Connect
To Top

Test karty graficznej Club3D R9 Royal King

W dzisiejszej recenzji postaram się jak najlepiej opisać dla Was kartę graficzną od firmy Club 3D. Jej pełna nazwa to Club 3D Graphic Card Radeon R9 280. Jeśli chodzi o jej cenę to można ją umiejscowić na środkowej półce. Karta bez problemu umożliwi nam zagranie w najnowsze tytuły z maksymalnymi ustawieniami graficznymi.

 

Zawartość pudełka:

Karta Club3D R9 Royal King została zapakowana w dość standardowe pudełko. Z przodu opakowania będziemy mogli odczytać nazwę karty oraz jej główne cechy. Z tyłu zaś został umiejscowiony nieco dokładniejszy opis tego akceleratora. Oczywiście mamy tu logo AMD oraz samego producenta jakim jest Club 3D. Całość jest dość solidna i raczej nie musimy martwić się o jakiekolwiek uszkodzenia techniczne naszej karty.

Przejdźmy teraz do zawartości tego zestawu. Mimo, że zawartość jest skromna w jej skład wchodzą wszystkie niezbędne rzeczy. Tak więc oprócz samej karty graficznej znajdziemy tu, płytę ze sterownikami potrzebnymi do prawidłowego działania urządzenia, kabel Cros Fire służący do podłączenia dwóch kart.

Oprócz tego w środku znajdziemy instrukcję w języku angielskim oraz niemieckim, oraz zawieszkę na klamkę dla graczy z napisem „Gaming in progres” Całość jest dobrze zapakowana w pudełku.

Wygląd i jakość wykonania:

Karta Club3D R9 Royal King jest dość prosta w wyglądzie, ale to nie znaczy, że jest brzydka. Wręcz przeciwnie bez żadnych bajerów wygląda dość dobrze. Każdy gracz, który zwraca uwagę na wygląd swojego sprzętu powinien być z niej zadowolony. Od razu rzuca się w oczy ładna obudowa karty, która jest utrzymana w kolorach czarnym z czerwonymi elementami, dzięki czemu całość prezentuje się naprawdę nieźle. Oprócz obudowy z przodu widnieją oczywiście dwa spore wentylatory odpowiedzialne za chłodzenie urządzenia.

Na ich środku widnieje logo producenta, a sam ich kształt jest dość elegancki. Oba wiatraki na tej karcie są takie same. Oprócz tego, że karta cieszy oko można śmiało powiedzieć, że została wykonana z najwyższej klasy materiałów. Niczego innego nie mogliśmy się spodziewać po tak znanej firmie jak Club3D, dlatego też mamy gwarancje najwyższej jakości. Warto wspomnieć o tym, że karta została zaopatrzona w następujące złącza: są to DVI, HDMI oraz dwa złącza Display Port. Jeśli chodzi o zasilanie to znajdziemy tu 8+6-pin.

Jeśli chodzi o połączenie karty z płytą główną robi to ona za pomocą szybkiej magistrali PCI Express 3.0. Dzięki tym portom oraz połączeniom karta może obsługiwać cztery monitory na raz, jednak przy zastosowaniu wielostrumieniowego huba, rozdzielającego sygnał ze złącza DisplayPort na trzy odrębne wyjścia można wyświetlić obraz nawet na 6 monitorach.  Przejdźmy teraz do kwestii wielkości kart, na którą należy zwrócić uwagę przed kupnem karty, gdyż decyduje ona o tym czy zmieści się ona w naszej obudowie. Wymiary karty w przypadku Club3D R9 Royal King prezentują się one następująco: 268x122x36. Całość waży 698 g.

 Budowa karty:

Zacznijmy od tego co widzimy na pierwszy rzut oka. Układ chłodzenia, w karcie Club3D R9 Royal King sprawuje się bardzo dobrze. Składa się z dwóch dość dużych wentylatorów, które skutecznie chłodzą akcelerator graficzny. Oprócz tego w skład układu chłodzenia wchodzą grube rurki cieplne odpowiadające za odprowadzanie ciepła.

Nie zabrakło tu również dość sporego radiatora, który spełnia swe obowiązki. Technologia produkcji tej karty to 28 nanometrów. Procesor, w który została ona wyposażona jest typu Tahiti XTL, a jego taktowanie wynosi 1000 MHz przy maksymalnym przyśpieszeniu. Jeśli chodzi zaś o pamięć karty znajdziemy tu 3072 MB pamięci, która pracuje z taktowaniem równym 3000 MHz. Typ tej pamięci to GDDR5, a jej interfejs to 384-bit.