dysk to od 0ºC do 70 ºC, natomiast waga wynosi tylko 57 gramów. Podczas pracy nośnik pobiera zaledwie 0.22W energii, więc z pewnością może być stosowany w notebookach.

 

 

 

W pudełku oprócz samego dysku znajdziemy tylko kartę gwarancyjną , a także specjalną ramkę, która pozwalać zwiększyć grubość urządzenia z  7mm do standardowych 9.5mm. Do naszego dysku niestety nie zostały dołączone śrubki montażowe czy kabel SATA.

 

Wnętrze

Aby dostać się do wnętrza urządzenia musimy odkręcić 4 śrubki, które znajdują się pod etykietą z parametrami dysku. Na etykiecie znajdziemy informację, że naruszenie naklejki wiąże się z utratą gwarancji. Na wszystkie kości pamięci jak i kontroler naklejony został thermopad, który ma za zadanie oddawać ciepło na zewnątrz obudowy.

Na spodniej płytce PCB nie zostały zainstalowane żadne dodatkowe kości pamięci.

 

 

Testowany dysk posiada osiem 64GB pamięci NAND, a także 512MB pamięć cache wyprodukowaną przez firmę Samsung. 

 

 

Dane techniczne

 

  

Producent

SanDisk

Pojemność

480GB

Wymiary

69.85mm x 100.5mm x 7.0 mm

Interfejs

SATA III 6bit/s

Typ dysku

wewnętrzny

Odczyt

545MB/s

Zapis

500MB/s

Gwarancja

5lat

Nr. producenta

SDSSDXP-480G

 

 

Platforma testowa

Płyta główna

ASRock 970 PRO 3

Procesor

AMD Phenom II x4 955

Pamięci RAM

Corsair Vengeance 8GB 1600MHz

Dysk

SanDisk Extreme II 480GB

Karta graficzna

Gainward GTX 650 ti Boost 1GB

Zasilacz

Corsair VS 550W

Obudowa

Corsair 200r

 

Testy

Testy zostały wykonywane na świeżo zainstalowanym systemie Windows 8.1 Professional x64. W BIOSie został włączony tryb AHCI. 

Czas instalacji systemu wraz  z wstępną konfiguracją wynosił tylko 8 min. i 48s, natomiast czas uruchamiania systemu to dokładnie 6,5s.

 

ASS SSD Benchmark 1.7

Jest to jeden z najczęściej używanych benchmarków do porównywania prędkości dysków.

 

 

 

CrystalDiskMark

 

 

 

 

Podsumowanie

SanDisk Extreme II 480GB jest bez wątpienia jednym z najlepszych i najszybszych dysków na rynku.

Testowany dysk na pewno możemy polecić osobą, które chcę na prawdę szybkiego jak i pojemnego dysku. Nośnik z racji swojej pojemności może być wykorzystywany nie tylko do przyspieszenia startu systemu, ale także do przechowywania większych plików/ projektów czy gier. Dysk możemy kupić już od 1450zł, co za prezentowane parametry nie jest wygórowaną kwotą i na pewno będzie łakomym kąskiem dla najbardziej wymagających klientów.

 

Plusy

Świetna wydajność

Niskie zużycie energii

19nm pamięci NAND

 

Minusy

Dodatkowe wyposażenie

 

Cena: 1500zł


 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen + 14 =

More in Pamięci masowe

%d bloggers like this: