Connect
To Top

Zalman Z1 Neo – tania obudowa komputerowa

Do naszej redakcji dotarła obudowa firmy Zalman. Jest to budżetowy model, który zakupić możemy za około 150 zł, a więc naprawdę niewiele. Co ciekawe, nie jest to mała obudowa, ponieważ śmiało zmieści się w niej płyta główna formatu ATX. Czy jest to model godny uwagi? Sprawdźmy to!

Zalman Z1 Neo – wygląd zewnętrzny i wewnętrzny.

Pomimo, że jest to model budżetowy Zalman Z1 Neo wyróżnia się całkiem ciekawym wyglądem. Sprawia wrażenie bardzo solidnej obudowy wykonanej z dobrych materiałów. Co ważne, bohater testu posiada tak przygotowaną konstrukcję, aby przepływ powietrza był jak najwydajniejszy. Czy dzięki temu uzyskamy lepsze temperatury podzespołów, a dzięki temu ich dłuższą pracę? Przekonamy się o tym w dalszej części testu.

Wymiary

Zacznijmy od wymiarów. 203 x 445 x 464 mm czyli całkiem rozsądnie. Dzięki temu spokojnie zmieszczą się w obudowie cztery dyski 3,5-cala, a także pięć 2,5-calowych. Oczywiście wszystkie zamontujemy bez konieczności korzystania z narzędzi. Maksymalna długość karty graficznej jaką możemy zamontować wynosi 375 mm. Jak widać, zmieszczą się w niej na przykład długie GTX-y NVIDII. Dla osób, które posiadają wysokie chłodzenia procesora – wyższego niż 160 mm nie zmieścicie w obudowie. OK, zmieścicie, ale już nie zamkniecie bocznego panelu.

Front

Na froncie znajdziemy dwa 120mm wentylatory podświetlane diodami LED (kolor niebieski). Są tam także trzy porty USB, z czego jeden 3.0. Producent nie zapomniał o portach audio: słuchawkowym i mikrofonowym. Zalman umieścił tylko jedno miejsce montażowe na napęd. Trzeba jednak przyznać, że powoli jest ono wypierane przez rozwiązania on-line, dlatego też nie uznajemy tego jako wadę.

Zalman Z1 Neo to niedroga, a dobra obudowa.

Zalman Z1 Neo to niedroga, a dobra obudowa.

Bok

Boczny panel posiada okno akrylowe co zapewne spodoba się modderom, szczególnie osobom, które lubią modyfikować wnętrza komputerów. Starsi pamiętają zapewne bloki wodne z płynem chłodzącym o różnych barwach, nawet takich świecących za sprawą ultrafioletu. Dobrym posunięciem producenta jest umieszczenie na spodzie w Zalman Z1 Neo filtrów przeciw kurzowych. Dzięki nim wnętrze komputera zostanie utrzymane w czystości.

3-side-view1

Tył

Tył jest mocno standardowy jak na dzisiejsze czasy. Zasilacz w dolnej części, siedem śledzi oraz wentylator 120 mm. W przeciwieństwie do tych, które znajdują się z przodu tylny nie jest podświetlany diodami LED.

6-rear-view

Jakość wykonania, wygląd obudowy

Oczywiście nie ma co myśleć o grubych blachach wykorzystanych do produkcji obudowy. Te są zarezerwowane dla droższych modeli. Warto jednak wspomnieć, że całość wykonania – spasowanie poszczególnych elementów i ogólna jakość wykorzystanych materiałów stoi na wysokim poziomie. Praktycznie nie ma się do czego przyczepić, ponieważ zdajemy sobie sprawę ile kosztuje ten model i oferuje za tą cenę naprawdę sporo. O wyglądzie raczej nie chcemy długo dyskutować, ponieważ każdy dobrze wie, że to kwestia gustu. Tak czy inaczej, trzeba przyznać, że testowana przez nas obudowa Zalman Z1 Neo należy do tych ładnych projektów. Oczywiście jeśli ktoś lubi delikatne zacięcie gamingowe, którego temu modelowi nie brakuje.

3-side-view2-1024x681

Obudowa w testach praktycznych

Cóż, pierwsza rzecz to grubość blachy. 0,5mm to raczej marny wynik. Kolejna rzecz, która nie dotyczy wszystkich płyt głównych. Wnęka na długie karty graficzne umieszczona jest w środku. Zazwyczaj w płytach głównych jest tak, że sloty PCI-Express znajdują się nieco niżej. Dlatego też mogą wystąpić problemy z montażem np. dwóch grafik, które chcemy połączyć w SLI. Będziemy zmuszeni lekko modyfikować koszyk na dyski twarde. Nam udało się zamontować kartę bez problemu i mamy nadzieję, że również unikniecie potrzeby modyfikacji.

Problem cienkich blach i lekkiej obudowy (6 kg) przekłada się na sporo wibracji, które to niestety powodują sporo hałasu. Nie jest on bardzo uciążliwy, ale jednak trochę może irytować, kwestia wymogów użytkownika. Wielu użytkowników narzeka na łamiące się nóżki. Niestety, ale z czegoś ta niska cena się musi brać. Gorszej (ale nadal w porządku) jakości plastik sprawia, że należy uważać przy zmianie miejsca.

Wadą obudowy jest mała ilość miejsca na przewody. Niestety, ale ukrycie ich za tacką na której montujemy płytę główną będzie problematyczne. Szczególnie jeśli będziemy chcieli zamknąć boczny panel. Trzeba będzie mocno pokombinować.

Podczas testów praktycznych Palit GTX 960 uzyskał temperatury na poziomie 45 – 50 stopni Celsjusza (obciążenie) czyli całkiem rozsądnie. Użyliśmy do testu procesora Intel Core i3-6100 @ 3,7 GHz. Średnia temperatura podczas testu wyniosła 35 stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że niskie temperatury uzyskamy tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zadbamy o dobrą cyrkulacje powietrza. Wystarczy poświęcić kilka chwil na dobre ułożenie przewodów, aby po chwili zaobserwować naprawdę sporą różnicę w temperaturach poszczególnych podzespołów.

zalman-z1-neo-ikona

Podsumowanie

Zalman Z1 Neo jak w sumie każdy produkt ma swoje wady i zalety. Co prawda bardzo cienkie blachy i średniej jakości materiały użyte do jej produkcji nie wypadają najlepiej, jednak ostatecznie uważamy, że to dobry produkt. To za sprawą ceny, dobrej cyrkulacji powietrza i wykonania, takiego jak między innymi spasowanie elementów. Wygląd – nam się podoba, ale to kwestia gustu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighteen − 1 =

More in Obudowy

%d bloggers like this: