Connect
To Top

Test mini PC od firmy ASUS – Asus VivoPC VM62N

W dzisiejszej recenzji będziemy mieli przyjemność przedstawić Wam komputer PC od firmy ASUS o nazwie VivoPC VM62N. Sprawdzi się on jako komputer do małego, domowego biura czy też jako centrum multimedialne w naszym salonie. Więcej szczegółów na temat komputera Asus VivoPc VM62N w dalszej części artykułu.

 Zawartość pudełka

Sam komputer jak i elementy dodatkowe tego zestawu zostały zapakowane w pudełko. Będziemy mogli zobaczyć na nim krótki opis urządzenia i jego specyfikacje. W środku znalazł się oczywiście Asus VivoPc VM62N, a oprócz niego zasilacz oraz zestaw montażowy VESA. Ciekawą rzeczą jest nieobecność jakiegokolwiek przewodnika gdyż nie jest on potrzebny do działania urządzenia.

Product Image

Specyfikacja

Procesor                                             Intel® Core™ i3-4030U

Grafika                                                NVIDIA® GeForce 820 M 1GB

                                                               Zintegrowana grafika Intel ® HD 4400

Pamięć                                                DDR3L8GB 1600 mhz

Dysk                                                     Toshiba DT01ACA100 3,5’ 1TB 7200RPM 6Gb/s

Wi-Fi                                                   Sonic Master, 2 x 2 W

System                                               Windows 8.1

 

Wygląd i jakość wykonania

Przejdźmy do wyglądu tego komputera oraz jakości jego wykonania. Asus VivoPc VM62N został wykonany z bardzo dobrego i wytrzymałego plastiku w ciemnych kolorach. Aluminium występuje w przypadku górnej części, którą można zdjąć. Komputer ten prezentuje się na biurku użytkownika naprawdę ładnie a oprócz tego dzięki użytym materiałom jest odporny i solidny. Jego wymiary to 190 x 190 x 56.2 mm (szer. x gł. x wys.) a waga wynosi 1,2 kg. Budowa tego sprzętu jest bardzo prosta, ale elegancka. Warto zauważyć, że na jego przedniej części nie ma nic poza nazwą komputera, naklejkami oraz świecącym na biało paskiem u góry podczas działania komputera. Jeśli chodzi o głośniki zostały one umieszczone w podstawie na krawędzie, dzięki temu są mało widoczne, ale dźwięk nie jest zniekształcany przez podłoże. Prawy bok nie został wyposażony w jakikolwiek element, na lewym zaś widnieją otwory wentylacyjne. Tył komputera jest w tym wypadku najbogatszy, znajdziemy tam takie wejścia jak:

– 4x USB 3.0
– 2x USB 2.0
– Displayport
– HDMI
– Port Ethernet
– Cyfrowe wyjście audio
– Slot na karty pamięci
– Port na słuchawki i mikrofon

Oprócz tego jest tam przycisk zasilania oraz wylot powietrza.

Dostęp do dysku twardego jest bardzo łatwy, wystarczy zdjąć górną pokrywę. Jeśli zaś będziemy chcieli wymienić pamięć RAM to wystarczy wyjąć tylko dysk twardy. Pod spodem znalazły się cztery ślizgacze, które skutecznie utrzymują całość przy podstawie i nie ma mowy o jakimkolwiek ześlizgnięciu się komputera.

 https://i0.wp.com/www.asus.com/websites/global/products/Plz34qhrBUOXwzay/p1.jpg?resize=620%2C186

Wydajność oraz testy

Jak wiemy komputery tego typu nie są przystosowane do tego żeby służyły graczom czy też odznaczały się dużą wydajnością. Znajdują one raczej zastosowanie w biurach czy tez jako sprzęt do przeglądania Internetu. Mimo tego w komputerze Asus VivoPc VM62N producent zastosował 2 układy graficzne. Intel HD Graphics 4400 i NVIDIA GeForce 820M. Układ Nvidi posiada 1 GB pamięci i może prowadzić pracę w dwóch trybach Pulpit 2D oraz Aplikacje 3D.

W trybie 2D jej zegary wynoszą:
– Rdzeń 162 MHz
– Shader 324 MHz
– Pamięć 405 MHz

Natomiast w trybie 3D:
– Rdzeń 625 MHz
– Shader 1250 MHz
– Pamięć 900 MHz.

Głośniki zastosowane w tym modelu nie są najwyższej jakości. Mimo tego, że producent zapewnia nas o tym, że są one dość dobre to tak naprawdę mija się to z prawdą Warto jednak pamiętać, że ich rozmiar jest naprawdę mały.

Jeśli chodzi o procesor to znajdziemy tutaj Intel Core i3-4030U. Jest to dwurdzeniowy układ oparty na architekturze Haswell. Jej taktowanie to 1,9 GHz. Nie posiada funkcji Turbo Boost. Ma natomiast Hyper-Threading (dzięki któremu jest procesorem czterowątkowym).

Przyszedł czas na testy tego sprzętu, od razu widać, że komputer ten nie jest przystosowany do wysokiej wydajności oraz wydajności w grach, ale tak czy owak na swoją cenę i przeznaczenie daje radę.

Do przetestowanie wydajności w grach sięgnęliśmy po tytuł jakim jest Grid Autosport, czyli dość świeża samochodówka z ładną oprawą graficzną. Nie testowaliśmy Asus VivoPc VM62N w bardziej wymagających produkcjach ponieważ nie miało to sensu.

Jak widać po wykresie możemy pograć w gry z nie najwyższymi wymaganiami na średnich ustawieniach graficznych. Jeśli chodzi zaś o temperaturę to sprzęt ten podczas obciążenia potrafi naprawdę się nagrzać.

Mimo tego, że temperatury są wysokie co widać na wykresach, trzeba pamiętać o tym, że jest to konstrukcja o wewnętrznej budowie więc powinien on być odporny na takie temperatury we wnętrzu. Do chłodzenia wykorzystywany jest wentylator, który podczas stresu jest naprawdę słyszalny i rozkręca się do około 4000 obrotów/min. Warto jednak wspomnieć o tym, że owy wentylator jest niesłyszalny podczas korzystanie z komputera w spoczynku. Głośny jednak jest dysk twardy więc jeśli ktoś jest wymagający w tej kwestii polecamy jego wymianę na dysk typu SSD.

 

Podsumowanie

Przyszedł czas na podsumowanie naszego testu Asus VivoPc VM62N. Trzeba przyznać, że jest to idealne rozwiązanie dla biura, jest to mała i dość cicha konstrukcja o ładnym, eleganckim wyglądzie i porządną obudową. Największym minusem są najprawdopodobniej niskiej jakości głośniki, ale możemy przymknąć na to oko. Plusem jest możliwość montażu komputera za telewizorem. Cena testowanego urządzenia to ok. 1700 zł.

Plusy:

Minusy:

+ wygląd i jakość wykonania,

+ rozmiary,

+ możliwość montażu za telewizorem

– głośniki słabej jakości,

– temperatury mogłyby być niższe.

Nazwa urządzenia:

Nagroda końcowa:

Nagrody dodatkowe:

Asus VivoPc VM62N

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × 3 =

More in Komputery

%d bloggers like this: