Connect
To Top

Test dwóch rysików firmy Adonit – Jot Script oraz Jot Pro

Używanie tabletów palcem nie zawsze jest komfortowe. Gównie za sprawą słabej precyzji – dużej powierzchni palca którą naciskamy na ekran. Dzięki firmie iSpot czyli dystrybutorowi produktów Apple mieliśmy możliwość przetestowania dwóch rysików firmy Adonit. Do naszej redakcji dotarły dwa produkty tej firmy: Jot Pro oraz Jot Script. Czy okażą się bardzo pomocnym gadżetem który powinien mieć każdy właściciel tabletu? Sprawdziliśmy to na iPadzie Mini. Zapraszamy do szybkiego testu.

 

Oczywiście głównym testem będzie pokaz wideo do którego zapraszamy jednak postaramy się opisać jak wyglądają oba produkty, jakie posiadają wady oraz zalety.

 

 

Jot Script

Pierwszy z testowanych produktów firmy Adonit dotarł do nas w przezroczystym opakowaniu dzięki czemu od razu mogliśmy zobaczyć z jakim produktem mamy do czynienia. Rysik na pierwszy rzut oka wygląda na bardzo stabilne urządzenie wysokiej jakości i taki też jest w praktyce. To za sprawą aluminiowej obudowy oraz dodatków z nierównomierną nawierzchnią, które zapobiegają przypadkowemu ślizganiu się bohatera podczas codziennej pracy. Jot Script do pracy potrzebuje zasilania baterii typu AAA. Z tabletem rysik łączy się za pomocą technologii Bluetooth. O stanie pracy informuje nas dioda LED.

Produkt ten przeznaczony jest dla produktów z iOS’em dlatego też testowaliśmy go na iPadzie Mini. Trzeba przyznać, że dzięki końcówce rysika, która posiada 1.9mm pisanie notatek było czystą przyjemnością. Oprócz samego tworzenia tekstu głównym atutem jest tutaj właśnie technologia PixelPoint czyli ten bardzo cienki rysik. Dzięki temu, że dotykamy końcówką zaledwie piksel, urządzenie sprawia, że każde naciśnięcie ekranu jest bardzo precyzyjne. Zapewne nie jednej osobie zdarzyło się przypadkowo nacisnąć nie to, co chcieliśmy a to z racji sporej powierzchni palców.

Producent chwali się, że Jot Script został zaprojektowany tak, aby wyglądał jak długopis. Oczywiście idzie za tym także uczucie pisania standardowym pisakiem. Rzeczywiście budowa tego produktu bardzo je przypomina.

Rysik współpracuje efektownie z takimi urządzeniami jak iPad 3-ciej generacji i nowszych, a także iPadem Mini oraz iPhonem 4S i nowszymi. Jak już wcześniej wspominaliśmy, Jot Script łączy się za pomocą Bluetooth w wersji 4.0.

 

 

 

Jot Pro

Drugi z testowanych produktów to również rysik firmy Adonit. Tak jak Jot Script należy on do produktów współpracujących z systemem iOS. Dotarł on do nas w trochę innym opakowaniu, jednak w tym przypadku także przed zakupem możemy zobaczyć jak wygląda produkt. Trzeba przyznać, że nawet po minimalistycznym opakowaniu widać iż mamy do czynienia z produktem tańszym (w porównaniu do Jot Script). W tym przypadku specyfikację produktu, a także jego atuty wyczytać możemy z opakowania.

Już na pierwszy rzut oka widać, że Jot Pro znacznie różni się od wersji Script. A to głównie za sprawą końcówki, która według producenta jest najbardziej precyzyjną z dostępnych na rynku. Być może jest to prawdą, jednak podczas testów praktycznych, aby funkcja rysika zadziałała musieliśmy się sporo natrudzić. Produkt działał tylko pod konkretnym kątem i za nic w świecie nie chciał precyzyjnie rysować, gdy zbyt mocno przechyliliśmy Jot Pro. Pomimo tego, że dzięki niemu możemy tworzyć precyzyjne cienkie i grube kreski (co widać na załączonym poniżej obrazku) to jednak często irytowała nas problematyczna kwestia odpowiedniego ustawienia rysika.

Produkt ten posiada bardzo fajny, gumowy uchwyt, który sprawił, że rysik wręcz nie miał możliwości przesuwania się podczas pracy. Dodatkowo wyposażony jest w specjalny magnes, który umożliwia „podłączenie” rysika do tabletu – w przypadku iPada 2 oraz nowszych.

Jot Pro wyposażony jest w skuwkę, która podczas pracy z rysikiem przedłuża go, natomiast gdy nie korzystamy z niego zabezpiecza końcówkę, która przez gumowy element jest bardzo podatna na uszkodzenia. Jak widać producent pomyślał o zabezpieczeniu delikatnego rysika i dzięki specjalnej ochronie nie musimy bać się o przypadkowe zniszczenie produktu, który do najtańszych nie należy.

 

 

Testy praktyczne

Nie będziemy rozpisywać się nad tym jak sprawowały się oba produkty podczas testów, ponieważ warto zaglądnąć do naszego wideo, które prezentujemy poniżej. Warto wspomnieć, że dzięki rysikowi 1.9 mm, który posiada Jot Script korzystanie z niego to sama przyjemność. Jot Pro posiada bardzo precyzyjną końcówkę, jednak minusem jest działanie pod sprecyzowanymi kątami. Script musi posiadać baterię typu AAA. Podczas tygodniowych testów nie mogliśmy sprawdzić jak długo wytrzymuje urządzenie na akumulatorku. Przez współpracę za pomocą Bluetooth 4.0 nasz tablet bądź smartfon także musi mieć włączony ten tryb komunikacji – to oczywiste. Pro dodatkowego zasilania, czy też parowania z urządzeniami nie wymaga.

 

 

 

Podsumowanie

Nadszedł czas na podsumowanie tego szybkiego testu. Nie ma co ukrywać – oba produkty nie należą do najtańszych dlatego warto byłoby wymagać od nich najwyższej precyzji i jakości wykonania. Firma Adonit w tym przypadku spisała się na medal, ponieważ zarówno Jot Script jak i Jot Pro są bardzo dobrze wykonanymi rysikami. Również w przypadku precyzji działania byliśmy zadowoleni, aczkolwiek wpadaliśmy w lekką irytację podczas używania Jot Pro, kiedy nie trafialiśmy w odpowiedni kąt nachylenia. W iSpot za wersję Script musimy zapłacić 299 zł, natomiast Pro kosztuje 99 zł. Jeśli mielibyśmy wybierać to byłaby to wersja droższa, która według nas posiada bardzo precyzyjny rysik, dobre kąty nachylenia, a także świetny design, dzięki któremu Jot Script rewelacyjnie leży w dłoni. Ostateczny wybór pozostawiamy oczywiście użytkownikom.

 

Adonit Jot Script

 

 

Adonit Jot Pro

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four + 5 =

More in Apple

%d bloggers like this: