Connect
To Top

Test inkBOOK Obsidian. Alternatywa dla tradycyjnych książek.

W dobie wszechobecnej komputeryzacji i mobilności sprzętu książki tradycyjne są wypierane przez czytniki e-booków. Do naszej redakcji dotarł jeden z takich produktów, inkBOOK Obsidian. Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo atrakcyjnie. Sprawdźcie nasz test tego modelu!

Czytnik, z którym zdradzisz papierowe książki?

Czytanie książek to bardzo dobre zajęcie. Rozwija naszą wyobraźnię, umila czas np. podczas podróży. Niestety zabieranie ze sobą kilku grubych tomów nie należy do komfortowych. Książki są ciężkie, zajmują sporo miejsca. Alternatywą dla tradycyjnego rozwiązania jest zakup czytnika e-booków. Niestety jest ich na rynku naprawdę dużo co utrudnia wybór tego odpowiedniego modelu. Firma Arta Tech, właściciel marki inkBOOK oferuje kilka ciekawych czytników. Konkurować one będą nawet z produktami firmy Kindle, która jak wiadomo bardzo mocno zadomowiła się na rynku czytników e-booków.

Testowany przez nas inkBOOK Obsidian posiada bardzo ciekawe parametry i interesujący wygląd. Czy model ten sprawi, że chętniej będziemy sięgali po książki? Czas się o tym przekonać.

inkBOOK Obsidian – czytnik e-booków dla wymagających.

Zaproponowany naszej redakcji model można zakupić za około 500 – 600 zł, a więc prawdę mówiąc ani tanio, ani drogo. Obsidian wyposażony jest w 6-calowy wyświetlacz E Ink Carta. Ekran ten wykonany jest z użyciem Flat Glass Solution. Pozwoliło to na zastosowanie w miarę cienkiej ramki wokół niego. Dzięki temu nasze urządzenie zyskało na świetnym wyglądzie.

Czytnik wygląda praktycznie z każdej strony dobrze. Wykonany jest z bardzo fajnego w dotyku materiału. Front jest praktycznie cały matowy. Ekran jest dotykowy, rozpoznaje dwa punkty. Głównym jego atutem jest podświetlenie, oczywiście z regulacją. Pozwoli to na lekturę książek nawet w mocno zaciemnionych miejscach. Wyświetlacz posiada rozdzielczość 1024×768. Codzienne korzystanie z urządzenia jest naprawdę komfortowe i podczas testów nie sprawiało żadnych problemów. Nawet w mocno rozjaśnionych miejscach nie mieliśmy powodów do narzekania. Warto dodać, że po bokach ekranu umieszczono dwa przyciski, które pozwalają na szybkie przełączanie kolejnych stron czytanej przez nas książki. Tuż pod ekranem znajdziemy przycisk „home”, który powraca do menu głównego, a jeśli podłączymy czytnik e-booków do ładowania (za pomocą przewodu microUSB)

inkbook_obsidian_front_stadby_b

Parametry bardzo rozsądne.

Model ten wyposażony jest w procesor Cortex A9 taktowany częstotliwością 1 GHz. Sprzęt posiada 512 MB pamięci RAM. Tego typu CPU w zupełności wystarczy do codziennego korzystania z czytnika. Obsługa nawet bardzo dużych plików PDF nie sprawia mu żadnych problemów.

Urządzenie posiada wbudowane 8 GB pamięci wewnętrznej. Dla użytkownika po odjęciu miejsca na system zostaje około 6 GB, a więc całkiem sporo. Jeśli jednak lubimy posiadać naprawdę bogatą kolekcję książek to warto zastanowić się nad kartą pamięci. Oczywiście inkBOOK Obsidian wyposażony jest w slot kart microSD. Maksymalny rozmiar pamięci to 32 GB.

Testowany czytnik posiada akumulator litowo-jonowy o pojemności 2800 mAh. Czy to dużo? To zależy. Jeśli wykorzystujemy podświetlenie ekranu, czytamy dosyć często, a urządzenie posiada łączność z siecią WiFi to sprzęt będzie działał przez około dziesięciu dni. Co ciekawe, jeśli wyłączymy opcję WiFi i nie będziemy intensywnie korzystali z podświetlenia nasz czytnik będzie działał nawet przez około miesiąc.

Dużym atutem jest rozmiar i waga urządzenia. Zaczynając od wymiarów: 158 x 118 x 8 mm. Jego waga to niecałe 200 g, a więc bardzo rozsądnie. Jest więc bardzo lekki, mieści się zarówno do plecaka jak i torebki i wcale nie zajmuje dużo miejsca.

inkbook_obsidian_front_goodreads

Czytnik w praktyce.

Testowany inkBOOK Obsidian wyposażony jest w system Android 4.2.2. Osoby, które znają już temat e-booków zainteresuje fakt możliwości zainstalowania klienta księgarni Legimi. Za pomocą wbudowanego modułu WiFi możemy połączyć nasz czytnik do Internetu. Pozwoli to na uzyskanie dostępu do chmury Midiapolis Drive na której umieszczono sporo darmowych książek. Co ciekawe, testowany model może być wykorzystywany jako czytnik kanałów RSS.

Oczywiście jeśli posiadamy swoje e-booki np. w formacie PDF wystarczy, że podłączymy urządzenie do komputera i wrzucimy bez problemu książki na dysk. Po skopiowaniu znajdą się one w bibliotece. Jak widać obsługa systemu nie jest bardzo skomplikowana. Za pomocą kilku opcji możemy powiększać litery, zmieniać jasność ekranu, wybierać odpowiednią stronę książki – wszystko działa sprawnie i płynnie.

Podsumowanie

Musimy przyznać, że trudno nam było rozstać się z tym urządzeniem. Czytnik inkBOOK Obsidian to naprawdę udany model. Osoby, które sceptycznie podchodzą do czytania książek mogą szybko zmienić zdanie po zaledwie kilku chwilach spędzonych z czytnikiem.

Dużym atutem tego modelu jest także jego wygląd – bardzo elegancki, powinien przypaść do gustu wielu osobom. Jego kompaktowy rozmiar i waga również można traktować jako sporą zaletę. Co prawda nie jest to najszybszy model dostępny na rynku, jednak prawdę mówiąc codzienne korzystanie z urządzenia nie sprawiało kłopotu, a delikatne opóźnienia nie były powodem irytacji. Ostatecznie wybór należy do osoby zainteresowanej, jednak warto zwrócić uwagę na ten model – jest naprawdę ciekawy.

techon5-6

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + sixteen =

More in Gadżety

%d bloggers like this: