Connect
To Top

Szybki rzut okiem na nową obudowę firmy Chieftec

Tym razem do naszej redakcji dotarła obudowa tajwańskiego producenta podzespołów komputerowych, firmy Chieftec. Przedsiębiorstwo, które zajmuje się głównie produkcją zasilaczy, obudów, czy wentylatorów wyrobiło sobie renomę. Produkty są zazwyczaj wysokiej jakości, przeznaczone dla entuzjastów. Chieftec Dragon DX-02B także wygląda na tego typu produkt. Czy rzeczywiście tak jest? Zapraszamy do lektury krótkiej recenzji tej obudowy.

 

 Chieftec Dragon DX-02B

Obudowa komputerowa, to jeden z ważniejszych elementów komputera. Już dawno minęły czasy, gdzie była to szara skrzynka, w której mieściły się wszystkie podzespoły. Kupując komputer coraz częściej zwracamy uwagę właśnie na obudowę. Musi być ona nie tylko ładna, ale także wymogiem jest dobry przepływ powietrza, oraz dobre wykonanie, które sprawi, że wszystkie wibracje będą tłumione, a my zyskamy ciszę.

Trzeba przyznać, że Dragon jest wykonany bardzo dobrze. Sprawia wrażenie stabilnej obudowy. Oczywiście posiada wiele cech o których będziecie mogli przeczytać poniżej. Ładne, zaokrąglone kształty, dobre tworzywa z których wykonano DX-02B, diody LED, okno, aż pięć wentylatorów w standardzie to główne cechy tego produktu. Niestety cena nie jest niska, a wręcz jest bardzo wysoka, ale za jakość trzeba płacić, co Chieftec już nie raz udowodnił.

 

 

Specyfikacja techniczna

Producent

Chieftec

Gwarancja

2 lata

typ obudowy

Midi Tower

standard

micro-ATX, extended ATX, ATX

ilość kieszeni 3.5 wewn.

6 szt.

złącza na przednim panelu

eSATA, audio,

2x USB, 1x USB 3.0

zainstalowane komponenty

3 wentylatory 120mm,

2 wentylatory 200mm

dostępne opcje

1 wentylator 200mm

1 wentylator 120/140mm

producent zasilacza

Chieftec

rodzaj materiału

stal SECC

szerokość

225 mm

wysokość

525 mm

głębokość

590 mm

kolor

czarny

waga

13 kg

 

Producent dostarczył oprócz bohatera testu także wiele ciekawych akcesoriów, które sprawią, że montaż, oraz instalacja podzespołów będzie bardzo wygodna.

Znajdziemy między innymi oczywiście zestaw śrub, dwie małe opaski plastikowe, trzy duże opaski, które możemy w przyszłości regulować (w przypadku małych opasek nie jest to możliwe), a także kabel SATA, Y-Molex na jednoczesne korzystanie z zatok hot-swap. Producent umieścił także w opakowaniu instrukcję obsługi, 2,5-calowy adapter dla dysków twardych, oraz głośniczek.

 

Wygląd

Obudowa, którą testujemy miała być podobna do CS-601, czyli jednego z największych sukcesów firmy Chieftec. Na pierwszy rzut oka w wyglądzie zewnętrznym może i widać podobieństwo, jednak nie jest ono zbytnio widoczne. Widać, że Chieftec idzie z duchem czasu oraz oczywiście z modą.

DX-02B jest o wiele bardziej agresywna, jak wcześniej wspominaliśmy – nowocześniejsza. Za produktem przemawiają same atuty (może oprócz ceny).

Wymiary obudowy Dragon DX-02B to 549 x 225 x 590 milimetrów. W modelu tym można zmieścić płytę główną wykonaną w formacie micro ATX, ATX lub E-ATX. Obudowa wykonana jest ze stali, tworzywa sztucznego ABS, a na jej przednim panelu zatoki mają osłonki z metalowej siatki.

Przedni panel to cztery zatoki 5,25” na napędy. Poniżej, za dużą atrapą, która posiada wbudowane dwa wentylatory 120mm podświetlane niebieskimi diodami LED znajduje się sześć zatok na dyski twarde 3,5”, które z łatwością możemy przerobić na 2,5”.

Górna część obudowy została zarezerwowana dla dwóch portów USB 2.0, jednego 3.0, złącza e-SATA, oraz złącz AUDIO. Producent umieścił tam także przycisk POWER oraz RESET.

Tylna strona obudowy to cztery miejsca na węże do wodnego chłodzenia, jeden wentylator 120mm, przełączniki dla wentylatorów – tryb cichy, bądź wydajny. Istnieje możliwość zainstalowania ośmiu kart rozszerzeń.

Spodnia część posiada sporą ilość filtrów powietrza. Dzięki temu umieszczony na dole zasilacz będzie miał dobry przepływ, a co za tym idzie nie będzie się przegrzewał. Tak – PSU montujemy na spodniej części obudowy.

Boczna część to miejsce dla sporego wentylatora oraz dwóch małych okien wykonanych z plexi. Wygląda to bardzo ładnie – prosto, bez dziwnych – przesadnych efektów. Niestety, boki nie są sztywne – łatwo się uginają.          

 

Wnętrze

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy w obudowie możemy zainstalować płyty główne w formacie micro ATX, ATX lub E-ATX. Producent zapewnia, że Dragon posiada wsparcie dla kart graficznych o długości do 34cm.

Wnętrze jest naprawdę spore. Możemy spokojnie zamieścić w nim duże chłodzenia, ogromne karty graficzne, a także dużą ilość okablowania z zasilacza.

Tak zwane „drugie dno”, które oddziela tylny bok obudowy od stelażu do montażu płyty głównej jest duże. Co dzięki temu zyskujemy? Miejsce, które pomoże nam ukryć niepotrzebne okablowanie.

Wnętrze jest pomalowane czarnym lakierem, co jest dużym atutem. System chłodzenia, w które standardowo wyposażył obudowę Dragon producent jest wydajne, ciche i przede wszystkim posiada system filtrów przeciwpyłowych, dzięki czemu kurz nie będzie zasysany do obudowy, a my zachowamy czystość podzespołów.

 

 

Platforma testowa i testy

Platforma testowa II

Płyta Główna

ASRock P67 Performance

 

Procesor

 Intel Core i7-2600K @ 3.4GHz

 

Pamięci RAM

Patriot Intel Extreme Master 8GB PC3-15000 (1866MHz) Viper 3

 

Dysk

Intel SSD 330 120GB + Kingston HyperX 240GB

 

Karta graficzna

Sapphire HD 7750 Ultimate

 

Zasilacz

Tracer Highlander 800W

 

Obudowa

ZALMAN GS1200

 

System

Windows 7 Ultimate 64 Bit

 

 

 

Testy przeprowadziliśmy w standardowym już miejscu – w naszej redakcji, gdzie temperatura była wręcz pokojowa, tj. 23 stopnie Celsjusza.

Na wykresach znajdują się temperatury trzech obudów – dla porównania Zalman Z9 oraz Antec Three Hundred Two.

Sprawdziliśmy jakie temperatury mogliśmy zarejestrować w przypadku procesora, karty graficznej oraz dysku twardego – w trybie Idle, czyli praktycznie zerowej wydajności i w strybie Stress, czyli maksymalne obciążenie. Testów dokonywaliśmy po godzinnej pracy z komputerem.

 

 

 

 

Podsumowanie

Przyszedł czas na krótkie podsumowanie tej krótkiej recenzji – testu świetnej obudowy firmy Chieftec. Jest świetna, to trzeba przyznać. Posiada wiele atutów o których pisaliśmy w artykule. Wymarzona obudowa dla gracza. DX-02B to następca legendarnej obudowy Dragon, która przyniosła sławę firmie CHIEFTEC w świecie IT. Teraz w nowym wydaniu, w którym zespół projektantów zawarł jeszcze więcej zaskakujących udogodnień i innowacji, które uradują serce każdego gracza. Cóż – ma niestety jedną, bardzo dużą wadę jeśli chodzi o polski rynek. Jest to oczywiście jej cena, która oscyluje w granicach 600zł. Czego się jednak nie robi dla high-endowego sprzętu…

 

Redakcja TechON.pl poleca obudowę

Chieftec Dragon DX-02B

za jakość wykonania

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × five =

More in Obudowy

%d bloggers like this: