Connect
To Top

Wydajność priorytetem. Test kart graficznych.

Czym by był komputer do gier bez porządnej karty graficznej. Prawdę mówiąc byłby bezużyteczny – to chyba potwierdzi każda osoba, która chociaż trochę zna się na sprzęcie. Producenci ścigają się między sobą, produkując coraz to nowsze modele kart graficznych (GPU). Walka trwa, nowe modele ciągle wychodzą na rynek a my, czyli użytkownicy końcowi zastanawiamy się co wybrać, w co zainwestować. W dzisiejszym teście porównamy trzy modele kart graficznych, dwie od GIGABYTE, jedną od ZOTAC. Różni je wiele czynników, jednym z nich jest głównie cena. Sprawdzimy, czy bardzo duża różnica cen pomiędzy najdroższą kartą a najtańszą z zestawienia idzie w parze z wydajnością. Oczywiście nie jest to typowe porównanie podobnych do siebie pod względem wydajności kart, jednak chcieliśmy pokazać w tym zestawieniu jak różnią się między sobą przedstawione karty graficzne. Zapraszamy do lektury!

Platforma testowa oraz metodologia testów

Aby wszystkie testy były rzetelne, sprzęt testowany był na jednej platformie testowej. Poniżej przedstawiamy tabelkę z podzespołami biorącymi udział w testach kart graficznych.

Platforma testowa II

Płyta Główna

ASRock P67 Performance

 

Procesor

 Intel Core i7-2600K @ 3.4GHz

 

Pamięci RAM

Patriot Intel Extreme Master 8GB PC3-15000 (1866MHz) Viper 3

 

Dysk

Intel SSD 330 120GB + Kingston HyperX 240GB

 

Chłodzenie CPU

ZALMAN CNPS20LQ

 

Zasilacz

Tracer Highlander 800W

 

Obudowa

ZALMAN GS1200

 

System

Windows 7 Ultimate 64 Bit

Wszystkie produkty sprawdziliśmy pod względem wydzielanego ciepła, a także oczywiście pod względem wydajności. Jako, że są to karty nowe, użyliśmy dwóch benchmarków: 3Dmark 06 oraz 3DMark Vantage. Jako gry testowe, stwierdziliśmy, że karty graficzne zostaną podane testom w: Call of Duty Modern Warfare 3, Crysis 2, Grand Theft Auto IV, Sniper Elite V2, oraz Pro Evo 2013.

Każdy produkt jest testowany w tej samej obudowie, oraz w tych samych warunkach, tak więc sądzimy, że testy są przeprowadzane rzetelnie. Oczywiście każda gra posiadała ustawienie rozdzielczości Full HD 1920×1080, a detale ustawione były na maximum.

Jeśli chodzi o ciepło – karty były testowane przy grze Crysis 2. Temperatura była sprawdzana po 30 minutach gry.

Zotac GTX 680 AMP! – karta za około 2200zł

Trzeba przyznać, że Zotac od zawsze zaskakuje wysokiej jakości produktami. Producent bazuje na chipsetach Nvidii praktycznie od zawsze, dlatego testowana przez nas karta graficzna to nic innego, jak GTX 680. Chińska firma wprowadza w swoich produktach wiele ciekawych rozwiązań. Głównie są to innowacyjne chłodzenia oraz oczywiście mocno podkręcone chipsety, które później idealnie nadają się do gier.

GTX 680 AMP! to oczywiście jeden z czołowych produktów ZOTAC jeśli chodzi o wydajność. Wyprzedza ją jedynie 690, jednak tym razem jej nie testowaliśmy. Być może w przyszłości sprawdzimy jej wydajność.

Zotac GTX 680 AMP! posiada bardzo masywny układ chłodzenia składający się z potężnego radiatora oraz dwóch wentylatorów. Oczywiście wszystko zachowane jest w kolorystyce producenta, tak więc bardzo łatwo zgadnąć że produkt posiada czarno pomarańczowe barwy podzespołów. Bardzo miłym gestem producenta jest dostarczenie wraz z produktem wielu fajnych gadżetów. W tym wypadku firma Zotac daje trzy gry z serii Assassin’s Creed. Warto wspomnieć, że na kartę otrzymujemy aż pięć lat gwarancji, co jest bardzo dużym plusem.

Mocno podkręcone zegary sprawiają, że karta Zotac to produkt dla osób, dla których wydajność jest priorytetem. Oprócz samej karty i gier producent umieścił w pudełku instrukcję, płytę ze sterownikami a także dwie przejściówki zasilania.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy oko cieszy bardzo rozbudowany system chłodzenia, co w przypadku tak mocno podkręconej karty jest wręcz oczywiste. Dwa pomarańczowe wentylatory oraz ogromny, zajmujący całą kartę graficzną radiator, przykryty czarną, metalową obudową sprawia wrażenie produktu, który idealnie odprowadza ciepło. W dalszej części dowiecie się, czy rzeczywiście tak jest.

Warto zauważyć, że poza obręb laminatu wystają miedziane rurki cieplne, a cały układ chłodzenia zajmuje prawie trzy sloty PCI-E, tak więc SLI byłoby ciężko zmontować. Istnieje obawa, że przez wystający układ chłodzenia karta nie zmieści się w obudowie, jednak zapewniamy, że większość produktów spokojnie pomieści GTX’a i obędzie się bez problemów.

Na dużym, dwuslotowym śledziu znalazły się standardowe złącza: dwa DVI, jedno HDMI, a także jedno typu DisplayPort.

Karta jest długa, to trzeba przyznać, ale nie najdłuższa. 26,5 cm sprawia, że zmieści się w większości obudów.

GIGABYTE HD 7950 3072MB GDDR5 – karta za około 1200zł

HD 7850 od GIGABYTE może być dobrą propozycją dla mniej zamożnych graczy. Dlaczego? W cenie około 1200zł otrzymujemy dobrą kartę graficzną, która może śmiało konkurować z mocniejszymi rywalami. Oczywiście to, jak wypadnie w praktycznych testach przekonacie się czytając dalszą część testu.

Czytając różne opinie, wnioskować możemy, że karta ta jest bardzo atrakcyjna pod względem ceny, która idzie w parze z jakością. Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o porównanie z referentem, to wersja przez nas testowana, czyli WindForce, jest o wiele lepiej wykonana. Autorski system chłodzenia, który składa się z trzech wentylatorów sprawia, że karta jest bardzo cicha, Wręcz trudno ją usłyszeć. Trzeba mocno pochwalić w tym wypadku producenta. Podniesione częstotliwości z 800/1250Mhz na 900/1250Mhz sprawiają, że karta jest dużo szybsza.

Ogromnym atutem testowanej przez nas karty jest jej cena. Porównując WindForce do innych kart serii HD 7950, jest ona jedną z najatrakcyjniejszych. Oczywiście spadek cen spowodowany jest pojawieniem się na rynku GTX 670, która sprawiła, że zainteresowanie HD 7950 znacznie zmalało.

Niestety porównując zawartość pudełka z tą Zotaca, GIGABYTE wypada bardzo słabo. Dostaliśmy podstawę, brak jakichkolwiek dodatków, które sprawią, że pojawi się uśmiech na twarzy kupującego.

Wszystkie z testowanych przez nas kart firmy GIGABYTE są bardzo podobne do siebie. Długość Radeona wynosi 26cm, tak więc nie ma obaw – w praktycznie każdej obudowie się zmieści. Karta została wyposażona w zmocnienie, które biegnie wzdłuż górnej krawędzi PCB.

Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy wszystkie karty mają podobne chłodzenia, tak więc przy HD 7950 opiszemy system Windforce X3, który występuje również przy GTX 680 oraz HD 7870. Dzięki autorskim rozwiązaniu producenta, czyli Triangle Cool, nie doświadczymy turbulencji powietrza pomiędzy trzema wentylatorami. Działa to, dzięki trzem wentylatorom o rozmiarze 80mm, które zostały umieszczone na całej długości radiatora. Dzięki temu wszystkie elementy wlutowane w PCB są chłodzone, co sprawia, że żywotność podzespołów znacznie wzrasta. Ważne jest także to, że żeberka radiatora są wyprofilowane w kształcie trójkąta. To właśnie to rozwiązanie sprawia, że wydajność chłodzenia jest tak duża. Oczywiście chłodzenie posiada także miedziane rurki cieplne, jednak nie są one tak wysoko umieszczone, jak w ZOTAC GTX 680 AMP! Ciepło transportowane jest z środkowego radiatora, na pozostałe dzięki grubym, miedzianym rurkom cieplnym. Warto wspomnieć także o tym, że aluminiowy radiator zakrywa kości pamięci. Na sekcję zasilania przez cały czas wieje chłodne powietrze dzięki jednemu z wentylatorów.

Trzeba przyznać, że jesteśmy mile zaskoczeni tym chłodzeniem. Jest ono bardzo ciche (widać sporą różnicę pomiędzy ZOTAC a GIGABYTE) i to w trybie wysokiej wydajności. Jeśli chodzi o spoczynek, to jest wręcz idealnie. Karty, a raczej jej chłodzenia praktycznie nie słychać. Technologii Windforce X3 należy się ogromny plus.

Na śledziu znajdziemy sporo złącz. Dwa mini Display Port, jeden HDMI, oraz DVI. Oczywiście kartę możemy podłączyć w trybie CrossFireX.

GIGABYTE GeForce GTX680 WindForce 3X 4GB – karta za około 2200zł

Czas na najmocniejszą kartę z zestawienia. Można śmiało powiedzieć o niej mistrz wydajności, a zarazem ciszy. WindForce 3X w tym wypadku sprawdza się znakomicie i świetnie chłodzi GPU nawet podczas korzystania z najbardziej wymagających programów, czy gier.

Karta zaprezentowana została miesiąc temu. GTX680 pracuje z fabrycznie podniesionymi zegarami, które wynoszą 1071 MHz, lub 1137 MHz w trybie Boost dla procesora graficznego, oraz uwaga… 6008 MHz dla pamięci. Na niestandardowej płytce drukowanej zamontowano układ GK104 z 1536 rdzeniami CUDA, 4 GB pamięci GDDR5 o 256-bitowej magistrali oraz 6-fazową sekcję zasilania.

Minusem niestety jest to, że karta wraz z chłodzeniem zajmuje aż trzy śledzie kart rozszerzeń. Chłodzenie składa się z dwóch aluminiowych radiatorów z wyprofilowanymi żeberkami, trzech miedzianych rurek cieplnych o średnicy 8 mm oraz trzech wentylatorów. Producent zastosował tutaj także płytkę chłodzącą pamięci wideo, niestety tylko te na awersie. Konstrukcja  może odprowadzić nawet 450 W ciepła i podczas obciążenia generuje hałas, uwaga: na poziomie 28,3 dBA.

Na śledziu zamontowano dwa wyjścia DVI, pozłacane HDMI i DisplayPort, natomiast obok niego znalazły się jeszcze dwa złącza SLI. Do poprawnego działania karty wymagane jest podłączenie 8-pinowej i 6-pinowej wtyczki dodatkowego zasilania. Producent zaleca wykorzystanie tutaj zasilacza o mocy co najmniej 550 W.

Trzeba przyznać, że GeForce GTX 670 jest sensowną propozycją dla osób, które potrzebują wysokiej wydajności.

Specyfikacja karty graficznej Gigabyte GeForce GTX 670 WindForce 3X OC 4 GB:

  • procesor graficzny: GK104
  • procesory strumieniowe: 1344
  • taktowanie rdzenia: 980 MHz (1058 MHz w trybie Boost)
  • pamięć wideo: 4 GB GDDR5 256-bit
  • taktowanie pamięci: 6008 MHz
  • wyjścia wideo: 2x DVI, HDMI, DisplayPort
  • dodatkowe zasilanie: 8 + 6-pin
  • chłodzenie: WindForce 3X (3-slotowe)

Testy, testy, testy

Jak wiadomo – czego jesteśmy oczywiście świadomi, najważniejszym etapem artykułu, w którym porównuje się karty graficzne jest oczywiście test porównujący modele, które biorą udział w zestawieniu.

Produkty porównaliśmy w najpopularniejszych na chwilę obecną grach dostępnych na rynku, a także sprawdziliśmy ilość punktów w jednym z najpopularniejszych benchmarków na rynku – 3DMark.

Mocna karta graficzna = duża ilość ciepła. Sprawdziliśmy, czy karty grzeją się bardzo podczas pracy na wysokich obrotach.

Jak wypadły produkty firm GIGABYTE i ZOTAC w zestawieniu? Sprawdźcie sami przeglądając poniższe wykresy.

Jak widać mocno podkręcony Zotac niewiele odbiega od swojego brata z firmy GIGABYTE. W niektórych testach jest szybszy! Ogólnie różnice pomiędzy wszystkimi trzema kartami nie są zbyt wielkie. Zauważalna jest różnica temperatur kart. Windforce od GIGABYTE zdaje egzamin nawet podczas ostrej rozgrywki na Full HD w Metro.

Podsumowanie

Dotarliśmy do końca testu kart graficznych, w których porównaliśmy dwa GTX 680 z HD 7950. Jak widać pomiędzy braćmi GTX, których cena jest bardzo podobna niewiele się różnią. Nie pomogła podwójna ilość pamięci GDDR5. ZOTAC został mocno podkręcony, co widać po temperaturze. Świetne chłodzenie kart GIGABYTE – WindForce sprawia, że dla maniaków ciszy jest to idealny wybór.

Jeśli posiadamy mniejszy budżet idealną propozycją będzie karta z serii HD 7950. Kusząca cena i dobre wyniki sprawiają, że warto zainteresować się tą kartą.

Podsumowując: ZOTAC GTX 680 – polecamy za wydajność, GIGABYTE HD 7950 – polecamy za nagrodę: cena/jakość.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighteen − fourteen =

More in Karty graficzne

%d bloggers like this: