Connect
To Top

Sposoby na prywatność w Internecie

Czy prywatność w Internecie jest w ogóle możliwa? Wbrew pozorom, a być może również wbrew przekonaniu niektórych osób znajdowanie się po drugiej stronie monitora nie zapewnia prywatności, podobnie jak wpisy na forach podpisane wyłącznie nickiem nigdy nie są w pełni anonimowe. Wiele osób jednak żyje w poczuciu fałszywego bezpieczeństwa i bardzo niefrasobliwie podchodzi do udostępniana informacji o sobie. Wystarczy przejrzeć portale społecznościowe lub zerknąć do profili na forach internetowych – to prawdziwa skarbnica informacji, które lepiej zachować dla siebie. Jak jednak skutecznie zadbać o prywatność w sytuacji, gdy dane o nas są pobierane również bez naszej wiedzy?

Ukrywanie swojej lokalizacji

Coraz więcej stron internetowych, przeglądarek i aplikacji prosi o możliwość korzystania z informacji o lokalizacji użytkownika. Zazwyczaj wysyłane jest do niego zapytanie o zgodę, jednak nie zawsze jej udzielenie jest potrzebne, aby można był w przybliżeniu określić skąd łączy się dana osoba. To natomiast oznacza, że również hakerzy mają znacznie ułatwione zadanie w kwestii pozyskania adresu IP użytkownika Internetu. Każda obecność w sieci bowiem zostawia w niej ślad. Można się jednak przed tym bronić.

Sieci VPN to zdecydowanie jeden z najlepszych i zarazem najbardziej skutecznych sposobów ukrycia się w Internecie. Połączenie się przez VPN maskuje lokalizację i sprawia, że można łączyć się z siecią np. z drugiego krańca globu. Dzięki temu wyśledzenie użytkownika staje się praktycznie niemożliwe. Czym jednak jest VPN? Zdradza to rozwinięcie skrótu, mianowicie Virtual Private Network. Innymi słowy, to wirtualna sieć prywatna, która ma wiele zalet. Jest to przede wszystkim szyfrowanie danych przesyłanych przez sieć, ukrycie prawdziwej lokalizacji użytkownika czy możliwość omijania blokad i cenzury w sieci. Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie Dobry VPN.

Innym narzędziem do ochrony prywatności jest TOR, czyli The Onion Router. I w tym przypadku ochrona i anonimowość opierają się na łączeniu się z Internetem przez wiele węzłów wirtualnej sieci internetowej, która zapobiega pobieraniu danych o aktywności użytkowników. TOR korzysta z wielu pośredniczących komputerów i sieci, aby przekierować drogę użytkownika zanim połączy się on z końcowym zasobem. To z kolei sprawia, że wyśledzenie lokalizacji użytkownika jest wręcz niemożliwe. TOR ma niestety wiele wad, takich jak bardzo wolna prędkość co w wielu przypadkach dyskwalifikuje go z codziennego użycia.

 

Ochrona skrzynki mailowej i informacji o jej właścicielu

Skrzynki mailowe to jedno z najważniejszych i zarazem najbardziej bogatych źródeł informacji o sobie, jakimi operuje się w Internecie. To nie tylko dostęp do kontaktów, ale też wiedza na temat aktywności sieciowej takiej jak loginy w serwisach społecznościowych, subskrybowane strony, dokonywane w sieci zakupy, zapisane adresy dostawy przesyłek i wiele więcej. Dlatego też ochrona prywatności powinna obejmować przede wszystkim zabezpieczenie konta bezpiecznym, trudnym do odgadnięcia hasłem.

Na tym jednak nie koniec. Warto bowiem mieć nie jeden, ale przynajmniej dwa adresy mailowe. Jeden do formalnej komunikacji np. w sprawach zawodowych czy osobistych, zawierający w adresie imię i nazwisko. Tego adresu natomiast nie powinno się używać w przypadku logowania się na różne portale, fora lub gry internetowe. Wprawdzie w przypadku wymienionych miejsc w sieci dostęp do adresu mailowego powinni mieć tylko administratorzy, jednak nie można zyskać pewności, że nie pojawi się on np. w ogólnodostępnym profilu. Nieoficjalny adres mailowy nie powinien zawierać żadnej informacji na temat daty urodzenia, miejsca zamieszkania, nazwiska czy imienia – pozwoli to zminimalizować ryzyko wycieku informacji na nasz temat.

 

Zachowanie prywatności na portalach społecznościowych

W Internecie istnieją prawdziwe skarbnice informacji o użytkownikach sieci. Skarbnice, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy czy umiejętności, by swobodnie czerpać z bogactwa informacji o innych osobach. Jako przykład wystarczy podać Facebooka. Imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania – to informacje, które najczęściej podaje się już na samym początku. Później wszystko okrasza się zdjęciami i dodatkowymi wskazówkami na temat zainteresowań, sposobów spędzania wolnego czasu, aktywności zawodowej i tej podejmowanej w czasie wolnym.

Facebook, podobnie jak inne portale społecznościowe, to największe zagrożenie dla prywatności. Zakładając na nich konto, warto mocno selekcjonować informacje, jakie się zamieszcza. Równie dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie przeglądania swojego konta tylko do grona znajomych oraz udostępnianie postów z ograniczonym zasięgiem. To jednak na niewiele się przyda, jeśli do znajomych doda się również osoby, których się nie zna lub z którymi od dawna nie utrzymuje się już kontaktu. Z tego powodu warto dwa razy zastanowić się przed napisaniem kolejnego posta czy przesłaniem nowego zdjęcia. Na tej podstawie bowiem udostępnia się całemu światu cenne informacje o sobie.

Sprawdzone sposoby na prywatność w Internecie to nie tylko rozwiązania, z których korzystają zapaleni informatycy. W rzeczywistości w wielu przypadkach wystarczy ograniczyć ilość informacji, jakie podaje się na swój temat podczas codziennej aktywności w Internecie. Zawsze bowiem należy pamiętać, że nawet zainteresowania przypisane do określonej osoby mogą być cenną informacją dla oszustów lub złodziei. To dobra motywacja, by rozpocząć starania o odzyskanie prywatności w sieci.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five + sixteen =

More in Informacje Prasowe

%d bloggers like this: