Connect
To Top

Zotac wprowadza na rynek pasywnie chłodzone GeForce’y z niskiej półki

Wbrew temu, co może wydawać się entuzjastom sprzętu komputerowego, w segmencie tanich i mało wydajnych kart graficznych również zdarzają się ciekawe modele. Jeżeli jakiś producent tworzy niereferencyjną wersję karty z niskiej półki, to zazwyczaj jest ona niskoprofilowa lub chłodzona pasywnie. Zotac zdecydował się na tę drugą opcję w przypadku GeForceów GT 640 i GT 630.

Nowe karty graficzne tego producenta należą do serii ZONE Edition, charakteryzującej się właśnie bezgłośnym chłodzeniem, pozbawionym wentylatorów. Obydwa modele mają chip graficzny Nvidii, ale różnic między nimi jest mnóstwo. GeForce GT 640 ma układ GK107 oparty na architekturze „Kepler”, wyposażony w 384 jednostki cieniujące i szynę pamięci o szerokości 128 bitów. Zegary karty wynoszą 900 MHz dla GPU i 1782 MHz dla 2 GB pamięci DDR3. W modelu GT 630 zastosowano starszy układ – GT108 – który ma co prawda tak samo szeroką szynę pamięci, ale tylko 96 jednostek cieniujących. Zegary w tej karcie wynoszą odpowiednio 750 MHz i 1333 MHz, a ilość pamięci to 1 GB.

Zestaw wyjść obrazu jest w obu przypadkach taki sam – dwa gniazda DVI i jedno mini-HDMI. Chłodzenie kart zajmuje dwa sloty i pokrywa częściowo także spód karty. W GT 640 zastosowano miedziane ciepłowody łączące aluminiowy radiator z podstawą, a w GT 630 ograniczono się do samego radiatora.

Nowa karty już można kupić w naszym kraju. Cena mocniejszej zaczyna się od około 400 złotych, a słabszej oscyluje około 250 złotych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten + 11 =

More in Chłodzenie

%d bloggers like this: