Connect
To Top

Świetny zasilacz dla niewymagających? Test CHIEFTEC A-80

Niemiecka firma Chieftec jakiś czas temu wzbogaciła swój dorobek o zasilacze z serii noszącej miano A-80. Całkiem niedawno seria została poszerzona o trzy nowe modele: CTG -550C, CTG-650C, CTG-750C. Najnowsze zasilacze tejże firmy otrzymały certyfikat 80PLUS oraz wyposażone są w dodatkowe okablowanie modularne.

 

Pobratymców różni od siebie to iż każdy posiada inną maksymalną moc wyjściową: 550, 650 i 750W. Prócz tego, że zasilacze posiadają wskaźnik efektywności energetycznej powyżej 85% (przy maksymalnym 50-cio procentowym obciążeniu), użytkownik zapewniany jest o tym, iż jego komputer powinien pobierać do 1 wat ‘a energii elektrycznej gdy urządzenie pozostaje wyłączone.

 

Zawartość pudełka.

Zawartość pudełka jest dość skąpa i nie robi wielkiego wrażenia, ale zacznijmy od początku. Pudełko utrzymane jest w niebiesko – białej stylistyce. Na ścianach opakowania umieszczone są zdjęcia zasilacza oraz jego dane techniczne. Na jednej ze stron pudełka umieszczono tabelę, która informuje nas o ilości wtyczek jakie posiada zasilacz, natomiast na przeciwległej znajduje się znajduję się informacja jaki model zasilacza posiadamy i jest ona oznaczona kropką czerwonego koloru.

Oprócz właściwego produktu pudełko zawiera wspomniane wcześniej modularne okablowanie. Wewnątrz  znajdziemy 6 wiązek kabli, instrukcję obsługi i montażu (jest polska wersja), śruby potrzebne do zamocowania zasilacza w naszej obudowie oraz kabel zasilający. Dodatkowym zabezpieczeniem produktu jest folia w którą to zawinięty został bohater naszej recenzji.

Specyfikacja zasilacza Chieftec CTG-550C:

 • moc: 550 W
 • sprawność: >85% (dla 230 V)
 • wentylator: 120 mm
 • współczynnik MTBF: ponad 100 000 godzin
 • zabezpieczenia: UVP, OVP, SCP, OPP, OCP, OTP
 • wymiary: 140 x 150 x 87 mm
 • okablowanie:
  • ATX12V 20 + 4-pin
  • EPS12 V 8-pin
  • EPS12V 4-pin
  • 2x PCIe 6 + 2-pin
  • 6x SATA
  • 4x MOLEX
  • 2x FDD

 

Model zasilacza – CTG-550C

 

Napięcie zasilające

230 VAC, 50 Hz, Aktywne PFC

 

Prąd stały

Obciążenie każdej z linii

3.3 V

5 V

12 V1

12 V2

-12 V

5 Vsb

 

22 A

22A

25 A

25 A

0,3 A

3 A

 

Łączne obciążenie

 

130 W

456 W

3,6 W

15 W

 

Moc całkowita

550 W

 

 

 

Wygląd zewnętrzny.

                Zasilacz jak standardowo bywa jest koloru czarnego a jego wymiary to 140mm x 150mm x 87mm co sprawia ze jest niewielki. Farba jaką pokryto zasilacz jest odporna na zarysowania. Na zasilaczu znajdziemy naklejkę na której umieszczone jest logo producenta, numer seryjny produktu oraz tabliczka znamionowa. Przód zasilacza pokryto siatką na wzór plastra miodu, co znacznie ułatwia wydobywanie się z niego ciepłego powietrza podczas pracy. Oczywiście na omawianej ściance znajduje się również wtyczka na kabel zasilający oraz włącznik zasilania.

                Tył zasilacza zawiera wyjście dwóch stałych wiązek kabli, 4 wejścia 6-pin oraz 2 wejścia 8-pin. Wejścia 4-pin służą do podłączenia wtyczek MOLEX. SATA praz FDD.

                Na spodzie znajdziemy wentylator 120mm, za którego stabilność odpowiadają cztery śruby, dopatrzeć można się także 4 kolejnych śrub za pomocą, których dostaniemy się do wnętrza urządzenia.

Producent deklaruje sprawność zasilacza na poziomie 85%. Zasilacz zawiera wspomniany już wcześniej certyfikat 80PLUS oraz dodatkowo RoHS, EuP i jest zgodny ze specyfikacją ATX v2.3.

Zabezpieczenia zasilacza:

 • OTP
 • OPP
 • SCP
 • OCP
 • OVP
 • UVP

 

Okablowanie.

Zasilacz został wyposażony w modularne okablowanie, co jest bardzo istotnym elementem, ponieważ podpinamy tylko te wiązki okablowania, które są nam potrzebne w danym momencie, więc niepotrzebne przewody nie wiszą bezczynnie wewnątrz komputera i nie przeszkadzają w przepływie powietrza wewnątrz obudowy. Modularne okablowanie jest jak najbardziej jedną z pozytywnych cech zasilacza,  odpowiedzenie ułożenie wiązek okablowania ma pozytywny wpływ na temperaturę podzespołów w naszej jednostce.

 

Kable, które pozostają nie modularne to 24Pin oraz 8 + 4 pin co sprawia, że nie możemy odłączyć ich od urządzenia. W zestawie znajdziemy 6 złączy SATA, które znalazły się na dwóch modularnych przewodach, na kolejnych dwóch znajdują się 4 złącza MOLEX i dwie wtyczki FDD. Kolejne i ostatnie modularne przewody to dwa kable z wtyczką 6+2 pin, które odpowiadają za zasilanie kart graficznych w naszym komputerze. Każdy przewód jest pokryty specjalnym oplotem, a ich końcówki zabezpieczone są czarną opaską termokurczliwą. Sposób tkania oplotu gwarantuje szczelne zabezpieczenie kabli.

Producent wyposażył zasilacz w 120mm, którego prędkość jest zależna od obciążenia, a to wszystko za sprawą aktywnej kontroli obrotowej. Wstanie spoczynku kultura pracy zasilacza jest genialna, usłyszenie wentylatora jest możliwe tylko wtedy jeśli naprawdę mocno się wsłuchamy w jego pracę.

 

Testy.

Czymże byłaby recenzja zasilacza bez jego testu? Poniżej przedstawiamy wykresy z pomiarów napięć a także platformę testową.

 

Zdecydowanie widać, że napięcia w Chieftec CFG-650C nie są złe i nie odbiegają od normy.

Podsumowanie.

         Zasilacz wykonano z wielkim przyłożeniem, a produkty jakie wybrano do jego stworzenia są wysokiej jakości. Powłoka jaką pokryto urządzenie jest lekko chropowata i odporna na wszelkiego rodzaju zarysowania. Sam fakt posiadania przez zasilacz certyfikatu 80PLUS jest jego wielkim atutem, do czego dochodzi jeszcze modularne okablowanie i banalne procedury montażu. Ilość wtyczek jakie zapewnia nam producent jest wystarczająca do rozbudowania komputera. Następną ważną cechą jest ilość posiadanych przez zasilacz zabezpieczeń, ponadto zasilacz pracuje w miarę cicho co powinno być komfortowe przy pracy.

Podsumowując zasilacz zasługuje na uwagę i jest godny polecenia niestety jego największą wadą wydaje się być cena.

Plusy:

– certyfikat 80PLUS

– dwa lata gwarancji

– jakość wykonania

– okablowanie

Minusy:

– cena

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − seventeen =

More in Zasilacze

%d bloggers like this: