Connect
To Top

Testy kart graficznych ASUS GeForce GTX 960 DCUII oraz Palit GeForce GTX 960 JetStream.

W dzisiejszej recenzji mieliśmy przyjemność przetestować trzy karty graficzne ze średniej półki cenowej. Jest to model firmy ASUS z półpasywnym układem chłodzenia – ASUS GeForce GTX 960 DCUII oraz karta firmy Palit – GeForce GTX 960 JetStream, a także GIGABYTE GeForce GTX 960 G1 Gaming. Sprawdźcie czy są warte swojej ceny i czy poradzą sobie w grach.

 

ASUS GeForce GTX 960 DCUII

Na pierwszy ogień leci karta graficzna firmy ASUS. Jest to model wyposażony w półpasywny układ chłodzenia, który charakteryzuje się wysoką kulturą pracy. Poza tym sam wygląd konstrukcji zachęca gracza do jej kupna.

Zawartość pudełka

Karta wraz z dodatkami została zapakowana w charakterystyczne pudełko dla firmy ASUS. Na jego przodzie widzimy ładną grafikę zaś z tyłu opis samej karty. W środku oprócz akceleratora graficznego znajdziemy także przejściówkę DVI->D-Sub, płytę ze serownikami potrzebnymi do odpowiedniego działania karty oraz krótką instrukcję obsługi.

Wygląd i jakość wykonania

Jak już wcześniej wspomnieliśmy gracze, którzy zwracają dużą uwagę na wygląd i jakość wykonania swojego sprzętu będą zachwyceni kartą ASUS GeForce GTX 960 DCUII. Cała konstrukcja ma bardzo gamingowy design, jak przystało na Asusa kolorystyka obudowy tej karty to dwa kolory, które występują najczęściej na ich układach graficznych, jest to oczywiście czerń oraz czerwień. Z przodu konstrukcji zobaczymy obudowę karty oraz jeden z elementów układu chłodzenia, czyli dwa niewielkie, stylowe wentylatory. Po środku wiatraków jest czerwona nalepka z ciekawym i ładnym wzorem. Jeśli chodzi o obudowę jest ona w większości czarna.

Jej kształty są kanciaste i wyglądają bardzo atrakcyjnie. Na górnej krawędzi obudowy znalazł się napis „STRIX”, oraz kilka otworów. Nie zabrakło także logo producenta, które zostało umiejscowione w lewym dolnym rogu. Jeśli chodzi o wentylatory, oba z nich są takiej samej wielkości i takiego samego kształtu. Oprócz tego, że karta cieszy oko można śmiało powiedzieć, że została wykonana z najwyższej klasy materiałów. Niczego innego nie mogliśmy się spodziewać po tak znanej firmie jak ASUS, dlatego też mamy gwarancje najwyższej jakości. Warto wspomnieć o tym, że karta została zaopatrzona w następujące złącza: są to: DVI, HDMI, 3 porty DisplayPort, SLI. Karta ASUS GeForce GTX 960 DCUII potrzebuje jeszcze dodatkowe zasilanie, do tego umieszczony został port 6-pin. Akcelerator ten łączy się z płytą główną za pomocą szybkiej magistrali PCI Express 3.0. Warto też dodać, że ASUS GeForce GTX 960 DCUII to niewielka i zgrabna konstrukcja, długość całej konstrukcji to ok. 25 cm. Tak więc nawet posiadacze małych skrzynek nie muszą się martwić o pomieszczenie tego sprzętu.

 

Specyfikacja

technologia wykonania chipa:

28 nm

Pobór energii (Min):

68 W

Pobór energii (Max):

198 W

obsługiwane technologie:

Shader Model 5.0, DirectX 12, OpenGL 4.4

specjalne technologie:

CUDA, PhysX, GPU Boost 2.0, Adaptive Vsync, 3DVision, G-Sync

typ złącza:

PCI-Express x16 v. 3.0

ilość i typ pamięci:

2 GB 128 bit

złącza wideo:

DVI, Display Port, HDMI 2.0

zasilanie:

6-pin

Nazwa kodowa:

Maxwell

częstotliwość GPU:

1216

Częstotliwość pamięci:

1753 MHz

ilość jednostek Shader:

1024

ilość potoków ROP:

32

liczba procesorów graficznych:

1

Długość karty:

22 cm

Znaczki:

Dobry Produkt, Super Ergonomia

 

 

Budowa karty

Zacznijmy od tego co widzimy na pierwszy rzut oka. Układ chłodzenia w karcie ASUS GeForce GTX 960 DCUII sprawuje się bardzo dobrze. Został on tak zaprogramowany, że wentylatory w tej konstrukcji włączają się tylko wtedy gdy temperatura układu graficznego przekroczy 65 stopni Celsjusza. Można zatem oczekiwać, że karta będzie pracować praktycznie bezgłośnie, bo rdzeń w jaki została wyposażona jest wyjątkowo chłodny i ciężko go rozgrzać do takiej temperatury. Jest to nie wątpliwie duży plus całej tej konstrukcji. Poza wentylatorami w skład układu chłodzenia wchodzi także aluminiowy radiator oraz dwie rurki cieplne odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła. Zamiast pracy z prędkością 1126/1752 MHz, Asus zastosował parametry wynoszące 1250/1800 MHz. Dlatego tez karta jest szybsza od standardowej o kilka procent. Dostępne złącza na karcie graficznej to DVI, HDMI, 3 porty DisplayPort, SLI oraz zasilanie 6-pin.