Connect
To Top

Sapphire HD7850 czy Gigabyte GTX 650Ti – dobra karta za rozsądną cenę?

Rynek kart graficznych jest tak bogaty w różne produkty, że bardzo ciężko wybrać ten odpowiedni model, który spełni nasze wymagania. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy wady i zalety produktu firmy Sapphire, HD7850, który już jest jakiś czas na rynku. Obecnie karta kosztuje około 750zł, co jest dobrą propozycją w tej cenie. Można przyznać, że wręcz jest to czołowy model, jeśli chodzi o ten przedział. Do porównania wykorzystamy także GTX650 Ti, który to właśnie pojawia się oprócz bohatera artykułu w przedziale cenowym 700 – 800zł. Zapraszamy do lektury!

Karty graficzne do 1000zł są na polskim rynku najbardziej pożądanymi produktami. Wcale nas to nie dziwi. Trzeba jednak przyznać, że do tysiąca kupimy dobrą kartę, która pozwoli nam na rozrywkę z praktycznie każdą grą, która jest dostępna obecnie na rynku. Może nie na najwyższych detalach, jednak na średnich z pewnością. Przeglądając oferty sklepów w granicach 700 – 800zł mamy do dyspozycji praktycznie dwie karty – HD7850 a także GTX650 Ti. Postanowiliśmy je porównać – obie w wersji z 2048MB pamięci.

Sapphire HD7850 – opakowanie i zawartość

Nieduże pudełko, ciemna kolorystyka, żołnierz w wersji kobiecej z dużą ilością amunicji – to cechy opakowania produktu Sapphire. Wokół bohaterki producent umieścił najważniejsze cechy karty. Na pierwszy rzut oka możemy zobaczyć, ze jest to wersja podkręcona, sprzęt wyposażony jest w 2GB pamięci typu GDD5. Firma dostarcza także oprócz karty kabel HDMI.

  

Zawartość pudełka:

 • karta graficzna,
 • kabel HDMI,
 • instrukcja obsługi i materiały promocyjne,
 • przejściówka Molex – PCIe 6-pin,
 • przejściówka HDMI – DVI-D,
 • mostek CrossFire,
 • konektor D-Sub – DVI-I,
 • konektor miniDP – Display Port.

Sapphire HD7850 – wygląd karty

Testowana przez nas karta znacznie różni się od referenta, co widać na zdjęciu poniżej. Producent zainstalował na karcie swój system chłodzący, który oparty jest na dużym, aluminiowym radiatorze. Na nim zamontowano dwa wentylatory 80 mm. Laminat jest krótszy od standardowej karty i wykonany jest w kolorze niebieskim. Karta sprawia wrażenie bardzo solidnie wykonanej. Plastiki nie uginają się pod wpływem nacisku.

Po zdemontowaniu systemu chłodzącego możemy bliżej zobaczyć dokładnie jak wygląda karta. Trzeba przyznać, że panuje tutaj ład i porządek. Elementy nie są umieszczone zbyt blisko siebie, ale także nie ma dużych przerw. Oczywiście centralna część to rdzeń układu.

Na płytce PCB zamontowano osiem kości pamięci, których producentem jest znana firma HyniX. Szkoda, że producent nie zamontował jakiegokolwiek elementu, który odprowadzałby ciepło z układu pamięci.

Prąd zarządzany jest poprzez 4-fazową sekcję zasilania, która zbudowana jest w schemacie 3+1. Wspomaga ją kontroler firmy Volter. Dużym atutem jest oczywiście możliwość połączenia karty w trybie CrossFire.

  

Bohater testu wymaga dodatkowego zasilania, dlatego aby uruchomić kartę musimy posiadać zasilacz z wtyczką 6-PIN. Możemy także wykorzystać jedno ze złącz MOLEX, ponieważ producent dostarcza w zestawie przejściówkę MOLEX – 6-PIN.

Złącz na śledziu nie brakuje. Kartę do monitora podłączyć możemy za pomocą dwóch portów miniDP, HDMI, czy standardowego wręcz DVI-I. Oprócz złącz na śledziu producent umieścił także kratkę wentylacyjną. Karta jest wysoka – zajmuje dwa sloty w obudowie.

Gigabyte GeForce 650 Ti – opakowanie i zawartość

Opakowanie produktu Gigabyte znane jest już nam z innych produktów tej firmy. Czarne pudełko z zielonymi dodatkami, a także duże, niebieskie oko na jego froncie z daleka pokazuje z jakim producentem mamy do czynienia.

Napisy, które umieszczono na opakowaniu zdradzają nam, że jest to produkt podkręcony fabrycznie, posiada 2048MB pamięci GDDR5, a także posiada świetny system chłodzenia WindForce, który jest nam już znany z poprzednio testowanych kart firmy Gigabyte.

Zawartość jest raczej skromna, jeśli mielibyśmy porównywać ją do karty Sapphire. Sterowniki, instrukcja, kabel – przejściówka do zasilania, oraz bohater, czyli karta. To w zasadzie tyle.

  

Zawartość pudełka:

 • karta
 • instrukcja obsługi
 • kabel zasilający – przejściówka
 • płyta ze sterownikami

Jak widać, ubogo. Nawet pomimo tego, że karta do najtańszych nie należy.

Gigabyte GeForce 650 Ti – wygląd karty

Karta z pozoru wydaje się być bardzo długa. Pozory mylą. 😉 Karta jest dosyć krótka, natomiast znacznie wystaje radiator wraz z jednym z wentylatorów. Za transport ciepła odpowiadają dwie rurki cieplne.

Laminat jest koloru niebieskiego, a chłodzenie WindForce nieznacznie wystaje poza płytkę.

Co kryje się pod radiatorem? Cztery kości pamięci, chipset w centralnym miejscu, a także elektronika, która jest rozmieszczona bardzo dobrze. Pamięci również w tej karcie wyprodukowane zostały przez firmę Hynix.

Karta wymaga dodatkowego zasilania 6-pin, stąd też dostarczona przez producenta przejsciówka 2 x Molex – 6-pin, dla posiadaczy zasilaczy, które takowej nie posiadają. Złącze zasilania umieszczone jest po środku karty – ze względu na to, że laminat kończy się w połowie chłodzenia. Podłączenie zapewne będzie przeszkadzać estetom, którzy lubią ukryte kable w obudowie.

Śledź jest wykorzystany w stu procentach. Producent postanowił zainstalować stare złącze D-Sub, HDMI, oraz dwa DVI. Znalazło się także miejsce na wlot powietrza.

WindForce, czyli chwalone przez nas chłodzenie i w tym przypadku spisuje się rewelacyjnie. Autorski system chłodzenia, który składa się z dwóch wentylatorów sprawia, że karta jest bardzo cicha, Wręcz trudno ją usłyszeć. Trzeba mocno pochwalić w tym wypadku producenta.

  

Platforma testowa

Platforma testowa II

Płyta Główna

ASRock P67 Performance

Procesor

 Intel Core i7-2600K @ 3.4GHz

Pamięci RAM

Kingston KHX21C11T3K2/8X

Dysk

Kingston HyperX 240GB

Chłodzenie CPU

Zalman CNPS9900 Max

Zasilacz

Tracer Highlander 800W

Obudowa

CM Storm Stryker

System

Windows 7 Ultimate 64 Bit

Metodologia testów i wyniki

Podstawowym testem była oczywiście efektowność kart w grach. To oczywiste, ponieważ głównie po to kupowane są te produkty. Obie bohaterki testowaliśmy w tym samym środowisku co poprzednie karty graficzne, tak więc wszystkie produkty będą umieszczone w porównaniu.

Oprócz testów w grach, karty sprawdziliśmy w benchmarku 3D Mark Vantage. Jednym z najważniejszych testów jest także sprawdzenie temperatury sprzętu podczas obciążenia. Do takowego zastosowaliśmy Crysis 3. Po godzinie gry zmierzyliśmy temperaturę karcie, a wyniki zostały podane na wykresie.

W przypadku karty Sapphire HD 7850 użyliśmy sterownika w wersji 9.12.0.0, natomiast przy karcie Gigabyte GTX 650 Ti był to 314.22.

W jakich grach testowaliśmy sprzęt? Krótko mówiąc: FarCry 3, Crysis 3, Battlefield 3, Call of Duty Black Ops II, a także Medal of Honor Warfighter. Każda z gier była włączona na maksymalnych detalach oraz średnich przy rozdzielczości Full HD. Liczbę FPS mierzyliśmy za pomocą programu Fraps.

Podsumowanie

Nadszedł czas na podsumowanie pracy obu kart graficznych. Nieznacznie, jednak w praktycznie każdej dziedzinie wygrał produkt firmy Sapphire. Różnicę i to sporą widać w 3D Marku, jednak na chwilę obecną, tj. podczas pisania tego artykułu, cena GIGABYTE GTX 650 Ti znacznie spadła. Karta kosztuje teraz około 600zł, natomiast HD 7850 około 750zł. Prawdę mówiąc obie karty wygrywają w naszym zestawieniu, ponieważ produkt firmy Sapphire w swojej klasie cenowej posiada bardzo dobry stosunek wydajności do ceny. Karta jest bardzo cicha, a producent dołącza sporo dodatków do swojego produktu. Spadek ceny GTX 650 Ti sprawił, że jest to także atrakcyjny sprzęt w swojej klasie. Ogromnym atutem jest system chłodzenia WindForce, który na chwilę obecną jest jednym z najwydajniejszych i najcichszych. Co wybrać? Jeśli mamy około 750zł to bez wahania produkt Sapphire. Jeśli chcemy zaoszczędzić a przy okazji pograć, warto zwrócić uwagę na kartę GIGABYTE. Wybór pozostawiamy Wam. 😉

Dla Sapphire HD7850 za wydajność i jakość wykonania w swojej klasie.

Dla GIGABYTE GTX650 Ti za chłodzenie WindForce oraz cena/jakość.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighteen − six =

More in Karty graficzne

%d bloggers like this: